Civilingenjörsutbildning i maskinteknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32109
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 838
- 435 i första hand
- Antagna
- 180
- urval 2
- Reserver
- 655
- Sökande per plats
- 15,8
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,14 | 20,72 | −0,42 |
| Högskoleprov (HP) | 1,60 | 1,55 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 21,04 | 21,04 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 180 | 180 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 17 terminer, legat kvar i 10 och stigit i 2 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 17 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 19 terminer och legat kvar i 14 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 19 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,14 → 20,72 (−0,42) | 1,60 → 1,55 (−0,05) |
| HT 2025 | 20,47 → 20,00 (−0,47) | 1,50 → 1,45 (−0,05) |
| HT 2024 | 20,16 → 19,60 (−0,56) | 1,45 → 1,40 (−0,05) |
| HT 2023 | 19,64 → 19,64 (±0) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2022 | 19,40 → 19,40 (±0) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2021 | 19,50 → 19,50 (±0) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2020 | 19,43 → 19,43 (±0) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2019 | 19,38 → 19,38 (±0) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2018 | 18,54 → 18,54 (±0) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2017 | 19,13 → 19,13 (±0) | 1,35 → 1,35 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,14) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 19,00 | 18,85 |
| HT 2011 | 19,50 | 18,85 |
| HT 2012 | 19,70 | 19,27 |
| HT 2013 | 19,50 | 19,98 |
| HT 2014 | 19,45 | 18,73 |
| HT 2015 | 19,50 | 18,75 |
| HT 2016 | 19,90 | 19,00 |
| HT 2017 | 19,13 | 18,49 |
| HT 2018 | 18,54 | 18,23 |
| HT 2019 | 19,38 | 19,27 |
| HT 2020 | 19,43 | 19,30 |
| HT 2021 | 19,50 | 19,04 |
| HT 2022 | 19,40 | 19,52 |
| HT 2023 | 19,64 | 19,12 |
| HT 2024 | 19,60 | 19,66 |
| HT 2025 | 20,00 | 20,05 |
| HT 2026 | 20,72 | 21,04 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,10 |
| HT 2009 | 1,20 |
| HT 2010 | 1,20 |
| HT 2011 | 1,20 |
| HT 2012 | 1,40 |
| HT 2013 | 1,40 |
| HT 2014 | 1,40 |
| HT 2015 | 1,40 |
| HT 2016 | 1,45 |
| HT 2017 | 1,35 |
| HT 2018 | 1,35 |
| HT 2019 | 1,35 |
| HT 2020 | 1,30 |
| HT 2021 | 1,30 |
| HT 2022 | 1,30 |
| HT 2023 | 1,30 |
| HT 2024 | 1,40 |
| HT 2025 | 1,45 |
| HT 2026 | 1,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 1 115 | 176 |
| HT 2009 | 1 504 | 211 |
| HT 2010 | 1 485 | 188 |
| HT 2011 | 1 534 | 200 |
| HT 2012 | 1 877 | 210 |
| HT 2013 | 2 005 | 236 |
| HT 2014 | 2 024 | 207 |
| HT 2015 | 2 118 | 242 |
| HT 2016 | 1 876 | 205 |
| HT 2017 | 1 800 | 201 |
| HT 2018 | 1 723 | 188 |
| HT 2019 | 1 561 | 229 |
| HT 2020 | 1 643 | 213 |
| HT 2021 | 1 692 | 226 |
| HT 2022 | 1 645 | 181 |
| HT 2023 | 1 668 | 202 |
| HT 2024 | 2 059 | 299 |
| HT 2025 | 2 470 | 341 |
| HT 2026 | 2 838 | 435 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 21,04 | 1,65 | 11,9 | 2 261 |
| Lunds universitet Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk design · Lund | 21,04 | 1,70 | 26,9 | 996 |
| Kungl. Tekniska högskolan Stockholm · Du tittar på den här | 20,72 | 1,55 | 15,8 | 2 838 |
Om programmet
Civilingenjörsutbildningen inom Maskinteknik på KTH är en av Sveriges bredaste utbildningar inom maskinteknik. Du lär dig utveckla tekniska lösningar inom allt från robotar till miljöteknik. Det är ett av de civilingenjörsprogram som har flest valmöjligheter, vilket gör att du kan skräddarsy din utbildning efter intresse. Du har även möjlighet att välja en internationell inriktning inom franska, tyska eller spanska.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom maskinteknik | 51 800 kr40–70 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom maskinteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Civilingenjörsutbildning i datateknikBI20,57HP1,55Sökande/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i elektroteknikBI21,15HP1,60Sökande/plats17,2
- Civilingenjörsutbildning i farkostteknikBI21,04HP1,60Sökande/plats13,7
- Civilingenjörsutbildning i samhällsbyggnadBI18,70HP1,35Sökande/plats7,4
- Civilingenjörsutbildning i bioteknikBI20,42HP1,50Sökande/plats13,0
- Civilingenjörsutbildning i informationsteknikBI20,00HP1,45Sökande/plats14,7
- Civilingenjörsutbildning i materialdesignBI19,27HP1,45Sökande/plats15,9
- Civilingenjörsutbildning i medieteknikBI19,05HP1,35Sökande/plats10,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-32109
KTH-32109 · nationell antagning
2 838 sökande, 435 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,14 | 72 | 20,72 | 74 | 516 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,04 | 12 | 21,04 | 12 | 160 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 7 | Alla antogs | 7 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,60 | 49 | 1,55 | 51 | 587 |
| MAFY Lärosätets eget urval | Alla antogs | 17 | Alla antogs | 13 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| T10 Lärosätets eget urval | 195 | 21 | 195 | 21 | 31 |
| T20 Lärosätets eget urval | 70 | 2 | 70 | 2 | 1 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i maskinteknik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i maskinteknik vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,72, HP 1,55 och BII 21,04. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i maskinteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 2 838 personer, varav 435 i första hand. 180 antogs, alltså 15,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i maskinteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,72 HT 2026 mot 20 HT 2025. Sökande: 2 838 mot 2 470.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilingenjörsutbildning i maskinteknik mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor19 %(553)
- Män81 %(2 285)
- 24 år eller yngre93 %2 626
- 25–34 år6 %174
- 35 år eller äldre1 %38
- Antagna kvinnor18 %(32)
- Antagna män82 %(148)
Anmälningskod KTH-32109. Källa: UHR.