Civilingenjörsutbildning i elektroteknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32104
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 651
- 277 i första hand
- Antagna
- 96
- urval 2
- Reserver
- 394
- Sökande per plats
- 17,2
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,41 | 21,15 | −0,26 |
| Högskoleprov (HP) | 1,65 | 1,60 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 20,8 | 20,8 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 96 | 96 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 17 terminer, legat kvar i 10 och stigit i 2 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 17 terminer, minst 0,50 under i 2 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 19 terminer och legat kvar i 17 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 19 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,41 → 21,15 (−0,26) | 1,65 → 1,60 (−0,05) |
| HT 2025 | 20,65 → 20,07 (−0,58) | 1,50 → 1,45 (−0,05) |
| HT 2024 | 20,29 → 19,50 (−0,79) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2023 | 20,26 → 20,14 (−0,12) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2022 | 20,26 → 20,26 (±0) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2021 | 20,47 → 20,60 (+0,13) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2020 | 20,40 → 20,31 (−0,09) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2019 | 20,25 → 20,25 (±0) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2018 | 19,48 → 19,48 (±0) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2017 | 19,34 → 19,34 (±0) | 1,45 → 1,45 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,41) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 19,00 | 16,57 |
| HT 2011 | 18,90 | 17,61 |
| HT 2012 | 18,19 | 17,60 |
| HT 2013 | 19,00 | 18,86 |
| HT 2014 | 19,07 | 18,55 |
| HT 2015 | 19,06 | 17,84 |
| HT 2016 | 19,64 | 17,10 |
| HT 2017 | 19,34 | 19,70 |
| HT 2018 | 19,48 | 17,75 |
| HT 2019 | 20,25 | 19,57 |
| HT 2020 | 20,31 | 19,69 |
| HT 2021 | 20,60 | 19,86 |
| HT 2022 | 20,26 | 20,26 |
| HT 2023 | 20,14 | 19,81 |
| HT 2024 | 19,50 | 18,59 |
| HT 2025 | 20,07 | 19,85 |
| HT 2026 | 21,15 | 20,80 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,80 |
| HT 2009 | 1,10 |
| HT 2010 | 1,10 |
| HT 2011 | 1,10 |
| HT 2012 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,30 |
| HT 2014 | 1,25 |
| HT 2015 | 1,35 |
| HT 2016 | 1,40 |
| HT 2017 | 1,45 |
| HT 2018 | 1,40 |
| HT 2019 | 1,55 |
| HT 2020 | 1,45 |
| HT 2021 | 1,35 |
| HT 2022 | 1,40 |
| HT 2023 | 1,35 |
| HT 2024 | 1,40 |
| HT 2025 | 1,45 |
| HT 2026 | 1,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 466 | 65 |
| HT 2009 | 549 | 73 |
| HT 2010 | 589 | 71 |
| HT 2011 | 594 | 68 |
| HT 2012 | 775 | 72 |
| HT 2013 | 975 | 110 |
| HT 2014 | 946 | 110 |
| HT 2015 | 1 033 | 105 |
| HT 2016 | 1 053 | 129 |
| HT 2017 | 1 099 | 133 |
| HT 2018 | 1 033 | 147 |
| HT 2019 | 1 024 | 167 |
| HT 2020 | 1 012 | 135 |
| HT 2021 | 1 058 | 145 |
| HT 2022 | 1 093 | 139 |
| HT 2023 | 1 085 | 146 |
| HT 2024 | 1 210 | 161 |
| HT 2025 | 1 429 | 182 |
| HT 2026 | 1 651 | 277 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Kungl. Tekniska högskolan Stockholm · Du tittar på den här | 21,15 | 1,60 | 17,2 | 1 651 |
| Lunds universitet Lund | 20,47 | 1,55 | 9,7 | 1 116 |
Om programmet
KTH är rankat som ett av världens 20 bästa universitet inom ämnesområdet elektroteknik. Elektroteknik har en avgörande betydelse för de flesta teknologier och framtidens hållbara samhälle. Det är bland annat en förutsättning för autonoma system och en övergång till förnybara energikällor. Med den verktygslåda du får med dig från civilingenjörsutbildningen inom Elektroteknik på KTH kan du gå in som expert nästan var som helst där det handlar om att utveckla hållbar teknik.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom elektroteknik | 54 200 kr41–75 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom elektroteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikBI20,72HP1,55Sökande/plats15,8
- Civilingenjörsutbildning i datateknikBI20,57HP1,55Sökande/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i farkostteknikBI21,04HP1,60Sökande/plats13,7
- Civilingenjörsutbildning i samhällsbyggnadBI18,70HP1,35Sökande/plats7,4
- Civilingenjörsutbildning i bioteknikBI20,42HP1,50Sökande/plats13,0
- Civilingenjörsutbildning i informationsteknikBI20,00HP1,45Sökande/plats14,7
- Civilingenjörsutbildning i materialdesignBI19,27HP1,45Sökande/plats15,9
- Civilingenjörsutbildning i medieteknikBI19,05HP1,35Sökande/plats10,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-32104
KTH-32104 · nationell antagning
1 651 sökande, 277 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,41 | 36 | 21,15 | 36 | 293 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,8 | 6 | 20,8 | 6 | 114 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,65 | 27 | 1,60 | 27 | 344 |
| MAFY Lärosätets eget urval | 32 | 12 | 32 | 12 | 4 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| T10 Lärosätets eget urval | 190 | 11 | 190 | 11 | 19 |
| T20 Lärosätets eget urval | 80 | 1 | 80 | 1 | 1 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i elektroteknik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i elektroteknik vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,15, HP 1,60 och BII 20,8. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i elektroteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 1 651 personer, varav 277 i första hand. 96 antogs, alltså 17,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i elektroteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,15 HT 2026 mot 20,07 HT 2025. Sökande: 1 651 mot 1 429.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilingenjörsutbildning i elektroteknik mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor17 %(283)
- Män83 %(1 368)
- 24 år eller yngre89 %1 462
- 25–34 år9 %148
- 35 år eller äldre2 %41
- Antagna kvinnor15 %(14)
- Antagna män85 %(82)
Anmälningskod KTH-32104. Källa: UHR.