Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · KTH-32111

BIGymnasiebetyg 19,05 av max 22,5 +0,56 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,35 av max 2 +0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 19,81 av max 22,5 +1,21 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
651
67 i första hand
Antagna
61
urval 2
Reserver
145
Sökande per plats
10,7
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)19,4819,05−0,43
Högskoleprov (HP)1,401,35−0,05
Betyg (BII)19,8619,81−0,05
Antagna totalt6161Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 17 terminer, legat kvar i 10 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 17 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 19 terminer, legat kvar i 15 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 19 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilingenjörsutbildning i medieteknik (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202619,48 → 19,05 (−0,43)1,40 → 1,35 (−0,05)
HT 202518,94 → 18,49 (−0,45)1,35 → 1,30 (−0,05)
HT 202419,35 → 18,75 (−0,60)1,40 → 1,30 (−0,10)
HT 202319,01 → 19,01 (±0)1,30 → 1,30 (±0)
HT 202219,69 → 19,69 (±0)1,35 → 1,35 (±0)
HT 202119,50 → 19,50 (±0)1,30 → 1,30 (±0)
HT 202019,32 → 19,32 (±0)1,30 → 1,30 (±0)
HT 201919,58 → 19,58 (±0)1,45 → 1,45 (±0)
HT 201818,92 → 18,88 (−0,04)1,45 → 1,45 (±0)
HT 201719,70 → 19,79 (+0,09)1,45 → 1,45 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,48) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Civilingenjörsutbildningen inom Medieteknik på KTH passar dig som på kreativa sätt vill utforma teknik för mänsklig kommunikation. Efter utbildningen kan du driva utveckling inom allt från film och spelupplevelser till nyhetsindustrin och framtidens sociala medier. På KTH är Medieteknik en av de utbildningar där flest studenter blivit entreprenörer och ett flertal har startat framgångsrika internationella företag.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet samt särskild behörighet: Fysik 2, Matematik 4 och Kemi 1 alternativt Fysik B, Matematik E och Kemi A. I vart och ett av ämnena krävs lägst betyget E eller Godkänd.
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Övriga civilingenjörsyrken 56 600 kr43–80 tkr –

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan

Alla program vid Kungl. Tekniska högskolan

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod KTH-32111

KTH-32111 · nationell antagning

651 sökande, 67 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,48 29 19,05 29 120
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,86 5 19,81 5 31
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 2 Alla antogs 2 0
HP Högskoleprovet 1,40 17 1,35 17 127
T10 Lärosätets eget urval Alla antogs 7 Alla antogs 7 0
T20 Lärosätets eget urval 60 1 60 1 1

Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i medieteknik

Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i medieteknik vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,05, HP 1,35 och BII 19,81. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i medieteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 sökte 651 personer, varav 67 i första hand. 61 antogs, alltså 10,7 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i medieteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?

Ja, den steg: i BI krävdes 19,05 HT 2026 mot 18,49 HT 2025. Sökande: 651 mot 617.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor36 %(235)
  • Män64 %(416)
  • 24 år eller yngre90 %584
  • 25–34 år9 %58
  • 35 år eller äldre1 %9
  • Antagna kvinnor39 %(24)
  • Antagna män61 %(37)

Anmälningskod KTH-32111. Källa: UHR.