Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · KTH-32110

BIGymnasiebetyg 19,27 av max 22,5 +1,04 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,45 av max 2 +0,20 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 19,45 av max 22,5 +1,26 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
781
49 i första hand
Antagna
49
urval 2
Reserver
191
Sökande per plats
15,9
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)19,6719,27−0,4
Högskoleprov (HP)1,451,45Oförändrad
Betyg (BII)19,4519,45Oförändrad
Antagna totalt4949Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 17 terminer, legat kvar i 5 och stigit i 2 (median −0,14). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 17 terminer, minst 0,50 under i 3 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 19 terminer och legat kvar i 16 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 19 terminer, minst 0,10 under i 1 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilingenjörsutbildning i materialdesign (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202619,67 → 19,27 (−0,40)1,45 → 1,45 (±0)
HT 202519,06 → 18,23 (−0,83)1,30 → 1,25 (−0,05)
HT 202418,44 → 17,60 (−0,84)1,25 → 1,20 (−0,05)
HT 202317,65 → 17,71 (+0,06)1,05 → 1,05 (±0)
HT 202218,03 → 17,89 (−0,14)1,15 → 1,15 (±0)
HT 202118,07 → 18,07 (±0)1,10 → 1,10 (±0)
HT 202018,65 → 18,59 (−0,06)1,15 → 1,15 (±0)
HT 201918,23 → 17,99 (−0,24)1,15 → 1,15 (±0)
HT 201817,86 → 17,50 (−0,36)1,20 → 1,20 (±0)
HT 201718,34 → 18,34 (±0)1,25 → 1,25 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,67) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Civilingenjörsutbildningen inom Materialdesign på KTH ger en unik bredd av ämneskunskaper som inte finns på någon annan utbildning i Sverige. Med den kompetens du får med dig har du möjlighet att lösa stora hållbarhetsutmaningar som framtidens energilagring och plastfria hav. Då KTH har en världsledande position inom forskning på materialområdet har du många internationella möjligheter efter examen. Materialdesign innebär att skapa nya material och vidareutveckla de som redan finns.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Övriga civilingenjörsyrken 56 600 kr43–80 tkr –

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan

Alla program vid Kungl. Tekniska högskolan

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod KTH-32110

KTH-32110 · nationell antagning

781 sökande, 49 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,67 22 19,27 23 148
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,45 4 19,45 3 47
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 1,45 15 1,45 15 175
MAFY Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
T10 Lärosätets eget urval 170 6 170 6 2

Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i materialdesign

Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i materialdesign vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,27, HP 1,45 och BII 19,45. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i materialdesign vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 sökte 781 personer, varav 49 i första hand. 49 antogs, alltså 15,9 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i materialdesign vid Kungl. Tekniska högskolan?

Ja, den steg: i BI krävdes 19,27 HT 2026 mot 18,23 HT 2025. Sökande: 781 mot 677.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor35 %(274)
  • Män65 %(507)
  • 24 år eller yngre90 %699
  • 25–34 år9 %67
  • 35 år eller äldre2 %15
  • Antagna kvinnor24 %(12)
  • Antagna män76 %(37)

Anmälningskod KTH-32110. Källa: UHR.