Civilingenjörsutbildning i informationsteknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32107
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 172
- 121 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 256
- Sökande per plats
- 14,7
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,36 | 20 | −0,36 |
| Högskoleprov (HP) | 1,50 | 1,45 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 20,52 | 20,52 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 80 | 80 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 17 terminer, legat kvar i 5 och stigit i 5 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 17 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 18 terminer och legat kvar i 16 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 18 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,36 → 20,00 (−0,36) | 1,50 → 1,45 (−0,05) |
| HT 2025 | 20,25 → 19,95 (−0,30) | 1,50 → 1,40 (−0,10) |
| HT 2024 | 19,69 → 19,18 (−0,51) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2023 | 19,27 → 19,33 (+0,06) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2022 | 19,58 → 19,59 (+0,01) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2021 | 19,55 → 19,74 (+0,19) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2020 | 19,60 → 19,60 (±0) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2019 | 19,17 → 19,17 (±0) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2018 | 18,95 → 18,85 (−0,10) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2017 | 19,23 → 19,23 (±0) | 1,45 → 1,45 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,36) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 15,75 | 16,21 |
| HT 2011 | 17,79 | 18,15 |
| HT 2012 | 18,70 | 17,50 |
| HT 2013 | 18,40 | 17,98 |
| HT 2014 | 18,30 | 17,13 |
| HT 2015 | 18,50 | 18,03 |
| HT 2016 | 18,68 | 18,00 |
| HT 2017 | 19,23 | 19,10 |
| HT 2018 | 18,85 | 18,66 |
| HT 2019 | 19,17 | 18,90 |
| HT 2020 | 19,60 | 19,55 |
| HT 2021 | 19,74 | 19,43 |
| HT 2022 | 19,59 | 19,41 |
| HT 2023 | 19,33 | 18,97 |
| HT 2024 | 19,18 | 18,75 |
| HT 2025 | 19,95 | 19,75 |
| HT 2026 | 20,00 | 20,52 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | 0,20 |
| HT 2010 | 0,50 |
| HT 2011 | 1,10 |
| HT 2012 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,30 |
| HT 2014 | 1,35 |
| HT 2015 | 1,35 |
| HT 2016 | 1,40 |
| HT 2017 | 1,45 |
| HT 2018 | 1,35 |
| HT 2019 | 1,40 |
| HT 2020 | 1,35 |
| HT 2021 | 1,35 |
| HT 2022 | 1,40 |
| HT 2023 | 1,35 |
| HT 2024 | 1,35 |
| HT 2025 | 1,40 |
| HT 2026 | 1,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 318 | 25 |
| HT 2009 | 515 | 38 |
| HT 2010 | 466 | 33 |
| HT 2011 | 630 | 62 |
| HT 2012 | 849 | 71 |
| HT 2013 | 979 | 103 |
| HT 2014 | 962 | 80 |
| HT 2015 | 1 086 | 85 |
| HT 2016 | 1 009 | 95 |
| HT 2017 | 1 097 | 116 |
| HT 2018 | 941 | 94 |
| HT 2019 | 976 | 87 |
| HT 2020 | 1 070 | 85 |
| HT 2021 | 1 058 | 116 |
| HT 2022 | 1 020 | 88 |
| HT 2023 | 917 | 77 |
| HT 2024 | 1 013 | 83 |
| HT 2025 | 1 168 | 149 |
| HT 2026 | 1 172 | 121 |
Om programmet
Civilingenjörsutbildningen inom Informationsteknik på KTH ger dig möjlighet att jobba med framtidens utmaningar inom såväl internationella företag som startupföretag. Här lär du dig att arbeta i team med andra för att utveckla informationsteknik som hjälper människor inom allt från skapandet av klimatsmarta lösningar till system som styr moderna fordon och utveckling av bättre medicinsk teknik.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
| IT-säkerhetsspecialister | 54 900 kr39–79 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikBI20,72HP1,55Sökande/plats15,8
- Civilingenjörsutbildning i datateknikBI20,57HP1,55Sökande/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i elektroteknikBI21,15HP1,60Sökande/plats17,2
- Civilingenjörsutbildning i farkostteknikBI21,04HP1,60Sökande/plats13,7
- Civilingenjörsutbildning i samhällsbyggnadBI18,70HP1,35Sökande/plats7,4
- Civilingenjörsutbildning i bioteknikBI20,42HP1,50Sökande/plats13,0
- Civilingenjörsutbildning i materialdesignBI19,27HP1,45Sökande/plats15,9
- Civilingenjörsutbildning i medieteknikBI19,05HP1,35Sökande/plats10,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-32107
KTH-32107 · nationell antagning
1 172 sökande, 121 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,36 | 39 | 20 | 39 | 202 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,52 | 8 | 20,52 | 8 | 64 |
| HP Högskoleprovet | 1,50 | 23 | 1,45 | 23 | 219 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| T10 Lärosätets eget urval | 170 | 9 | 170 | 9 | 7 |
| T20 Lärosätets eget urval | 80 | 1 | 80 | 1 | 1 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i informationsteknik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i informationsteknik vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20, HP 1,45 och BII 20,52. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i informationsteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 1 172 personer, varav 121 i första hand. 80 antogs, alltså 14,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i informationsteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?
Ja, den steg: i BI krävdes 20 HT 2026 mot 19,95 HT 2025. Sökande: 1 172 mot 1 168.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor26 %(299)
- Män74 %(873)
- 24 år eller yngre86 %1 009
- 25–34 år11 %130
- 35 år eller äldre3 %33
- Antagna kvinnor23 %(18)
- Antagna män77 %(62)
Anmälningskod KTH-32107. Källa: UHR.