Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · KTH-32102

BIGymnasiebetyg 20,57 av max 22,5 −0,06 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,55 av max 2 +0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 20,60 av max 22,5 +0,24 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 993
494 i första hand
Antagna
200
urval 2
Reserver
453
Sökande per plats
10
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)20,8920,57−0,32
Högskoleprov (HP)1,601,55−0,05
Betyg (BII)20,7220,6−0,12
Antagna totalt200200Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 17 terminer och legat kvar i 9 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 17 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 19 terminer och legat kvar i 15 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 19 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilingenjörsutbildning i datateknik (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202620,89 → 20,57 (−0,32)1,60 → 1,55 (−0,05)
HT 202520,82 → 20,63 (−0,19)1,55 → 1,50 (−0,05)
HT 202420,73 → 20,41 (−0,32)1,55 → 1,50 (−0,05)
HT 202320,78 → 20,63 (−0,15)1,55 → 1,55 (±0)
HT 202220,87 → 20,75 (−0,12)1,60 → 1,55 (−0,05)
HT 202120,96 → 20,89 (−0,07)1,60 → 1,60 (±0)
HT 202020,94 → 20,83 (−0,11)1,60 → 1,60 (±0)
HT 201921,00 → 21,00 (±0)1,60 → 1,60 (±0)
HT 201820,48 → 20,25 (−0,23)1,55 → 1,55 (±0)
HT 201720,73 → 20,73 (±0)1,65 → 1,65 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,89) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 2
Civilingenjörsutbildning i datateknik, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Kungl. Tekniska högskolan Stockholm · Du tittar på den här 20,571,5510,01 993
Lunds universitet Lund 19,011,457,81 258

Om programmet

Civilingenjörsutbildningen inom Datateknik är en av KTH:s populäraste utbildningar och vänder sig till dig som vill vara med och påverka hur vårt alltmer digitala samhälle utvecklas. Efter examen väntar många kreativa arbetsuppgifter inom så gott som alla branscher, från traditionell industri och centrala samhällsfunktioner till nyare företag som utvecklar smarta appar och sociala medier.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. 53 500 kr40–73 tkr Storaökar på 5 år
Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. 56 200 kr41–78 tkr Storaökar på 5 år
IT-säkerhetsspecialister 54 900 kr39–79 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan

Alla program vid Kungl. Tekniska högskolan

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod KTH-32102

KTH-32102 · nationell antagning

1 993 sökande, 494 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 6
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,89 95 20,57 95 353
BII Gymnasiebetyg med komplettering 20,72 17 20,6 17 110
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 3 Alla antogs 3 0
HP Högskoleprovet 1,60 56 1,55 56 380
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2
T10 Lärosätets eget urval 180 26 180 26 16
T20 Lärosätets eget urval 70 2 70 2 3

Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i datateknik

Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i datateknik vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,57, HP 1,55 och BII 20,6. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i datateknik vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 sökte 1 993 personer, varav 494 i första hand. 200 antogs, alltså 10 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Civilingenjörsutbildning i datateknik vid Kungl. Tekniska högskolan?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 20,57 HT 2026 mot 20,63 HT 2025. Sökande: 1 993 mot 2 134.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Civilingenjörsutbildning i datateknik mer?

Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor22 %(430)
  • Män78 %(1 563)
  • 24 år eller yngre86 %1 717
  • 25–34 år11 %224
  • 35 år eller äldre3 %52
  • Antagna kvinnor21 %(41)
  • Antagna män79 %(159)

Anmälningskod KTH-32102. Källa: UHR.