Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80104

BIGymnasiebetyg 19,01 av max 22,5 −0,62 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,45 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 19,01 av max 22,5 −1,03 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 258
198 i första hand
Antagna
161
urval 2
Reserver
206
Sökande per plats
7,8
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)19,919,01−0,89
Högskoleprov (HP)1,501,45−0,05
Betyg (BII)19,6919,01−0,68
Antagna totalt187161−26

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 17 terminer och legat kvar i 6 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 17 terminer, minst 0,50 under i 2 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 16 terminer och legat kvar i 13 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 16 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilingenjörsutbildning i datateknik (senaste 10 av 18 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202619,90 → 19,01 (−0,89)1,50 → 1,45 (−0,05)
HT 202519,90 → 19,63 (−0,27)1,50 → 1,45 (−0,05)
HT 202420,16 → 19,95 (−0,21)1,50 → 1,50 (±0)
HT 202320,68 → 20,63 (−0,05)1,50 → 1,50 (±0)
HT 202220,40 → 20,30 (−0,10)1,50 → 1,50 (±0)
HT 202120,31 → 20,05 (−0,26)1,45 → 1,45 (±0)
HT 202020,05 → 20,05 (±0)–
HT 201919,74 → 19,62 (−0,12)–
HT 201819,64 → 19,64 (±0)1,50 → 1,50 (±0)
HT 201719,53 → 19,53 (±0)1,45 → 1,45 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,90) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 2
Civilingenjörsutbildning i datateknik, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Kungl. Tekniska högskolan Stockholm 20,571,5510,01 993
Lunds universitet Lund · Du tittar på den här 19,011,457,81 258

Om programmet

I allt från det enklaste trafikljuset till den mest avancerade månlandaren finns den där: datorn. Som civilingenjör i datateknik är du med och designar och utvecklar datorsystem för en mängd olika sammanhang - både dagens lösningar och framtidens möjligheter. Civilingenjörsutbildningen i datateknik ger dig bred teknisk kompetens och möjlighet att arbeta med den senaste tekniken inom datateknik, systemutveckling och digitalisering.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. 53 500 kr40–73 tkr Storaökar på 5 år
Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. 56 200 kr41–78 tkr Storaökar på 5 år
IT-säkerhetsspecialister 54 900 kr39–79 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Lunds universitet

Alla program vid Lunds universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80104

LU-80104 · nationell antagning

1 258 sökande, 198 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 3
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,9 104 19,01 90 161
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,69 15 19,01 13 46
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 5 Alla antogs 4 0
HP Högskoleprovet 1,50 62 1,45 53 188

Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i datateknik

Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i datateknik vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,01, HP 1,45 och BII 19,01. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i datateknik vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 1 258 personer, varav 198 i första hand. 161 antogs, alltså 7,8 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Civilingenjörsutbildning i datateknik vid Lunds universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,01 HT 2026 mot 19,63 HT 2025. Sökande: 1 258 mot 1 247.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Civilingenjörsutbildning i datateknik mer?

Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor21 %(265)
  • Män79 %(993)
  • 24 år eller yngre91 %1 140
  • 25–34 år8 %102
  • 35 år eller äldre1 %16
  • Antagna kvinnor19 %(31)
  • Antagna män81 %(130)

Anmälningskod LU-80104. Källa: UHR.