Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80134

BIGymnasiebetyg 20,60 av max 22,5 −0,49 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,60 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 20,95 av max 22,5 −0,66 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 017
112 i första hand
Antagna
62
urval 2
Reserver
180
Sökande per plats
16,4
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)21,2520,6−0,65
Högskoleprov (HP)1,601,60Oförändrad
Betyg (BII)21,320,95−0,35
Antagna totalt6762−5

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 16 terminer och legat kvar i 5 (median −0,22). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 16 terminer, minst 0,50 under i 3 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 14 terminer och legat kvar i 11 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 14 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilingenjörsutbildning i medicin och teknik (senaste 10 av 16 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202621,25 → 20,60 (−0,65)1,60 → 1,60 (±0)
HT 202521,30 → 21,09 (−0,21)1,60 → 1,60 (±0)
HT 202421,25 → 20,83 (−0,42)1,50 → 1,50 (±0)
HT 202320,99 → 20,75 (−0,24)1,45 → 1,45 (±0)
HT 202220,83 → 20,21 (−0,62)1,45 → 1,45 (±0)
HT 202120,89 → 20,57 (−0,32)1,45 → 1,40 (−0,05)
HT 202020,78 → 20,47 (−0,31)–
HT 201920,50 → 20,50 (±0)–
HT 201820,36 → 20,31 (−0,05)1,40 → 1,40 (±0)
HT 201720,40 → 20,40 (±0)1,55 → 1,55 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,25) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Utbildningen i Medicin och teknik vid LTH är unik i Sverige och vänder sig till dig som är tvärvetenskapligt intresserad och vill vara med och forma framtidens teknik för hälsa. Här får du kunskaper som efterfrågas inom medicinteknisk industri, forskning samt hälso- och sjukvård. Programmet är utvecklat i samarbete med industrin och har ett tydligt fokus på design och innovation med patientsäkerhet som viktigt krav.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Övriga civilingenjörsyrken 56 600 kr43–80 tkr –

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Lunds universitet

Alla program vid Lunds universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80134

LU-80134 · nationell antagning

1 017 sökande, 112 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 3
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 21,25 39 20,6 35 149
BII Gymnasiebetyg med komplettering 21,3 4 20,95 5 47
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 2 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 1,60 22 1,60 21 168

Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i medicin och teknik

Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i medicin och teknik vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,6, HP 1,60 och BII 20,95. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i medicin och teknik vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 1 017 personer, varav 112 i första hand. 62 antogs, alltså 16,4 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Civilingenjörsutbildning i medicin och teknik vid Lunds universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 20,6 HT 2026 mot 21,09 HT 2025. Sökande: 1 017 mot 1 082.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor63 %(640)
  • Män37 %(377)
  • 24 år eller yngre93 %949
  • 25–34 år6 %56
  • 35 år eller äldre1 %12
  • Antagna kvinnor65 %(40)
  • Antagna män35 %(22)

Anmälningskod LU-80134. Källa: UHR.