Civilingenjörsutbildning i bioteknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80132
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 123
- 203 i första hand
- Antagna
- 71
- urval 2
- Reserver
- 207
- Sökande per plats
- 15,8
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,56 | 21,46 | −0,1 |
| Högskoleprov (HP) | 1,60 | 1,55 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 21,61 | 21,33 | −0,28 |
| Antagna totalt | 90 | 71 | −19 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 17 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 2 (median −0,12). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 17 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 17 terminer och legat kvar i 12 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 17 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,56 → 21,46 (−0,10) | 1,60 → 1,55 (−0,05) |
| HT 2025 | 21,67 → 21,55 (−0,12) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2024 | 21,46 → 21,25 (−0,21) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2023 | 21,51 → 21,25 (−0,26) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2022 | 21,25 → 20,89 (−0,36) | 1,50 → 1,50 (±0) |
| HT 2021 | 21,41 → 21,09 (−0,32) | 1,50 → 1,45 (−0,05) |
| HT 2020 | 21,20 → 21,20 (±0) | – |
| HT 2019 | 21,04 → 20,99 (−0,05) | – |
| HT 2018 | 20,47 → 20,52 (+0,05) | 1,50 → 1,50 (±0) |
| HT 2017 | 20,58 → 20,36 (−0,22) | 1,50 → 1,50 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,56) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 19,70 | 20,13 |
| HT 2011 | 19,36 | 20,33 |
| HT 2012 | 20,60 | 20,20 |
| HT 2013 | 19,30 | 18,68 |
| HT 2014 | 20,95 | 20,30 |
| HT 2015 | 20,64 | 21,83 |
| HT 2016 | 21,50 | 18,90 |
| HT 2017 | 20,36 | 19,60 |
| HT 2018 | 20,52 | 20,52 |
| HT 2019 | 20,99 | 20,00 |
| HT 2020 | 21,20 | 21,45 |
| HT 2021 | 21,09 | 21,04 |
| HT 2022 | 20,89 | 21,09 |
| HT 2023 | 21,25 | 21,54 |
| HT 2024 | 21,25 | 21,64 |
| HT 2025 | 21,55 | 21,15 |
| HT 2026 | 21,46 | 21,33 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,90 |
| HT 2009 | 0,90 |
| HT 2010 | 1,10 |
| HT 2011 | 1,20 |
| HT 2012 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,30 |
| HT 2014 | 1,40 |
| HT 2015 | 1,45 |
| HT 2016 | 1,35 |
| HT 2017 | 1,50 |
| HT 2018 | 1,50 |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | 1,45 |
| HT 2022 | 1,50 |
| HT 2023 | 1,55 |
| HT 2024 | 1,55 |
| HT 2025 | 1,60 |
| HT 2026 | 1,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 510 | 103 |
| HT 2009 | 658 | 117 |
| HT 2010 | 770 | 87 |
| HT 2011 | 656 | 76 |
| HT 2012 | 739 | 85 |
| HT 2013 | 812 | 77 |
| HT 2014 | 907 | 107 |
| HT 2015 | 850 | 112 |
| HT 2016 | 793 | 100 |
| HT 2017 | 859 | 110 |
| HT 2018 | 906 | 154 |
| HT 2019 | 728 | 145 |
| HT 2020 | 1 020 | 174 |
| HT 2021 | 967 | 174 |
| HT 2022 | 1 077 | 160 |
| HT 2023 | 1 099 | 197 |
| HT 2024 | 1 165 | 181 |
| HT 2025 | 1 232 | 199 |
| HT 2026 | 1 123 | 203 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund · Du tittar på den här | 21,46 | 1,55 | 15,8 | 1 123 |
| Kungl. Tekniska högskolan Stockholm | 20,42 | 1,50 | 13,0 | 1 245 |
Om programmet
Bioteknik gör det möjligt att använda naturens egna system för att lösa tekniska utmaningar. Som civilingenjör i bioteknik arbetar du med lösningar för framtidens hälsa, miljö, livsmedel och läkemedel - från nya biologiska processer till hållbar produktion i industriell skala.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom kemi och kemiteknik | 52 600 kr40–70 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Civilingenjörsutbildning i kemiteknikBI20,42HP1,40Sökande/plats9,4
- Civilingenjörsutbildning i elektroteknikBI20,47HP1,55Sökande/plats9,7
- Masterprogram i molekylärbiologi, Mikrobiologi och bioteknikBI–HP–Sökande/plats21,4
- Civilingenjörsutbildning i ekosystemteknikBI19,79HP1,40Sökande/plats5,7
- Civilingenjörsutbildning i bioteknik, Antagning till senare delBI21,20HP–Sökande/plats–
- Civilingenjörsutbildning i kemiteknik, Antagning till senare delBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Civilingenjörsutbildning i medicin och teknikBI20,60HP1,60Sökande/plats16,4
- Civilingenjörsutbildning i teknisk matematikBI21,77HP1,75Sökande/plats14,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80132
LU-80132 · nationell antagning
1 123 sökande, 203 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,56 | 52 | 21,46 | 40 | 171 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,61 | 5 | 21,33 | 5 | 48 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,60 | 29 | 1,55 | 23 | 186 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i bioteknik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i bioteknik vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,46, HP 1,55 och BII 21,33. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i bioteknik vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 1 123 personer, varav 203 i första hand. 71 antogs, alltså 15,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Civilingenjörsutbildning i bioteknik vid Lunds universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 21,46 HT 2026 mot 21,55 HT 2025. Sökande: 1 123 mot 1 232.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilingenjörsutbildning i bioteknik mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor66 %(738)
- Män34 %(385)
- 24 år eller yngre95 %1 069
- 25–34 år4 %46
- 35 år eller äldre1 %8
- Antagna kvinnor69 %(49)
- Antagna män31 %(22)
Anmälningskod LU-80132. Källa: UHR.