Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80102

BIGymnasiebetyg 20,47 av max 22,5 +0,63 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,55 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 20,10 av max 22,5 −0,37 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 116
173 i första hand
Antagna
115
urval 2
Reserver
253
Sökande per plats
9,7
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)20,720,47−0,23
Högskoleprov (HP)1,601,55−0,05
Betyg (BII)20,120,1Oförändrad
Antagna totalt123115−8

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 17 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 2 (median −0,25). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 17 terminer, minst 0,50 under i 2 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 17 terminer och legat kvar i 11 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 17 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilingenjörsutbildning i elektroteknik (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202620,70 → 20,47 (−0,23)1,60 → 1,55 (−0,05)
HT 202520,31 → 19,84 (−0,47)1,55 → 1,55 (±0)
HT 202420,26 → 19,79 (−0,47)1,45 → 1,45 (±0)
HT 202320,00 → 19,69 (−0,31)1,50 → 1,45 (−0,05)
HT 202219,64 → 19,53 (−0,11)1,35 → 1,35 (±0)
HT 202119,53 → 19,35 (−0,18)1,40 → 1,35 (−0,05)
HT 202019,19 → 18,85 (−0,34)–
HT 201918,65 → 18,65 (±0)–
HT 201818,75 → 18,79 (+0,04)1,30 → 1,30 (±0)
HT 201718,28 → 18,23 (−0,05)1,30 → 1,30 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,70) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 2
Civilingenjörsutbildning i elektroteknik, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Kungl. Tekniska högskolan Stockholm 21,151,6017,21 651
Lunds universitet Lund · Du tittar på den här 20,471,559,71 116

Om programmet

Från självkörande fordon och 5G till förnybar energi och medicinsk utrustning - elektroteknik driver teknikutvecklingen i flera branscher. Civilingenjörsutbildningen i elektroteknik ger dig en bred teknisk kompetens och en solid grund för att arbeta med hållbara tekniklösningar. Elektroteknik är det område inom fysiken som behandlar elektricitet och magnetism - från mikroskopiska elektroniska komponenter i datorer och mobiltelefoner till generering och användning av elkraft.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Civilingenjörsyrken inom elektroteknik 54 200 kr41–75 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom elektroteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Lunds universitet

Alla program vid Lunds universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80102

LU-80102 · nationell antagning

1 116 sökande, 173 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,7 68 20,47 64 202
BII Gymnasiebetyg med komplettering 20,1 9 20,1 9 63
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 6 Alla antogs 5 0
HP Högskoleprovet 1,60 40 1,55 37 226

Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i elektroteknik

Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i elektroteknik vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,47, HP 1,55 och BII 20,1. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i elektroteknik vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 1 116 personer, varav 173 i första hand. 115 antogs, alltså 9,7 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i elektroteknik vid Lunds universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 20,47 HT 2026 mot 19,84 HT 2025. Sökande: 1 116 mot 965.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Civilingenjörsutbildning i elektroteknik mer?

Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor18 %(199)
  • Män82 %(917)
  • 24 år eller yngre92 %1 031
  • 25–34 år7 %74
  • 35 år eller äldre1 %11
  • Antagna kvinnor15 %(17)
  • Antagna män85 %(98)

Anmälningskod LU-80102. Källa: UHR.