Civilingenjörsutbildning i teknisk nanovetenskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80108
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 528
- 58 i första hand
- Antagna
- 57
- urval 2
- Reserver
- 76
- Sökande per plats
- 9,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,09 | 20,52 | −0,57 |
| Högskoleprov (HP) | 1,55 | 1,55 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,62 | 19,28 | −0,34 |
| Antagna totalt | 67 | 57 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 17 terminer, legat kvar i 8 och stigit i 2 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 17 terminer, minst 0,50 under i 2 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 17 terminer, legat kvar i 14 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 17 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,09 → 20,52 (−0,57) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2025 | 20,68 → 20,35 (−0,33) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2024 | 20,68 → 20,31 (−0,37) | 1,50 → 1,50 (±0) |
| HT 2023 | 20,29 → 20,29 (±0) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2022 | 19,95 → 19,79 (−0,16) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2021 | 19,90 → 19,79 (−0,11) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2020 | 19,53 → 19,53 (±0) | – |
| HT 2019 | 19,06 → 19,06 (±0) | – |
| HT 2018 | 19,11 → 18,75 (−0,36) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2017 | 19,18 → 17,80 (−1,38) | 1,40 → 1,40 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,09) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 21,07 | 20,42 |
| HT 2011 | 20,81 | 21,22 |
| HT 2012 | 20,70 | 20,29 |
| HT 2013 | 20,50 | 21,47 |
| HT 2014 | 19,80 | 18,69 |
| HT 2015 | 19,15 | 18,92 |
| HT 2016 | 20,49 | 19,30 |
| HT 2017 | 17,80 | 18,99 |
| HT 2018 | 18,75 | 18,60 |
| HT 2019 | 19,06 | 19,48 |
| HT 2020 | 19,53 | 19,38 |
| HT 2021 | 19,79 | 19,58 |
| HT 2022 | 19,79 | 20,00 |
| HT 2023 | 20,29 | 21,25 |
| HT 2024 | 20,31 | 20,73 |
| HT 2025 | 20,35 | 21,35 |
| HT 2026 | 20,52 | 19,28 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,30 |
| HT 2009 | 1,10 |
| HT 2010 | 1,40 |
| HT 2011 | 1,40 |
| HT 2012 | 1,50 |
| HT 2013 | 1,50 |
| HT 2014 | 1,50 |
| HT 2015 | 1,45 |
| HT 2016 | 1,45 |
| HT 2017 | 1,40 |
| HT 2018 | 1,35 |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | 1,35 |
| HT 2022 | 1,35 |
| HT 2023 | 1,40 |
| HT 2024 | 1,50 |
| HT 2025 | 1,55 |
| HT 2026 | 1,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 388 | 86 |
| HT 2009 | 471 | 101 |
| HT 2010 | 643 | 121 |
| HT 2011 | 607 | 113 |
| HT 2012 | 614 | 115 |
| HT 2013 | 644 | 105 |
| HT 2014 | 555 | 86 |
| HT 2015 | 561 | 73 |
| HT 2016 | 548 | 72 |
| HT 2017 | 486 | 61 |
| HT 2018 | 522 | 48 |
| HT 2019 | 422 | 57 |
| HT 2020 | 460 | 42 |
| HT 2021 | 494 | 52 |
| HT 2022 | 441 | 60 |
| HT 2023 | 455 | 55 |
| HT 2024 | 570 | 63 |
| HT 2025 | 528 | 59 |
| HT 2026 | 528 | 58 |
Om programmet
På Teknisk nanovetenskap möts fysik, kemi, biologi, matematik och teknik. Utbildningen ger dig en tvärvetenskaplig ingenjörskompetens där nanoteknik är ett genomgående tema och används för att förstå samband och arbeta inom flera olika områden. Teknisk nanovetenskap handlar om material och tekniker på nanoskalan - miljarder gånger mindre än en meter - där fysik, kemi, biologi och teknik kombineras för att utveckla nya lösningar.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga civilingenjörsyrken | 56 600 kr43–80 tkr | – |
| Fysiker och astronomer | 51 200 kr40–68 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Civilingenjörsutbildning i teknisk fysikBI22,19HP1,80Sökande/plats11,0
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk designBI21,04HP1,70Sökande/plats26,9
- Civilingenjörsutbildning i ekosystemteknikBI19,79HP1,40Sökande/plats5,7
- Masterutbildning i nanovetenskapBI–HP–Sökande/plats4,2
- Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik, Antagning till senare delBI21,88HP–Sökande/plats–
- Civilingenjörsutbildning i teknisk nanovetenskap, Antagning till senare delBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Civilingenjörsutbildning i elektroteknikBI20,47HP1,55Sökande/plats9,7
- Civilingenjörsutbildning i kemiteknikBI20,42HP1,40Sökande/plats9,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80108
LU-80108 · nationell antagning
528 sökande, 58 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,09 | 37 | 20,52 | 31 | 58 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,62 | 5 | 19,28 | 4 | 21 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 4 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,55 | 21 | 1,55 | 18 | 70 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i teknisk nanovetenskap
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i teknisk nanovetenskap vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,52, HP 1,55 och BII 19,28. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i teknisk nanovetenskap vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 528 personer, varav 58 i första hand. 57 antogs, alltså 9,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i teknisk nanovetenskap vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,52 HT 2026 mot 20,35 HT 2025. Sökande: 528 mot 528.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor30 %(159)
- Män70 %(369)
- 24 år eller yngre93 %493
- 25–34 år5 %29
- 35 år eller äldre1 %6
- Antagna kvinnor37 %(21)
- Antagna män63 %(36)
Anmälningskod LU-80108. Källa: UHR.