Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80111

BIGymnasiebetyg 21,04 av max 22,5 −0,31 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,70 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 21,46 av max 22,5 −0,60 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
996
193 i första hand
Antagna
37
urval 2
Reserver
219
Sökande per plats
26,9
Extrem konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)21,6121,04−0,57
Högskoleprov (HP)1,701,70Oförändrad
Betyg (BII)21,4621,46Oförändrad
Antagna totalt3737Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 17 terminer, legat kvar i 5 och stigit i 1 (median −0,13). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 17 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 17 terminer, legat kvar i 12 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 17 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk design (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202621,61 → 21,04 (−0,57)1,70 → 1,70 (±0)
HT 202521,77 → 21,35 (−0,42)1,70 → 1,70 (±0)
HT 202421,77 → 21,51 (−0,26)1,65 → 1,60 (−0,05)
HT 202321,59 → 21,46 (−0,13)1,60 → 1,60 (±0)
HT 202221,40 → 20,94 (−0,46)1,55 → 1,50 (−0,05)
HT 202121,25 → 20,85 (−0,40)1,60 → 1,55 (−0,05)
HT 202020,89 → 20,89 (±0)–
HT 201921,09 → 20,96 (−0,13)–
HT 201820,99 → 20,99 (±0)1,50 → 1,60 (+0,10)
HT 201720,70 → 20,26 (−0,44)1,60 → 1,60 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,61) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 3
Civilingenjörsutbildning i maskinteknik, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Lunds universitet Lund · Du tittar på den här 21,041,7026,9996
Lunds universitet Lund 21,041,6511,92 261
Kungl. Tekniska högskolan Stockholm 20,721,5515,82 838

Om programmet

Maskinteknik med teknisk design kombinerar klassisk maskinteknik med industridesign. Du får fördjupad kunskap om hela processen för att utveckla produkter, där teknik och design samverkar och integreras, och bygger en solid ingenjörskompetens för framtida samhällsutmaningar.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Civilingenjörsyrken inom maskinteknik 51 800 kr40–70 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom maskinteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Lunds universitet

Alla program vid Lunds universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80111

LU-80111 · nationell antagning

996 sökande, 193 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 21,61 20 21,04 21 173
BII Gymnasiebetyg med komplettering 21,46 3 21,46 3 57
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 2 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 1,70 12 1,70 12 202

Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk design

Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk design vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,04, HP 1,70 och BII 21,46. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk design vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 996 personer, varav 193 i första hand. 37 antogs, alltså 26,9 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk design vid Lunds universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 21,04 HT 2026 mot 21,35 HT 2025. Sökande: 996 mot 1 012.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk design mer?

Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor40 %(398)
  • Män60 %(598)
  • 24 år eller yngre97 %965
  • 25–34 år3 %27
  • 35 år eller äldre0 %4
  • Antagna kvinnor57 %(21)
  • Antagna män43 %(16)

Anmälningskod LU-80111. Källa: UHR.