Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i maskinteknik HT 2026?

BImedian 21,04 lägst–högst 20,72–21,04 +0,19 mot HT 2025
HPmedian 1,65 lägst–högst 1,55–1,70 +0,05 mot HT 2025
Källa: UHR, senaste urvalet, 3 utbildningar vid 2 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
6 095
+12,4 % mot HT 2025
Antagna
407
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
15
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
2
3 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Civilingenjörsutbildning i maskinteknik HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Lunds universitet Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk design · Lund 21,0421,461,7099626,9−0,31
Lunds universitet Lund 21,0421,661,652 26111,9+0,19
Kungl. Tekniska högskolan Stockholm 20,7221,041,552 83815,8+0,72

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

1819202122200820122016202020242026HT 2010: median BI 19,00, lägst 19,00, högst 20,82 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median BI 19,50, lägst 19,50, högst 20,73 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median BI 19,95, lägst 19,70, högst 21,30 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median BI 20,00, lägst 19,50, högst 21,30 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median BI 20,53, lägst 19,45, högst 21,30 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 20,00, lägst 19,50, högst 21,20 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 20,00, lägst 19,90, högst 21,42 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 19,90, lägst 19,13, högst 20,26 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 19,74, lägst 18,54, högst 20,99 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 19,84, lägst 19,38, högst 20,96 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 19,95, lägst 19,43, högst 20,89 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 20,16, lägst 19,50, högst 20,85 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 20,10, lägst 19,40, högst 20,94 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 20,47, lägst 19,64, högst 21,46 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 20,68, lägst 19,60, högst 21,51 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 20,85, lägst 20,00, högst 21,35 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 21,04, lägst 20,72, högst 21,04 (3 lärosäten med poänggräns)21,04
Visa som tabell
Civilingenjörsutbildning i maskinteknik: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
202620,7221,0421,04
202520,0020,8521,35
202419,6020,6821,51
202319,6420,4721,46
202219,4020,1020,94
202119,5020,1620,85
202019,4319,9520,89
201919,3819,8420,96
201818,5419,7420,99
201719,1319,9020,26
201619,9020,0021,42
201519,5020,0021,20
201419,4520,5321,30
201319,5020,0021,30
201219,7019,9521,30
201119,5019,5020,73
201019,0019,0020,82
2009–––
2008–––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,751,001,251,501,75200820122016202020242026HT 2008: median HP 1,10, lägst 0,80, högst 1,40 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2009: median HP 1,20, lägst 1,10, högst 1,40 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2010: median HP 1,20, lägst 1,20, högst 1,40 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median HP 1,20, lägst 1,20, högst 1,40 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median HP 1,40, lägst 1,40, högst 1,60 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median HP 1,45, lägst 1,40, högst 1,55 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median HP 1,50, lägst 1,40, högst 1,65 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 1,50, lägst 1,40, högst 1,60 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 1,50, lägst 1,45, högst 1,60 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 1,50, lägst 1,35, högst 1,60 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 1,45, lägst 1,35, högst 1,60 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 1,35, lägst 1,35, högst 1,35 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 1,30, lägst 1,30, högst 1,30 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 1,45, lägst 1,30, högst 1,55 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 1,45, lägst 1,30, högst 1,50 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 1,50, lägst 1,30, högst 1,60 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 1,55, lägst 1,40, högst 1,60 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 1,60, lägst 1,45, högst 1,70 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 1,65, lägst 1,55, högst 1,70 (3 lärosäten med poänggräns)1,65
Visa som tabell
Civilingenjörsutbildning i maskinteknik: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
20261,551,651,70
20251,451,601,70
20241,401,551,60
20231,301,501,60
20221,301,451,50
20211,301,451,55
20201,301,301,30
20191,351,351,35
20181,351,451,60
20171,351,501,60
20161,451,501,60
20151,401,501,60
20141,401,501,65
20131,401,451,55
20121,401,401,60
20111,201,201,40
20101,201,201,40
20091,101,201,40
20080,801,101,40

Lön och jobbchanser

Civilingenjörsyrken inom maskinteknik

Medianlön
51 800 kr/mån
Spann (10–90 %)
40 200 kr – 69 900 kr
Möjlighet till arbete
Stora
Rekrytering
Brist på utbildade

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom maskinteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Civilingenjörsutbildning i maskinteknik?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Lunds universitet (Lund): 21,04 i urvalsgruppen BI och 1,70 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Civilingenjörsutbildning i maskinteknik?

HT 2026 var gränsen lägst vid Kungl. Tekniska högskolan (Stockholm): 20,72 i BI och 1,55 på högskoleprovet.

Vad krävs på högskoleprovet för Civilingenjörsutbildning i maskinteknik?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 1,55–1,70 beroende på lärosäte, med medianen 1,65. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Civilingenjörsutbildning i maskinteknik HT 2026?

6 095 sökte programmet vid 2 lärosäten och 407 antogs, alltså ungefär 15 sökande per plats. 1 045 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Civilingenjörsutbildning i maskinteknik ökat?

Medianen för BI steg med 0,19 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +12,4 %.

Vad tjänar man efter Civilingenjörsutbildning i maskinteknik?

Medianlönen för civilingenjörsyrken inom maskinteknik var 51 800 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som stora.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: civilingenjör

Visa alla