Antagningspoäng Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi 2026
Alla lärosäten som ger Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2009.
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi HT 2026?
- Sökande
- 3 986
- +4,6 % mot HT 2025
- Antagna
- 238
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 16,7
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 3
- 3 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 21,98 | 22,24 | 1,80 | 2 662 | 39,1 | +0,16 |
| Umeå universitet Umeå | 19,85 | 19,71 | 1,50 | 779 | 9,7 | +0,82 |
| Mälardalens universitet Eskilstuna | 16,46 | 16,03 | 0,90 | 545 | 6,1 | +0,74 |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Umeå universitet Umeå | 16,61 | 19,18 | 1,35 | 0 |
Utveckling sedan 2009
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 16,46 | 19,85 | 21,98 | 16,61 | 16,61 | 16,61 |
| 2025 | 15,72 | 19,03 | 21,82 | – | – | – |
| 2024 | 13,77 | 19,48 | 21,92 | – | – | – |
| 2023 | 18,65 | 20,10 | 21,56 | 16,15 | 16,15 | 16,15 |
| 2022 | 19,13 | 20,27 | 21,41 | – | – | – |
| 2021 | 19,25 | 20,15 | 21,04 | 18,85 | 18,85 | 18,85 |
| 2020 | 19,53 | 20,35 | 21,16 | – | – | – |
| 2019 | 17,71 | 17,71 | 17,71 | – | – | – |
| 2018 | 18,23 | 18,23 | 18,23 | – | – | – |
| 2017 | 18,70 | 18,70 | 18,70 | – | – | – |
| 2016 | 19,80 | 19,80 | 19,80 | – | – | – |
| 2015 | 19,11 | 19,11 | 19,11 | – | – | – |
| 2014 | 20,20 | 20,20 | 20,20 | – | – | – |
| 2013 | 19,60 | 19,60 | 19,60 | – | – | – |
| 2012 | 19,50 | 19,50 | 19,50 | – | – | – |
| 2011 | 19,10 | 19,10 | 19,10 | – | – | – |
| 2010 | – | – | – | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 0,90 | 1,50 | 1,80 | 1,35 | 1,35 | 1,35 |
| 2025 | 0,85 | 1,40 | 1,75 | – | – | – |
| 2024 | 0,45 | 1,35 | 1,70 | – | – | – |
| 2023 | 1,30 | 1,50 | 1,70 | 1,25 | 1,25 | 1,25 |
| 2022 | 1,35 | 1,50 | 1,65 | – | – | – |
| 2021 | 0,55 | 1,25 | 1,60 | – | – | – |
| 2020 | 1,55 | 1,55 | 1,55 | – | – | – |
| 2019 | – | – | – | – | – | – |
| 2018 | 1,30 | 1,30 | 1,30 | – | – | – |
| 2017 | 1,30 | 1,30 | 1,30 | – | – | – |
| 2016 | 1,40 | 1,40 | 1,40 | – | – | – |
| 2015 | 1,45 | 1,45 | 1,45 | – | – | – |
| 2014 | 1,45 | 1,45 | 1,45 | – | – | – |
| 2013 | 1,40 | 1,40 | 1,40 | – | – | – |
| 2012 | 1,30 | 1,30 | 1,30 | – | – | – |
| 2011 | 1,10 | 1,10 | 1,10 | – | – | – |
| 2010 | – | – | – | – | – | – |
| 2009 | 0,80 | 0,80 | 0,80 | – | – | – |
Lön och jobbchanser
Civilingenjörsyrken inom logistik och produktionsplanering
- Medianlön
- 49 300 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 38 100 kr – 69 500 kr
- Möjlighet till arbete
- Medelstora
- Rekrytering
- Balans
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom logistik och produktionsplanering vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lednings- och organisationsutvecklare
- Medianlön
- 53 700 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 40 000 kr – 83 300 kr
- Möjlighet till arbete
- Medelstora
- Rekrytering
- Balans
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som lednings- och organisationsutvecklare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Uppsala universitet (Uppsala): 21,98 i urvalsgruppen BI och 1,80 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi?
HT 2026 var gränsen lägst vid Mälardalens universitet (Eskilstuna): 16,46 i BI och 0,90 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,90–1,80 beroende på lärosäte, med medianen 1,50. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi HT 2026?
3 986 sökte programmet vid 3 lärosäten och 238 antogs, alltså ungefär 16,7 sökande per plats. 753 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi ökat?
Medianen för BI steg med 0,82 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +4,6 %.
Vad tjänar man efter Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi?
Medianlönen för civilingenjörsyrken inom logistik och produktionsplanering var 49 300 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som medelstora.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.