Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1542
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 779
- 138 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 168
- Sökande per plats
- 9,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,36 | 19,85 | −0,51 |
| Högskoleprov (HP) | 1,55 | 1,50 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 20,05 | 19,71 | −0,34 |
| Antagna totalt | 95 | 80 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,50). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 11 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 16 terminer och legat kvar i 5 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 11 av 16 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,36 → 19,85 (−0,51) | 1,55 → 1,50 (−0,05) |
| HT 2025 | 19,58 → 19,03 (−0,55) | 1,45 → 1,40 (−0,05) |
| HT 2024 | 19,95 → 19,48 (−0,47) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2023 | 19,53 → 18,65 (−0,88) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
| HT 2022 | 19,38 → 19,13 (−0,25) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2021 | 19,69 → 19,25 (−0,44) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2020 | 19,86 → 19,53 (−0,33) | – |
| HT 2019 | 18,68 → 17,71 (−0,97) | – |
| HT 2018 | 18,85 → 18,23 (−0,62) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
| HT 2017 | 19,09 → 18,70 (−0,39) | 1,30 → 1,30 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,36) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | 19,10 | 20,83 |
| HT 2012 | 19,50 | 20,05 |
| HT 2013 | 19,60 | 18,55 |
| HT 2014 | 20,20 | 20,29 |
| HT 2015 | 19,11 | 18,17 |
| HT 2016 | 19,80 | 19,19 |
| HT 2017 | 18,70 | 19,20 |
| HT 2018 | 18,23 | 16,50 |
| HT 2019 | 17,71 | 19,32 |
| HT 2020 | 19,53 | 20,00 |
| HT 2021 | 19,25 | 19,56 |
| HT 2022 | 19,13 | 20,06 |
| HT 2023 | 18,65 | 20,21 |
| HT 2024 | 19,48 | 19,31 |
| HT 2025 | 19,03 | 19,84 |
| HT 2026 | 19,85 | 19,71 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | 0,80 |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | 1,10 |
| HT 2012 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,40 |
| HT 2014 | 1,45 |
| HT 2015 | 1,45 |
| HT 2016 | 1,40 |
| HT 2017 | 1,30 |
| HT 2018 | 1,30 |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | 1,25 |
| HT 2022 | 1,35 |
| HT 2023 | 1,30 |
| HT 2024 | 1,35 |
| HT 2025 | 1,40 |
| HT 2026 | 1,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 367 | 60 |
| HT 2010 | 440 | 36 |
| HT 2011 | 514 | 85 |
| HT 2012 | 659 | 72 |
| HT 2013 | 769 | 75 |
| HT 2014 | 776 | 77 |
| HT 2015 | 710 | 87 |
| HT 2016 | 659 | 84 |
| HT 2017 | 613 | 71 |
| HT 2018 | 610 | 57 |
| HT 2019 | 510 | 81 |
| HT 2020 | 660 | 96 |
| HT 2021 | 628 | 97 |
| HT 2022 | 514 | 78 |
| HT 2023 | 530 | 94 |
| HT 2024 | 637 | 111 |
| HT 2025 | 788 | 116 |
| HT 2026 | 779 | 138 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 21,98 | 1,80 | 39,1 | 2 662 |
| Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här | 19,85 | 1,50 | 9,7 | 779 |
| Mälardalens universitet Eskilstuna | 16,46 | 0,90 | 6,1 | 545 |
Om programmet
Är ditt mål att bli en eftertraktad expert inom finans, försäkring eller tillverkningsindustri? Vill du arbeta med dataanalys, utveckla affärsprocesser eller leda projekt för hållbar omställning? Utbildningen i industriell ekonomi lär dig behärska både ingenjörers och ekonomers språk, och förbereder dig för att tackla utmaningar som ofta handlar om både tekniska och ekonomiska aspekter. Detta tvärvetenskapliga program gör dig till en mångsidig och högt eftertraktad civilingenjör.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom logistik och produktionsplanering | 49 300 kr38–70 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Lednings- och organisationsutvecklare | 53 700 kr40–83 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom logistik och produktionsplanering vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikBI19,52HP1,40Sökande/plats5,3
- Civilingenjörsprogrammet öppen ingångBI18,56HP1,40Sökande/plats12,5
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik - SjukhusfysikBI19,48HP1,10Sökande/plats7,2
- Civilekonomprogrammet med inriktning mot Service ManagementBI17,22HP0,90Sökande/plats8,5
- Masterprogrammet i matematisk statistik - Finansiell matematikBI–HP–Sökande/plats–
- Civilingenjörsprogrammet i bioteknikBI18,75HP1,25Sökande/plats6,8
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk kemiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,5
- Civilingenjörsprogrammet i energiteknikBI17,60HP1,15Sökande/plats6,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-P1542
UMU-P1542 · nationell antagning
779 sökande, 138 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| B-BI Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| B-BII Lärosätets eget urval | 12,59 | 12 | 12,59 | 11 | 1 |
| B-HP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 5 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,36 | 42 | 19,85 | 34 | 134 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,05 | 7 | 19,71 | 6 | 38 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,55 | 25 | 1,50 | 21 | 153 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,85, HP 1,50 och BII 19,71. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 779 personer, varav 138 i första hand. 80 antogs, alltså 9,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,85 HT 2026 mot 19,03 HT 2025. Sökande: 779 mot 788.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor29 %(225)
- Män71 %(554)
- 24 år eller yngre95 %738
- 25–34 år4 %35
- 35 år eller äldre1 %6
- Antagna kvinnor26 %(21)
- Antagna män74 %(59)
Anmälningskod UMU-P1542. Källa: UHR.