Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik - Sjukhusfysik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1546
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 115
- 9 i första hand
- Antagna
- 16
- urval 2
- Reserver
- 6
- Sökande per plats
- 7,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,6 | 19,48 | +0,88 |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 1,10 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 15,73 | 15,73 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 20 | 16 | −4 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 9 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,45). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 9 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 6.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 8 terminer och legat kvar i 3 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 8 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,60 → 19,48 (+0,88) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2025 | 18,15 → alla behöriga antogs | 1,10 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 18,25 → 17,35 (−0,90) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2020 | 17,24 → 15,09 (−2,15) | – |
| HT 2017 | 17,75 → 17,75 (±0) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2016 | 17,59 → alla behöriga antogs | 1,20 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 18,13 → alla behöriga antogs | 0,90 → alla behöriga antogs |
| HT 2014 | 17,25 → alla behöriga antogs | 1,10 → alla behöriga antogs |
| HT 2010 | 17,80 → alla behöriga antogs | 1,00 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,60) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | 17,75 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 15,09 | Alla antogs |
| HT 2021 | 17,35 | 21,70 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2024 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 19,48 | 15,73 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Inget urval |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | 0,90 |
| HT 2018 | Inget urval |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | 1,00 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 1,10 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 64 | 4 |
| HT 2010 | 84 | 17 |
| HT 2011 | 67 | 3 |
| HT 2012 | 82 | 5 |
| HT 2013 | 79 | 4 |
| HT 2014 | 101 | 7 |
| HT 2015 | 98 | 12 |
| HT 2016 | 97 | 10 |
| HT 2017 | 110 | 16 |
| HT 2018 | 91 | 3 |
| HT 2019 | 59 | 9 |
| HT 2020 | 100 | 8 |
| HT 2021 | 95 | 10 |
| HT 2022 | 82 | 7 |
| HT 2023 | 85 | 7 |
| HT 2024 | 81 | 4 |
| HT 2025 | 88 | 12 |
| HT 2026 | 115 | 9 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 21,72 | 1,75 | 10,2 | 1 310 |
| Umeå universitet Umeå | 19,52 | 1,40 | 5,3 | 460 |
| Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här | 19,48 | 1,10 | 7,2 | 115 |
Om programmet
Som civilingenjör i teknisk fysik utvecklar du dagens teknik och skapar morgondagens. Du kan arbeta inom industrin eller i forskarvärlden, men också med till exempel IT, ekonomi och projektledning. Teknisk fysik är en bred utbildning där du lär dig använda dina fysikkunskaper till avancerad problemlösning. Utbildningen kännetecknas av stort studentinflytande och du får kontakt med näringslivet genom olika projektarbeten.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga civilingenjörsyrken | 56 600 kr43–80 tkr | – |
| Fysiker och astronomer | 51 200 kr40–68 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikBI19,52HP1,40Sökande/plats5,3
- Civilingenjörsprogrammet öppen ingångBI18,56HP1,40Sökande/plats12,5
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiBI19,85HP1,50Sökande/plats9,7
- Civilingenjörsprogrammet i bioteknikBI18,75HP1,25Sökande/plats6,8
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk kemiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,5
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk datavetenskapBI15,00HP1,10Sökande/plats4,6
- Masterprogrammet i fysikBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-P1546
UMU-P1546 · nationell antagning
115 sökande, 9 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| B-BII Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| B-HP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,6 | 10 | 19,48 | 6 | 4 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,73 | 2 | 15,73 | 2 | 2 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 6 | 1,10 | 6 | 5 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik - Sjukhusfysik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik - Sjukhusfysik vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,48, HP 1,10 och BII 15,73. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik - Sjukhusfysik vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 115 personer, varav 9 i första hand. 16 antogs, alltså 7,2 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik - Sjukhusfysik mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor45 %(52)
- Män55 %(63)
- 24 år eller yngre88 %101
- 25–34 år10 %11
- 35 år eller äldre3 %3
- Antagna kvinnor63 %(10)
- Antagna män37 %(6)
Anmälningskod UMU-P1546. Källa: UHR.