Antagningspoäng Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik 2026
Alla lärosäten som ger Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik HT 2026?
- Sökande
- 1 885
- +7,7 % mot HT 2025
- Antagna
- 232
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 8,1
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 3 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 21,72 | 21,20 | 1,75 | 1 310 | 10,2 | +0,21 |
| Umeå universitet Umeå | 19,52 | 17,36 | 1,40 | 460 | 5,3 | +1,44 |
| Umeå universitet Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik - Sjukhusfysik · Umeå | 19,48 | 15,73 | 1,10 | 115 | 7,2 | – |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på antal sökande| Lärosäte | Sökande |
|---|---|
| Umeå universitet Umeå · Urval SD: Alla antogs | 17 |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 19,48 | 19,52 | 21,72 |
| 2025 | 18,08 | 19,80 | 21,51 |
| 2024 | 17,59 | 19,31 | 21,04 |
| 2023 | 20,78 | 20,78 | 20,78 |
| 2022 | 19,76 | 19,76 | 19,76 |
| 2021 | 16,95 | 17,35 | 19,29 |
| 2020 | 15,09 | 17,90 | 19,95 |
| 2019 | 19,79 | 19,79 | 19,79 |
| 2018 | 17,21 | 18,24 | 19,27 |
| 2017 | 17,10 | 17,75 | 19,48 |
| 2016 | 18,22 | 19,35 | 20,49 |
| 2015 | 16,69 | 17,70 | 18,70 |
| 2014 | 19,10 | 19,10 | 19,10 |
| 2013 | 19,40 | 19,40 | 19,40 |
| 2012 | 19,45 | 19,45 | 19,45 |
| 2011 | 18,80 | 18,80 | 18,80 |
| 2010 | 18,70 | 18,70 | 18,70 |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 1,10 | 1,40 | 1,75 |
| 2025 | 1,20 | 1,42 | 1,65 |
| 2024 | 1,20 | 1,38 | 1,55 |
| 2023 | 1,55 | 1,55 | 1,55 |
| 2022 | 1,40 | 1,40 | 1,40 |
| 2021 | 1,00 | 1,05 | 1,35 |
| 2020 | – | – | – |
| 2019 | – | – | – |
| 2018 | 1,00 | 1,18 | 1,35 |
| 2017 | 0,90 | 1,25 | 1,45 |
| 2016 | 1,35 | 1,40 | 1,45 |
| 2015 | 1,30 | 1,38 | 1,45 |
| 2014 | 1,35 | 1,35 | 1,35 |
| 2013 | 1,35 | 1,35 | 1,35 |
| 2012 | 1,30 | 1,30 | 1,30 |
| 2011 | 1,30 | 1,30 | 1,30 |
| 2010 | 1,30 | 1,30 | 1,30 |
| 2009 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2008 | 0,80 | 0,80 | 0,80 |
Lön och jobbchanser
Övriga civilingenjörsyrken
- Medianlön
- 56 600 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 42 800 kr – 80 000 kr
Fysiker och astronomer
- Medianlön
- 51 200 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 40 000 kr – 67 900 kr
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Uppsala universitet (Uppsala): 21,72 i urvalsgruppen BI och 1,75 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik?
HT 2026 var gränsen lägst vid Umeå universitet (Umeå): 19,48 i BI och 1,10 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 1,10–1,75 beroende på lärosäte, med medianen 1,40. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik HT 2026?
1 885 sökte programmet vid 2 lärosäten och 232 antogs, alltså ungefär 8,1 sökande per plats. 385 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik ökat?
Medianen för BI sjönk med 0,28 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +7,7 %.
Vad tjänar man efter Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik?
Medianlönen för övriga civilingenjörsyrken var 56 600 kr i månaden 2025 enligt SCB.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.