Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik HT 2026?

BImedian 22,30 lägst–högst 22,19–22,40 +0,06 mot HT 2025
HPmedian 1,80 lägst–högst 1,80–1,80 +0,02 mot HT 2025
Källa: UHR, senaste urvalet, 2 utbildningar vid 2 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
3 195
+9 % mot HT 2025
Antagna
260
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
12,3
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
2
2 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Kungl. Tekniska högskolan Stockholm 22,4022,191,801 90413,3±0,00
Lunds universitet Lund 22,1922,041,801 29111,0+0,11

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

20212223200820122016202020242026HT 2010: median BI 20,95, lägst 20,40, högst 21,50 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median BI 21,40, lägst 20,90, högst 21,90 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median BI 21,81, lägst 21,52, högst 22,10 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median BI 21,75, lägst 21,40, högst 22,10 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median BI 21,93, lägst 21,56, högst 22,30 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 21,44, lägst 20,83, högst 22,05 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 22,08, lägst 21,65, högst 22,50 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 21,72, lägst 21,46, högst 21,98 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 21,67, lägst 21,35, högst 21,98 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 21,96, lägst 21,72, högst 22,19 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 21,96, lägst 21,92, högst 22,00 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 22,14, lägst 21,98, högst 22,29 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 22,04, lägst 21,88, högst 22,19 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 22,06, lägst 21,98, högst 22,14 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 22,10, lägst 22,00, högst 22,19 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 22,24, lägst 22,08, högst 22,40 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 22,30, lägst 22,19, högst 22,40 (2 lärosäten med poänggräns)22,30
Visa som tabell
Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
202622,1922,3022,40
202522,0822,2422,40
202422,0022,1022,19
202321,9822,0622,14
202221,8822,0422,19
202121,9822,1422,29
202021,9221,9622,00
201921,7221,9622,19
201821,3521,6721,98
201721,4621,7221,98
201621,6522,0822,50
201520,8321,4422,05
201421,5621,9322,30
201321,4021,7522,10
201221,5221,8122,10
201120,9021,4021,90
201020,4020,9521,50
2009–––
2008–––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

1,01,21,41,61,8200820122016202020242026HT 2008: median HP 1,30, lägst 1,00, högst 1,60 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2009: median HP 1,45, lägst 1,30, högst 1,60 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2010: median HP 1,55, lägst 1,40, högst 1,70 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median HP 1,50, lägst 1,40, högst 1,60 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median HP 1,65, lägst 1,60, högst 1,70 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median HP 1,63, lägst 1,60, högst 1,65 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median HP 1,68, lägst 1,60, högst 1,75 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 1,70, lägst 1,65, högst 1,75 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 1,73, lägst 1,70, högst 1,75 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 1,65, lägst 1,65, högst 1,65 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 1,63, lägst 1,60, högst 1,65 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 1,75, lägst 1,75, högst 1,75 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 1,65, lägst 1,65, högst 1,65 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 1,67, lägst 1,65, högst 1,70 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 1,65, lägst 1,65, högst 1,65 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 1,67, lägst 1,65, högst 1,70 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 1,70, lägst 1,70, högst 1,70 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 1,78, lägst 1,75, högst 1,80 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 1,80, lägst 1,80, högst 1,80 (2 lärosäten med poänggräns)1,80
Visa som tabell
Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
20261,801,801,80
20251,751,781,80
20241,701,701,70
20231,651,671,70
20221,651,651,65
20211,651,671,70
20201,651,651,65
20191,751,751,75
20181,601,631,65
20171,651,651,65
20161,701,731,75
20151,651,701,75
20141,601,681,75
20131,601,631,65
20121,601,651,70
20111,401,501,60
20101,401,551,70
20091,301,451,60
20081,001,301,60

Lön och jobbchanser

Övriga civilingenjörsyrken

Medianlön
56 600 kr/mån
Spann (10–90 %)
42 800 kr – 80 000 kr

Fysiker och astronomer

Medianlön
51 200 kr/mån
Spann (10–90 %)
40 000 kr – 67 900 kr

Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer.

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Kungl. Tekniska högskolan (Stockholm): 22,40 i urvalsgruppen BI och 1,80 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik?

HT 2026 var gränsen lägst vid Lunds universitet (Lund): 22,19 i BI och 1,80 på högskoleprovet.

Vad krävs på högskoleprovet för Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 1,80–1,80 beroende på lärosäte, med medianen 1,80. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik HT 2026?

3 195 sökte programmet vid 2 lärosäten och 260 antogs, alltså ungefär 12,3 sökande per plats. 1 050 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik ökat?

Medianen för BI steg med 0,06 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +9 %.

Vad tjänar man efter Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik?

Medianlönen för övriga civilingenjörsyrken var 56 600 kr i månaden 2025 enligt SCB.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: civilingenjör

Visa alla