Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80100
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 291
- 378 i första hand
- Antagna
- 117
- urval 2
- Reserver
- 258
- Sökande per plats
- 11
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 22,19 | 22,19 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,80 | 1,80 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 22,04 | 22,04 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 134 | 117 | −17 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 17 terminer, legat kvar i 9 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 1 av 17 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 17 terminer och legat kvar i 16 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 17 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 22,19 → 22,19 (±0) | 1,80 → 1,80 (±0) |
| HT 2025 | 22,19 → 22,08 (−0,11) | 1,80 → 1,80 (±0) |
| HT 2024 | 22,03 → 22,00 (−0,03) | 1,70 → 1,70 (±0) |
| HT 2023 | 22,08 → 21,98 (−0,10) | 1,70 → 1,70 (±0) |
| HT 2022 | 21,88 → 21,88 (±0) | 1,65 → 1,65 (±0) |
| HT 2021 | 21,98 → 21,98 (±0) | 1,65 → 1,65 (±0) |
| HT 2020 | 21,88 → 21,92 (+0,04) | – |
| HT 2019 | 21,72 → 21,72 (±0) | – |
| HT 2018 | 21,35 → 21,35 (±0) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2017 | 21,51 → 21,46 (−0,05) | 1,70 → 1,65 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 22,19) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 20,40 | 20,80 |
| HT 2011 | 20,90 | 20,70 |
| HT 2012 | 21,52 | 16,66 |
| HT 2013 | 21,40 | 20,90 |
| HT 2014 | 21,56 | 20,70 |
| HT 2015 | 20,83 | 19,90 |
| HT 2016 | 21,65 | 20,25 |
| HT 2017 | 21,46 | 20,89 |
| HT 2018 | 21,35 | 19,94 |
| HT 2019 | 21,72 | 21,25 |
| HT 2020 | 21,92 | 21,46 |
| HT 2021 | 21,98 | 21,46 |
| HT 2022 | 21,88 | 21,67 |
| HT 2023 | 21,98 | 22,08 |
| HT 2024 | 22,00 | 21,95 |
| HT 2025 | 22,08 | 22,19 |
| HT 2026 | 22,19 | 22,04 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,00 |
| HT 2009 | 1,30 |
| HT 2010 | 1,40 |
| HT 2011 | 1,40 |
| HT 2012 | 1,60 |
| HT 2013 | 1,60 |
| HT 2014 | 1,60 |
| HT 2015 | 1,65 |
| HT 2016 | 1,70 |
| HT 2017 | 1,65 |
| HT 2018 | 1,60 |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | 1,65 |
| HT 2022 | 1,65 |
| HT 2023 | 1,70 |
| HT 2024 | 1,70 |
| HT 2025 | 1,80 |
| HT 2026 | 1,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 531 | 122 |
| HT 2009 | 744 | 151 |
| HT 2010 | 794 | 161 |
| HT 2011 | 804 | 142 |
| HT 2012 | 896 | 181 |
| HT 2013 | 935 | 196 |
| HT 2014 | 900 | 157 |
| HT 2015 | 947 | 159 |
| HT 2016 | 963 | 218 |
| HT 2017 | 840 | 169 |
| HT 2018 | 875 | 177 |
| HT 2019 | 783 | 205 |
| HT 2020 | 951 | 251 |
| HT 2021 | 912 | 251 |
| HT 2022 | 977 | 244 |
| HT 2023 | 1 030 | 274 |
| HT 2024 | 1 140 | 324 |
| HT 2025 | 1 242 | 324 |
| HT 2026 | 1 291 | 378 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Kungl. Tekniska högskolan Stockholm | 22,40 | 1,80 | 13,3 | 1 904 |
| Lunds universitet Lund · Du tittar på den här | 22,19 | 1,80 | 11,0 | 1 291 |
Om programmet
Teknisk fysik är för dig som är intresserad av både matematik och fysik och vill använda dem för att bidra till utvecklingen av samhället och näringslivet. Du får insikt i fysikens lagar och kunskap att förverkliga ny teknik, uppfinningar och innovationer. De teknologiska framsteg som format dagens samhälle har ofta möjliggjorts genom analys och problemlösning med hjälp av matematik och fysik. Även för att möta framtidens behov krävs ingenjörer med bred teoretisk och experimentell kompetens.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga civilingenjörsyrken | 56 600 kr43–80 tkr | – |
| Fysiker och astronomer | 51 200 kr40–68 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Civilingenjörsutbildning i teknisk nanovetenskapBI20,52HP1,55Sökande/plats9,3
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk designBI21,04HP1,70Sökande/plats26,9
- Civilingenjörsutbildning i datateknikBI19,01HP1,45Sökande/plats7,8
- Civilingenjörsutbildning i teknisk matematikBI21,77HP1,75Sökande/plats14,6
- Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik, Antagning till senare delBI21,88HP–Sökande/plats–
- Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik, Antagning till senare delBI21,77HP–Sökande/plats–
- Civilingenjörsutbildning i elektroteknikBI20,47HP1,55Sökande/plats9,7
- Civilingenjörsutbildning i medicin och teknikBI20,60HP1,60Sökande/plats16,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80100
LU-80100 · nationell antagning
1 291 sökande, 378 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 22,19 | 76 | 22,19 | 66 | 216 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,04 | 7 | 22,04 | 7 | 42 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 7 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,80 | 43 | 1,80 | 37 | 236 |
| ÖS Övriga sökande | – | – | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 22,19, HP 1,80 och BII 22,04. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 1 291 personer, varav 378 i första hand. 117 antogs, alltså 11 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 22,19 HT 2026 mot 22,08 HT 2025. Sökande: 1 291 mot 1 242.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor25 %(320)
- Män75 %(971)
- 24 år eller yngre94 %1 219
- 25–34 år4 %57
- 35 år eller äldre1 %15
- Antagna kvinnor27 %(32)
- Antagna män73 %(85)
Anmälningskod LU-80100. Källa: UHR.