Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80101

BIGymnasiebetyg 21,77 av max 22,5 −0,05 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,75 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 21,56 av max 22,5 −0,54 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
804
118 i första hand
Antagna
55
urval 2
Reserver
146
Sökande per plats
14,6
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)21,8821,77−0,11
Högskoleprov (HP)1,751,75Oförändrad
Betyg (BII)21,7221,56−0,16
Antagna totalt6855−13

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 17 terminer, legat kvar i 10 och stigit i 2 (median 0,00). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,25 eller mer under urval 1-gränsen.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 17 terminer och legat kvar i 15 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 17 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202621,88 → 21,77 (−0,11)1,75 → 1,75 (±0)
HT 202521,82 → 21,82 (±0)1,75 → 1,75 (±0)
HT 202421,88 → 21,77 (−0,11)1,70 → 1,70 (±0)
HT 202321,61 → 21,61 (±0)1,65 → 1,65 (±0)
HT 202221,56 → 21,56 (±0)1,65 → 1,60 (−0,05)
HT 202121,67 → 21,67 (±0)1,60 → 1,60 (±0)
HT 202021,51 → 21,45 (−0,06)–
HT 201920,52 → 20,31 (−0,21)–
HT 201821,05 → 21,05 (±0)1,55 → 1,55 (±0)
HT 201720,52 → 20,50 (−0,02)1,60 → 1,60 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,88) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 2
Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Kungl. Tekniska högskolan Stockholm 22,291,8016,21 217
Lunds universitet Lund · Du tittar på den här 21,771,7514,6804

Om programmet

Programmet vänder sig till dig med ett starkt intresse för matematik och dess många användningsområden. Här fördjupar du dig i matematik och programmering, med fokus på att formulera, analysera och validera matematiska modeller. Matematiken är teknikens och vetenskapens språk och har alltid varit ett kärnämne för en civilingenjör. Matematik är en del av vardagen, ofta utan att vi märker det - från väderprognoser till prissättning av värdepapper.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Övriga civilingenjörsyrken 56 600 kr43–80 tkr –
Fysiker och astronomer 51 200 kr40–68 tkr –

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Lunds universitet

Alla program vid Lunds universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80101

LU-80101 · nationell antagning

804 sökande, 118 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 21,88 40 21,77 31 118
BII Gymnasiebetyg med komplettering 21,72 4 21,56 4 30
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 2 Alla antogs 2 0
HP Högskoleprovet 1,75 22 1,75 18 134
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0

Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik

Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,77, HP 1,75 och BII 21,56. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 804 personer, varav 118 i första hand. 55 antogs, alltså 14,6 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik vid Lunds universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 21,77 HT 2026 mot 21,82 HT 2025. Sökande: 804 mot 822.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik mer?

Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor29 %(236)
  • Män71 %(568)
  • 24 år eller yngre94 %759
  • 25–34 år5 %39
  • 35 år eller äldre1 %6
  • Antagna kvinnor22 %(12)
  • Antagna män78 %(43)

Anmälningskod LU-80101. Källa: UHR.