Antagningspoäng Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik 2026
Alla lärosäten som ger Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik HT 2026?
- Sökande
- 2 021
- +1,4 % mot HT 2025
- Antagna
- 130
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 15,5
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 2 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kungl. Tekniska högskolan Stockholm | 22,29 | 22,31 | 1,80 | 1 217 | 16,2 | −0,02 |
| Lunds universitet Lund | 21,77 | 21,56 | 1,75 | 804 | 14,6 | −0,05 |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 21,77 | 22,03 | 22,29 |
| 2025 | 21,82 | 22,07 | 22,31 |
| 2024 | 21,77 | 21,92 | 22,08 |
| 2023 | 21,61 | 21,92 | 22,23 |
| 2022 | 21,56 | 21,88 | 22,20 |
| 2021 | 21,67 | 22,01 | 22,34 |
| 2020 | 21,45 | 21,78 | 22,10 |
| 2019 | 20,31 | 20,31 | 20,31 |
| 2018 | 21,05 | 21,05 | 21,05 |
| 2017 | 20,50 | 20,50 | 20,50 |
| 2016 | 21,20 | 21,20 | 21,20 |
| 2015 | 20,70 | 20,70 | 20,70 |
| 2014 | 21,00 | 21,00 | 21,00 |
| 2013 | 20,75 | 20,75 | 20,75 |
| 2012 | 20,70 | 20,70 | 20,70 |
| 2011 | 20,76 | 20,76 | 20,76 |
| 2010 | 20,50 | 20,50 | 20,50 |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 1,75 | 1,78 | 1,80 |
| 2025 | 1,70 | 1,73 | 1,75 |
| 2024 | 1,70 | 1,73 | 1,75 |
| 2023 | 1,65 | 1,73 | 1,80 |
| 2022 | 1,60 | 1,68 | 1,75 |
| 2021 | 1,60 | 1,68 | 1,75 |
| 2020 | 1,75 | 1,75 | 1,75 |
| 2019 | – | – | – |
| 2018 | 1,55 | 1,55 | 1,55 |
| 2017 | 1,60 | 1,60 | 1,60 |
| 2016 | 1,60 | 1,60 | 1,60 |
| 2015 | 1,60 | 1,60 | 1,60 |
| 2014 | 1,60 | 1,60 | 1,60 |
| 2013 | 1,60 | 1,60 | 1,60 |
| 2012 | 1,50 | 1,50 | 1,50 |
| 2011 | 1,50 | 1,50 | 1,50 |
| 2010 | 1,40 | 1,40 | 1,40 |
| 2009 | 1,30 | 1,30 | 1,30 |
| 2008 | 1,20 | 1,20 | 1,20 |
Lön och jobbchanser
Övriga civilingenjörsyrken
- Medianlön
- 56 600 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 42 800 kr – 80 000 kr
Fysiker och astronomer
- Medianlön
- 51 200 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 40 000 kr – 67 900 kr
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Kungl. Tekniska högskolan (Stockholm): 22,29 i urvalsgruppen BI och 1,80 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik?
HT 2026 var gränsen lägst vid Lunds universitet (Lund): 21,77 i BI och 1,75 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 1,75–1,80 beroende på lärosäte, med medianen 1,78. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik HT 2026?
2 021 sökte programmet vid 2 lärosäten och 130 antogs, alltså ungefär 15,5 sökande per plats. 380 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik ökat?
Medianen för BI sjönk med 0,04 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +1,4 %.
Vad tjänar man efter Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik?
Medianlönen för övriga civilingenjörsyrken var 56 600 kr i månaden 2025 enligt SCB.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.