Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32116
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 217
- 262 i första hand
- Antagna
- 75
- urval 2
- Reserver
- 300
- Sökande per plats
- 16,2
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 22,4 | 22,29 | −0,11 |
| Högskoleprov (HP) | 1,80 | 1,80 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 22,31 | 22,31 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 75 | 75 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2020 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 7 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 1 (median −0,07). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 1 av 7 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2020 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 7 terminer och legat kvar i 5 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 7 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 22,40 → 22,29 (−0,11) | 1,80 → 1,80 (±0) |
| HT 2025 | 22,40 → 22,31 (−0,09) | 1,80 → 1,70 (−0,10) |
| HT 2024 | 22,40 → 22,08 (−0,32) | 1,75 → 1,75 (±0) |
| HT 2023 | 22,30 → 22,23 (−0,07) | 1,80 → 1,80 (±0) |
| HT 2022 | 22,20 → 22,20 (±0) | 1,80 → 1,75 (−0,05) |
| HT 2021 | 22,29 → 22,34 (+0,05) | 1,75 → 1,75 (±0) |
| HT 2020 | 22,10 → 22,10 (±0) | 1,75 → 1,75 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 22,40) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2020 | 22,10 | 21,25 |
| HT 2021 | 22,34 | 22,19 |
| HT 2022 | 22,20 | 22,10 |
| HT 2023 | 22,23 | 22,31 |
| HT 2024 | 22,08 | 22,22 |
| HT 2025 | 22,31 | 22,41 |
| HT 2026 | 22,29 | 22,31 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2020 | 1,75 |
| HT 2021 | 1,75 |
| HT 2022 | 1,75 |
| HT 2023 | 1,80 |
| HT 2024 | 1,75 |
| HT 2025 | 1,70 |
| HT 2026 | 1,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2020 | 1 159 | 309 |
| HT 2021 | 961 | 269 |
| HT 2022 | 941 | 254 |
| HT 2023 | 953 | 237 |
| HT 2024 | 937 | 268 |
| HT 2025 | 1 172 | 288 |
| HT 2026 | 1 217 | 262 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Kungl. Tekniska högskolan Stockholm · Du tittar på den här | 22,29 | 1,80 | 16,2 | 1 217 |
| Lunds universitet Lund | 21,77 | 1,75 | 14,6 | 804 |
Om programmet
Civilingenjörsutbildningen inom Teknisk matematik på KTH är för dig som brinner för matematik. Matematik är ett av de kraftfullaste verktygen som finns för att besvara frågeställningar inom naturvetenskap, samhälle och teknik. Efter examen har du gedigna kunskaper i både matematik och programmering som du kan tillämpa inom många ämnesområden och branscher. Du har fått verktyg som gör dig till en matematisk expert och problemlösare.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga civilingenjörsyrken | 56 600 kr43–80 tkr | – |
| Fysiker och astronomer | 51 200 kr40–68 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Civilingenjörsutbildning i teknisk fysikBI22,40HP1,80Sökande/plats13,3
- Civilingenjörsutbildning i teknisk kemiBI19,73HP1,40Sökande/plats9,6
- Civilingenjörsutbildning i teknisk kemi (EJ åk 1, endast till åk 2 eller 3), senare del av programBI–HP–Sökande/plats–
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikBI20,72HP1,55Sökande/plats15,8
- Civilingenjörsutbildning i datateknikBI20,57HP1,55Sökande/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i elektroteknikBI21,15HP1,60Sökande/plats17,2
- Civilingenjörsutbildning i farkostteknikBI21,04HP1,60Sökande/plats13,7
- Civilingenjörsutbildning i samhällsbyggnadBI18,70HP1,35Sökande/plats7,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-32116
KTH-32116 · nationell antagning
1 217 sökande, 262 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 22,4 | 19 | 22,29 | 18 | 234 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,31 | 3 | 22,31 | 4 | 69 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,80 | 21 | 1,80 | 21 | 259 |
| MAFY Lärosätets eget urval | 41 | 22 | 41 | 22 | 47 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| T10 Lärosätets eget urval | 210 | 8 | 210 | 8 | 13 |
| T20 Lärosätets eget urval | 95 | 1 | 95 | 1 | 3 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 22,29, HP 1,80 och BII 22,31. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 1 217 personer, varav 262 i första hand. 75 antogs, alltså 16,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik vid Kungl. Tekniska högskolan?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 22,29 HT 2026 mot 22,31 HT 2025. Sökande: 1 217 mot 1 172.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor23 %(277)
- Män77 %(940)
- 24 år eller yngre90 %1 099
- 25–34 år8 %92
- 35 år eller äldre2 %26
- Antagna kvinnor19 %(14)
- Antagna män81 %(61)
Anmälningskod KTH-32116. Källa: UHR.