Civilingenjörsutbildning i teknisk kemi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32119
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 793
- 97 i första hand
- Antagna
- 83
- urval 2
- Reserver
- 140
- Sökande per plats
- 9,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,46 | 19,73 | −0,73 |
| Högskoleprov (HP) | 1,40 | 1,40 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,75 | 19,66 | −1,09 |
| Antagna totalt | 83 | 83 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 14 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 1 (median −0,18). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 14 terminer, minst 0,50 under i 2 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 14 terminer och legat kvar i 12 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 14 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,46 → 19,73 (−0,73) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2025 | 19,96 → 19,43 (−0,53) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2024 | 19,76 → 19,60 (−0,16) | 1,30 → 1,20 (−0,10) |
| HT 2023 | 18,90 → 18,90 (±0) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2022 | 19,11 → 19,06 (−0,05) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2021 | 19,35 → 19,35 (±0) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2020 | 19,48 → 19,48 (±0) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2019 | 18,80 → 18,54 (−0,26) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2018 | 18,44 → 18,18 (−0,26) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2017 | 18,75 → 18,75 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,46) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2013
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2013 | 18,40 | 16,81 |
| HT 2014 | 18,50 | 18,85 |
| HT 2015 | 18,50 | 17,55 |
| HT 2016 | 18,27 | 19,39 |
| HT 2017 | 18,75 | 18,06 |
| HT 2018 | 18,18 | 18,60 |
| HT 2019 | 18,54 | 18,35 |
| HT 2020 | 19,48 | 18,70 |
| HT 2021 | 19,35 | 19,28 |
| HT 2022 | 19,06 | 18,23 |
| HT 2023 | 18,90 | 18,49 |
| HT 2024 | 19,60 | 19,15 |
| HT 2025 | 19,43 | 19,43 |
| HT 2026 | 19,73 | 19,66 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2013 | 1,10 |
| HT 2014 | 1,10 |
| HT 2015 | 1,20 |
| HT 2016 | 1,20 |
| HT 2017 | 1,25 |
| HT 2018 | 1,20 |
| HT 2019 | 1,20 |
| HT 2020 | 1,20 |
| HT 2021 | 1,20 |
| HT 2022 | 1,25 |
| HT 2023 | 1,20 |
| HT 2024 | 1,20 |
| HT 2025 | 1,35 |
| HT 2026 | 1,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2013 | 623 | 71 |
| HT 2014 | 690 | 73 |
| HT 2015 | 698 | 71 |
| HT 2016 | 716 | 85 |
| HT 2017 | 679 | 69 |
| HT 2018 | 591 | 90 |
| HT 2019 | 547 | 74 |
| HT 2020 | 652 | 75 |
| HT 2021 | 686 | 78 |
| HT 2022 | 636 | 82 |
| HT 2023 | 576 | 70 |
| HT 2024 | 650 | 89 |
| HT 2025 | 743 | 79 |
| HT 2026 | 793 | 97 |
Om programmet
Civilingenjörsutbildningen inom Teknisk kemi på KTH ger dig expertkunskaper som du kan använda för att lösa utmaningar inom exempelvis miljö, energi, material och läkemedel. Utbildningen är utvecklad tillsammans med industrin för att du ska få arbeta med aktuella samhällsfrågor. Du får möjlighet att vara delaktig i världsledande forskning och möta entreprenörer från KTH:s Greenhouse Labs där unga nystartade kemiföretag samlas.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom kemi och kemiteknik | 52 600 kr40–70 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Civilingenjörsutbildning i teknisk fysikBI22,40HP1,80Sökande/plats13,3
- Civilingenjörsutbildning i teknisk matematikBI22,29HP1,80Sökande/plats16,2
- Civilingenjörsutbildning i teknisk kemi (EJ åk 1, endast till åk 2 eller 3), senare del av programBI–HP–Sökande/plats–
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikBI20,72HP1,55Sökande/plats15,8
- Civilingenjörsutbildning i datateknikBI20,57HP1,55Sökande/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i elektroteknikBI21,15HP1,60Sökande/plats17,2
- Civilingenjörsutbildning i farkostteknikBI21,04HP1,60Sökande/plats13,7
- Civilingenjörsutbildning i samhällsbyggnadBI18,70HP1,35Sökande/plats7,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-32119
KTH-32119 · nationell antagning
793 sökande, 97 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,46 | 41 | 19,73 | 42 | 120 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,75 | 7 | 19,66 | 6 | 27 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,40 | 24 | 1,40 | 24 | 128 |
| T10 Lärosätets eget urval | 155 | 9 | 155 | 9 | 1 |
| T20 Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i teknisk kemi
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i teknisk kemi vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,73, HP 1,40 och BII 19,66. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i teknisk kemi vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 793 personer, varav 97 i första hand. 83 antogs, alltså 9,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i teknisk kemi vid Kungl. Tekniska högskolan?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,73 HT 2026 mot 19,43 HT 2025. Sökande: 793 mot 743.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor47 %(373)
- Män53 %(420)
- 24 år eller yngre91 %722
- 25–34 år7 %57
- 35 år eller äldre2 %14
- Antagna kvinnor52 %(43)
- Antagna män48 %(40)
Anmälningskod KTH-32119. Källa: UHR.