Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · KTH-32105

BIGymnasiebetyg 21,04 av max 22,5 +0,48 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,60 av max 2 +0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 20,48 av max 22,5 +0,56 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 539
363 i första hand
Antagna
112
urval 2
Reserver
402
Sökande per plats
13,7
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)21,4621,04−0,42
Högskoleprov (HP)1,651,60−0,05
Betyg (BII)20,5320,48−0,05
Antagna totalt112112Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 17 terminer, legat kvar i 8 och stigit i 2 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 17 terminer, minst 0,50 under i 3 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 19 terminer och legat kvar i 15 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 19 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilingenjörsutbildning i farkostteknik (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202621,46 → 21,04 (−0,42)1,65 → 1,60 (−0,05)
HT 202521,09 → 20,56 (−0,53)1,60 → 1,55 (−0,05)
HT 202420,49 → 19,94 (−0,55)1,45 → 1,40 (−0,05)
HT 202320,73 → 20,10 (−0,63)1,45 → 1,35 (−0,10)
HT 202220,21 → 20,21 (±0)1,40 → 1,40 (±0)
HT 202120,49 → 20,49 (±0)1,30 → 1,30 (±0)
HT 202019,43 → 19,43 (±0)1,30 → 1,30 (±0)
HT 201919,05 → 19,06 (+0,01)1,30 → 1,30 (±0)
HT 201818,65 → 18,65 (±0)1,25 → 1,25 (±0)
HT 201719,05 → 18,75 (−0,30)1,35 → 1,35 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,46) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Civilingenjörsutbildningen inom Farkostteknik är unik i Sverige och finns bara på KTH. Utbildningen är bred och ger karriärmöjligheter inom många områden, exempelvis inom utveckling och forskning om tåg, bilar, flyg, fartyg och rymdfarkoster. Den gör dig redo att anta utmaningar för framtidens transportsystem; resurseffektiva fordon och farkoster för väg, vatten och rymd samt flexibla lösningar för kollektivtrafik och varutransporter.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Civilingenjörsyrken inom maskinteknik 51 800 kr40–70 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom maskinteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan

Alla program vid Kungl. Tekniska högskolan

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod KTH-32105

KTH-32105 · nationell antagning

1 539 sökande, 363 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 21,46 49 21,04 50 323
BII Gymnasiebetyg med komplettering 20,53 8 20,48 7 94
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 2 Alla antogs 2 0
HP Högskoleprovet 1,65 32 1,60 32 358
MAFY Lärosätets eget urval 34 9 34 9 5
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2
T10 Lärosätets eget urval 190 11 190 11 14
T20 Lärosätets eget urval 70 1 70 1 2

Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i farkostteknik

Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i farkostteknik vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,04, HP 1,60 och BII 20,48. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i farkostteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?

HT 2026 sökte 1 539 personer, varav 363 i första hand. 112 antogs, alltså 13,7 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i farkostteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?

Ja, den steg: i BI krävdes 21,04 HT 2026 mot 20,56 HT 2025. Sökande: 1 539 mot 1 411.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor17 %(256)
  • Män83 %(1 283)
  • 24 år eller yngre91 %1 408
  • 25–34 år7 %111
  • 35 år eller äldre1 %20
  • Antagna kvinnor20 %(22)
  • Antagna män80 %(90)

Anmälningskod KTH-32105. Källa: UHR.