Civilingenjörsutbildning i bioteknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32101
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 245
- 173 i första hand
- Antagna
- 96
- urval 2
- Reserver
- 232
- Sökande per plats
- 13
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,04 | 20,42 | −0,62 |
| Högskoleprov (HP) | 1,50 | 1,50 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,9 | 20,5 | −0,4 |
| Antagna totalt | 96 | 96 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 17 terminer, legat kvar i 6 och stigit i 2 (median −0,02). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 17 terminer, minst 0,50 under i 2 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 19 terminer, legat kvar i 15 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 19 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,04 → 20,42 (−0,62) | 1,50 → 1,50 (±0) |
| HT 2025 | 20,52 → 20,26 (−0,26) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2024 | 20,56 → 20,42 (−0,14) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2023 | 20,73 → 20,59 (−0,14) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2022 | 20,57 → 20,31 (−0,26) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2021 | 20,74 → 20,75 (+0,01) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2020 | 20,52 → 20,52 (±0) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2019 | 20,20 → 20,16 (−0,04) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2018 | 19,58 → 19,58 (±0) | 1,35 → 1,40 (+0,05) |
| HT 2017 | 19,52 → 19,50 (−0,02) | 1,45 → 1,45 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,04) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 18,70 | 18,54 |
| HT 2011 | 18,89 | 20,16 |
| HT 2012 | 19,07 | 19,10 |
| HT 2013 | 18,90 | 18,60 |
| HT 2014 | 20,10 | 18,73 |
| HT 2015 | 19,30 | 18,20 |
| HT 2016 | 20,50 | 19,23 |
| HT 2017 | 19,50 | 20,33 |
| HT 2018 | 19,58 | 19,45 |
| HT 2019 | 20,16 | 19,69 |
| HT 2020 | 20,52 | 20,56 |
| HT 2021 | 20,75 | 20,52 |
| HT 2022 | 20,31 | 20,63 |
| HT 2023 | 20,59 | 20,37 |
| HT 2024 | 20,42 | 20,30 |
| HT 2025 | 20,26 | 20,19 |
| HT 2026 | 20,42 | 20,50 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,80 |
| HT 2009 | 1,00 |
| HT 2010 | 1,10 |
| HT 2011 | 1,20 |
| HT 2012 | 1,20 |
| HT 2013 | 1,20 |
| HT 2014 | 1,30 |
| HT 2015 | 1,40 |
| HT 2016 | 1,45 |
| HT 2017 | 1,45 |
| HT 2018 | 1,40 |
| HT 2019 | 1,45 |
| HT 2020 | 1,40 |
| HT 2021 | 1,45 |
| HT 2022 | 1,45 |
| HT 2023 | 1,40 |
| HT 2024 | 1,40 |
| HT 2025 | 1,45 |
| HT 2026 | 1,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 641 | 86 |
| HT 2009 | 770 | 95 |
| HT 2010 | 662 | 92 |
| HT 2011 | 715 | 83 |
| HT 2012 | 787 | 80 |
| HT 2013 | 919 | 84 |
| HT 2014 | 1 109 | 108 |
| HT 2015 | 1 097 | 112 |
| HT 2016 | 1 081 | 123 |
| HT 2017 | 1 011 | 129 |
| HT 2018 | 992 | 112 |
| HT 2019 | 899 | 157 |
| HT 2020 | 1 186 | 180 |
| HT 2021 | 1 223 | 202 |
| HT 2022 | 1 090 | 164 |
| HT 2023 | 1 035 | 172 |
| HT 2024 | 1 143 | 171 |
| HT 2025 | 1 203 | 175 |
| HT 2026 | 1 245 | 173 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 21,46 | 1,55 | 15,8 | 1 123 |
| Kungl. Tekniska högskolan Stockholm · Du tittar på den här | 20,42 | 1,50 | 13,0 | 1 245 |
Om programmet
Civilingenjörsutbildningen inom Bioteknik på KTH ger dig kunskaper som kan forma framtidens samhälle genom utveckling av innovativa produkter och tillverkningsprocesser. Kombinationen av biologi och teknik ger nya möjligheter att använda naturens egna processer för hållbar framställning av olika produkter och tjänster samt lösa utmaningar inom läkemedelsutveckling, produktion av förnybara bränslen och råvaror.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom kemi och kemiteknik | 52 600 kr40–70 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikBI20,72HP1,55Sökande/plats15,8
- Civilingenjörsutbildning i datateknikBI20,57HP1,55Sökande/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i elektroteknikBI21,15HP1,60Sökande/plats17,2
- Civilingenjörsutbildning i farkostteknikBI21,04HP1,60Sökande/plats13,7
- Civilingenjörsutbildning i samhällsbyggnadBI18,70HP1,35Sökande/plats7,4
- Civilingenjörsutbildning i informationsteknikBI20,00HP1,45Sökande/plats14,7
- Civilingenjörsutbildning i materialdesignBI19,27HP1,45Sökande/plats15,9
- Civilingenjörsutbildning i medieteknikBI19,05HP1,35Sökande/plats10,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-32101
KTH-32101 · nationell antagning
1 245 sökande, 173 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,04 | 49 | 20,42 | 49 | 195 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,9 | 7 | 20,5 | 7 | 46 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,50 | 28 | 1,50 | 28 | 212 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| T10 Lärosätets eget urval | 155 | 11 | Alla antogs | 11 | 0 |
| T20 Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i bioteknik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i bioteknik vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,42, HP 1,50 och BII 20,5. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i bioteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 1 245 personer, varav 173 i första hand. 96 antogs, alltså 13 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i bioteknik vid Kungl. Tekniska högskolan?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,42 HT 2026 mot 20,26 HT 2025. Sökande: 1 245 mot 1 203.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilingenjörsutbildning i bioteknik mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor58 %(723)
- Män42 %(522)
- 24 år eller yngre91 %1 138
- 25–34 år7 %90
- 35 år eller äldre1 %17
- Antagna kvinnor72 %(69)
- Antagna män28 %(27)
Anmälningskod KTH-32101. Källa: UHR.