Civilingenjörsutbildning i samhällsbyggnad
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KTH-32113
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 392
- 259 i första hand
- Antagna
- 189
- urval 2
- Reserver
- 266
- Sökande per plats
- 7,4
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,38 | 18,7 | −0,68 |
| Högskoleprov (HP) | 1,45 | 1,35 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 19,31 | 18,92 | −0,39 |
| Antagna totalt | 189 | 189 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 17 terminer, legat kvar i 6 och stigit i 2 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 17 terminer, minst 0,50 under i 3 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 19 terminer, legat kvar i 17 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 19 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,38 → 18,70 (−0,68) | 1,45 → 1,35 (−0,10) |
| HT 2025 | 19,00 → 18,35 (−0,65) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2024 | 19,01 → 18,39 (−0,62) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2023 | 18,59 → 18,65 (+0,06) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2022 | 18,90 → 18,90 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2021 | 19,03 → 19,03 (±0) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2020 | 19,15 → 19,15 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2019 | 19,06 → 19,01 (−0,05) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2018 | 18,44 → 18,07 (−0,37) | 1,20 → 1,25 (+0,05) |
| HT 2017 | 18,90 → 18,90 (±0) | 1,35 → 1,35 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,38) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 19,00 | 18,84 |
| HT 2011 | 19,55 | 19,40 |
| HT 2012 | 19,55 | 19,40 |
| HT 2013 | 19,10 | 19,95 |
| HT 2014 | 19,06 | 18,95 |
| HT 2015 | 18,88 | 18,80 |
| HT 2016 | 19,26 | 19,27 |
| HT 2017 | 18,90 | 19,25 |
| HT 2018 | 18,07 | 18,92 |
| HT 2019 | 19,01 | 18,82 |
| HT 2020 | 19,15 | 18,70 |
| HT 2021 | 19,03 | 18,86 |
| HT 2022 | 18,90 | 18,89 |
| HT 2023 | 18,65 | 18,50 |
| HT 2024 | 18,39 | 19,11 |
| HT 2025 | 18,35 | 18,91 |
| HT 2026 | 18,70 | 18,92 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,20 |
| HT 2009 | 1,30 |
| HT 2010 | 1,10 |
| HT 2011 | 1,20 |
| HT 2012 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,30 |
| HT 2014 | 1,30 |
| HT 2015 | 1,35 |
| HT 2016 | 1,35 |
| HT 2017 | 1,35 |
| HT 2018 | 1,25 |
| HT 2019 | 1,30 |
| HT 2020 | 1,25 |
| HT 2021 | 1,20 |
| HT 2022 | 1,25 |
| HT 2023 | 1,20 |
| HT 2024 | 1,30 |
| HT 2025 | 1,30 |
| HT 2026 | 1,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 977 | 222 |
| HT 2009 | 1 199 | 260 |
| HT 2010 | 1 169 | 245 |
| HT 2011 | 1 398 | 292 |
| HT 2012 | 1 536 | 283 |
| HT 2013 | 1 595 | 277 |
| HT 2014 | 1 645 | 264 |
| HT 2015 | 1 746 | 302 |
| HT 2016 | 1 708 | 320 |
| HT 2017 | 1 504 | 274 |
| HT 2018 | 1 367 | 259 |
| HT 2019 | 1 320 | 299 |
| HT 2020 | 1 371 | 283 |
| HT 2021 | 1 401 | 277 |
| HT 2022 | 1 337 | 279 |
| HT 2023 | 1 310 | 246 |
| HT 2024 | 1 296 | 260 |
| HT 2025 | 1 311 | 236 |
| HT 2026 | 1 392 | 259 |
Om programmet
Civilingenjörsutbildningen inom Samhällsbyggnad passar dig som vill leda arbetet med att planera, bygga, utveckla och förvalta framtidens hållbara samhälle. Programmet har utvecklats efter de behov som efterfrågas i samhället i nära samarbete med branschen. De kunskaper i teknik, ekonomi, juridik och planering du får med dig öppnar många dörrar till det spännande samhällsbyggnadsområdet.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Kungl. Tekniska högskolan.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom bygg och anläggning | 51 300 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom bygg och anläggning vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikBI20,72HP1,55Sökande/plats15,8
- Civilingenjörsutbildning i datateknikBI20,57HP1,55Sökande/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i elektroteknikBI21,15HP1,60Sökande/plats17,2
- Civilingenjörsutbildning i farkostteknikBI21,04HP1,60Sökande/plats13,7
- Civilingenjörsutbildning i bioteknikBI20,42HP1,50Sökande/plats13,0
- Civilingenjörsutbildning i informationsteknikBI20,00HP1,45Sökande/plats14,7
- Civilingenjörsutbildning i materialdesignBI19,27HP1,45Sökande/plats15,9
- Civilingenjörsutbildning i medieteknikBI19,05HP1,35Sökande/plats10,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KTH-32113
KTH-32113 · nationell antagning
1 392 sökande, 259 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,38 | 91 | 18,7 | 93 | 207 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,31 | 20 | 18,92 | 18 | 66 |
| DA Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,45 | 55 | 1,35 | 54 | 226 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| T10 Lärosätets eget urval | 150 | 23 | Alla antogs | 23 | 0 |
| T20 Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsutbildning i samhällsbyggnad
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i samhällsbyggnad vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,7, HP 1,35 och BII 18,92. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsutbildning i samhällsbyggnad vid Kungl. Tekniska högskolan?
HT 2026 sökte 1 392 personer, varav 259 i första hand. 189 antogs, alltså 7,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsutbildning i samhällsbyggnad vid Kungl. Tekniska högskolan?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,7 HT 2026 mot 18,35 HT 2025. Sökande: 1 392 mot 1 311.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor38 %(530)
- Män62 %(862)
- 24 år eller yngre92 %1 274
- 25–34 år7 %94
- 35 år eller äldre2 %24
- Antagna kvinnor40 %(76)
- Antagna män60 %(113)
Anmälningskod KTH-32113. Källa: UHR.