Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör i maskinteknik HT 2026?

BImedian 14,36 lägst–högst 14,32–20,16 −5,34 mot HT 2025
HPmedian 0,90 lägst–högst 0,85–1,55 −0,35 mot HT 2025
Källa: UHR, urval 2, 3 utbildningar vid 3 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
2 832
+20,1 % mot HT 2025
Antagna
304
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
9,3
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
3
3 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Civilingenjör i maskinteknik HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Linköpings universitet Linköping 20,1619,951,552 20112,9+0,46
Blekinge tekniska högskola Civilingenjör i maskinteknik - produktutveckling · Karlskrona 14,36Alla antogs0,902745,0–
Högskolan i Halmstad Civilingenjör i maskinteknik, hållbar design och innovation · Halmstad 14,3215,750,853574,6–

Vårterminen: VT 2026

Sorterat på BI, högst först
Civilingenjör i maskinteknik VT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökande
Högskolan i Halmstad Civilingenjör i maskinteknik, hållbar design och innovation · Halmstad Alla antogsInget urvalInget urval1

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

1416182022200820122016202020242026HT 2010: median BI 18,80, lägst 18,80, högst 18,80 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median BI 18,80, lägst 18,80, högst 18,80 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median BI 19,66, lägst 19,66, högst 19,66 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median BI 17,63, lägst 15,80, högst 19,45 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median BI 19,70, lägst 19,70, högst 19,70 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 19,05, lägst 19,05, högst 19,05 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 19,20, lägst 19,20, högst 19,20 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 16,39, lägst 14,33, högst 18,44 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 18,40, lägst 18,40, högst 18,40 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 18,28, lägst 18,28, högst 18,28 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 18,92, lägst 18,92, högst 18,92 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 18,85, lägst 18,85, högst 18,85 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 18,71, lägst 18,71, högst 18,71 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 18,75, lägst 18,75, högst 18,75 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 19,27, lägst 19,27, högst 19,27 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 19,70, lägst 19,70, högst 19,70 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 14,36, lägst 14,32, högst 20,16 (3 lärosäten med poänggräns)14,36
Visa som tabell
Civilingenjör i maskinteknik: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
202614,3214,3620,16
202519,7019,7019,70
202419,2719,2719,27
202318,7518,7518,75
202218,7118,7118,71
202118,8518,8518,85
202018,9218,9218,92
201918,2818,2818,28
201818,4018,4018,40
201714,3316,3918,44
201619,2019,2019,20
201519,0519,0519,05
201419,7019,7019,70
201315,8017,6319,45
201219,6619,6619,66
201118,8018,8018,80
201018,8018,8018,80
2009–––
2008–––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,60,81,01,21,41,6200820122016202020242026HT 2008: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2009: median HP 1,20, lägst 1,20, högst 1,20 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2010: median HP 1,20, lägst 1,20, högst 1,20 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median HP 1,20, lägst 1,20, högst 1,20 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median HP 1,40, lägst 1,40, högst 1,40 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median HP 1,08, lägst 0,75, högst 1,40 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median HP 1,08, lägst 0,75, högst 1,40 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 1,35, lägst 1,35, högst 1,35 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 1,35, lägst 1,35, högst 1,35 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 1,05, lägst 0,75, högst 1,35 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 1,30, lägst 1,30, högst 1,30 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 1,25, lägst 1,25, högst 1,25 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 1,20, lägst 1,20, högst 1,20 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 1,25, lägst 1,25, högst 1,25 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 1,25, lägst 1,25, högst 1,25 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 1,25, lägst 1,25, högst 1,25 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 1,35, lägst 1,35, högst 1,35 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 1,25, lägst 1,05, högst 1,45 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 0,90, lägst 0,85, högst 1,55 (3 lärosäten med poänggräns)0,90
Visa som tabell
Civilingenjör i maskinteknik: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
20260,850,901,55
20251,051,251,45
20241,351,351,35
20231,251,251,25
20221,251,251,25
20211,251,251,25
20201,201,201,20
20191,251,251,25
20181,301,301,30
20170,751,051,35
20161,351,351,35
20151,351,351,35
20140,751,081,40
20130,751,081,40
20121,401,401,40
20111,201,201,20
20101,201,201,20
20091,201,201,20
20080,800,800,80

Lön och jobbchanser

Civilingenjörsyrken inom maskinteknik

Medianlön
51 800 kr/mån
Spann (10–90 %)
40 200 kr – 69 900 kr
Möjlighet till arbete
Stora
Rekrytering
Brist på utbildade

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom maskinteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Civilingenjör i maskinteknik?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Linköpings universitet (Linköping): 20,16 i urvalsgruppen BI och 1,55 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Civilingenjör i maskinteknik?

HT 2026 var gränsen lägst vid Högskolan i Halmstad (Halmstad): 14,32 i BI och 0,85 på högskoleprovet.

Vad krävs på högskoleprovet för Civilingenjör i maskinteknik?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,85–1,55 beroende på lärosäte, med medianen 0,90. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Civilingenjör i maskinteknik HT 2026?

2 832 sökte programmet vid 3 lärosäten och 304 antogs, alltså ungefär 9,3 sökande per plats. 430 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Civilingenjör i maskinteknik ökat?

Medianen för BI sjönk med 5,34 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +20,1 %.

Vad tjänar man efter Civilingenjör i maskinteknik?

Medianlönen för civilingenjörsyrken inom maskinteknik var 51 800 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som stora.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: civilingenjör

Visa alla