Civilingenjör i maskinteknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50108
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 201
- 375 i första hand
- Antagna
- 171
- urval 2
- Reserver
- 505
- Sökande per plats
- 12,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,16 | 20,16 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,55 | 1,55 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,95 | 19,95 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 230 | 171 | −59 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 17 terminer, legat kvar i 10 och stigit i 2 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 17 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 19 terminer och legat kvar i 16 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 19 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,16 → 20,16 (±0) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2025 | 19,65 → 19,70 (+0,05) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2024 | 19,27 → 19,27 (±0) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2023 | 18,75 → 18,75 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2022 | 18,70 → 18,71 (+0,01) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2021 | 18,85 → 18,85 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2020 | 18,92 → 18,92 (±0) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2019 | 18,30 → 18,28 (−0,02) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2018 | 18,40 → 18,40 (±0) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2017 | 18,44 → 18,44 (±0) | 1,35 → 1,35 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,16) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 18,80 | 19,10 |
| HT 2011 | 18,80 | 18,06 |
| HT 2012 | 19,66 | 19,25 |
| HT 2013 | 19,45 | 19,20 |
| HT 2014 | 19,70 | 18,71 |
| HT 2015 | 19,05 | 18,44 |
| HT 2016 | 19,20 | 17,80 |
| HT 2017 | 18,44 | 18,70 |
| HT 2018 | 18,40 | 18,13 |
| HT 2019 | 18,28 | 17,60 |
| HT 2020 | 18,92 | 18,80 |
| HT 2021 | 18,85 | 18,85 |
| HT 2022 | 18,71 | 19,20 |
| HT 2023 | 18,75 | 17,40 |
| HT 2024 | 19,27 | 19,10 |
| HT 2025 | 19,70 | 19,49 |
| HT 2026 | 20,16 | 19,95 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,80 |
| HT 2009 | 1,20 |
| HT 2010 | 1,20 |
| HT 2011 | 1,20 |
| HT 2012 | 1,40 |
| HT 2013 | 1,40 |
| HT 2014 | 1,40 |
| HT 2015 | 1,35 |
| HT 2016 | 1,35 |
| HT 2017 | 1,35 |
| HT 2018 | 1,30 |
| HT 2019 | 1,25 |
| HT 2020 | 1,20 |
| HT 2021 | 1,25 |
| HT 2022 | 1,25 |
| HT 2023 | 1,25 |
| HT 2024 | 1,35 |
| HT 2025 | 1,45 |
| HT 2026 | 1,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 953 | 195 |
| HT 2009 | 1 296 | 187 |
| HT 2010 | 1 235 | 162 |
| HT 2011 | 1 242 | 182 |
| HT 2012 | 1 590 | 191 |
| HT 2013 | 1 557 | 194 |
| HT 2014 | 1 573 | 180 |
| HT 2015 | 1 474 | 173 |
| HT 2016 | 1 350 | 157 |
| HT 2017 | 1 380 | 180 |
| HT 2018 | 1 320 | 160 |
| HT 2019 | 1 088 | 160 |
| HT 2020 | 1 326 | 177 |
| HT 2021 | 1 241 | 159 |
| HT 2022 | 1 215 | 184 |
| HT 2023 | 1 155 | 200 |
| HT 2024 | 1 603 | 240 |
| HT 2025 | 1 796 | 298 |
| HT 2026 | 2 201 | 375 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linköpings universitet Linköping · Du tittar på den här | 20,16 | 1,55 | 12,9 | 2 201 |
| Blekinge tekniska högskola Civilingenjör i maskinteknik - produktutveckling · Karlskrona | 14,36 | 0,90 | 5,0 | 274 |
| Högskolan i Halmstad Civilingenjör i maskinteknik, hållbar design och innovation · Halmstad | 14,32 | 0,85 | 4,6 | 357 |
Om programmet
Civilingenjörsprogrammet i maskinteknik har sin bas i produktutveckling och tillverkning – att ta fram koncept, konstruktioner och material, och utforma tillverkningsprocesser och produktionssystem. Det är en av våra bredaste utbildningar, med en mängd olika valbara kurser och masterprofiler. De första åren läser du framför allt matematik, fysik, mekanik och maskintekniska ämnen. Du får också kunskaper inom elektroteknik, industriell ekonomi och programmering.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik 2 samt Kemi 1 samt Matematik 4 eller Matematik E Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom maskinteknik | 51 800 kr40–70 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom maskinteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
- Högskoleingenjör i maskinteknikBI19,01HP1,40Sökande/plats13,9
- Civilingenjör i teknisk fysik och elektroteknikBI20,05HP1,50Sökande/plats8,5
- Civilingenjör i design och produktutvecklingBI19,74HP1,45Sökande/plats13,7
- Civilingenjör i energi - miljö - managementBI19,48HP1,40Sökande/plats12,0
- Civilingenjör i medicinsk teknikBI20,13HP1,45Sökande/plats22,9
- Civilingenjör i datateknikBI18,85HP1,35Sökande/plats10,6
- Civilingenjör i industriell ekonomiBI21,04HP1,65Sökande/plats11,9
- Civilingenjör i medieteknik och AIBI17,50HP1,25Sökande/plats11,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LIU-50108 · nationell antagning
2 201 sökande, 375 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,16 | 122 | 20,16 | 83 | 408 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,95 | 18 | 19,95 | 14 | 115 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 21 | Alla antogs | 21 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,55 | 69 | 1,55 | 53 | 458 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
LIU-60108 · nationell antagning
Senare del, Civilingenjör i maskinteknik (ej åk 1). 40 sökande, 18 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| TERM3 Lärosätets eget urval | 38 | 10 | Alla antogs | 10 | 0 |
| TERM5 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 4 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjör i maskinteknik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör i maskinteknik vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,16, HP 1,55 och BII 19,95. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör i maskinteknik vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 2 201 personer, varav 375 i första hand. 171 antogs, alltså 12,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjör i maskinteknik vid Linköpings universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,16 HT 2026 mot 19,7 HT 2025. Sökande: 2 201 mot 1 796.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilingenjör i maskinteknik mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor21 %(462)
- Män79 %(1 739)
- 24 år eller yngre97 %2 143
- 25–34 år2 %51
- 35 år eller äldre0 %7
- Antagna kvinnor18 %(30)
- Antagna män82 %(141)
Anmälningskod LIU-50108. Källa: UHR.