Civilingenjör i medieteknik och AI
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50183
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 353
- 24 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 43
- Sökande per plats
- 11,8
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,63 | 17,5 | −0,13 |
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,25 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 16,82 | 16,82 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 45 | 30 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,63 → 17,50 (−0,13) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2025 | 16,21 → 16,21 (±0) | 1,00 → 1,00 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,63) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2025 | 16,21 | 15,30 |
| HT 2026 | 17,50 | 16,82 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2025 | 1,00 |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2025 | 338 | 51 |
| HT 2026 | 353 | 24 |
Om programmet
Lär dig tekniken bakom nästa generations spel, visualisering och andra digitala medier. Det här programmet ger dig unik kompetens att utveckla ny teknik med människan i fokus. Ovanpå teknisk grund i bland annat matematik och programmering får du breda kunskaper om utformning och utveckling av ljud- och bildteknik, mobilappar, webb, 3D-grafik, visualisering, virtuell verklighet samt interaktion. Klassiska metoder kombineras med AI-verktyg och du lär dig bygga AI från grunden.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik 2 samt Kemi 1 samt Matematik 4 eller Matematik E Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
| IT-säkerhetsspecialister | 54 900 kr39–79 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
- Civilingenjör i mjukvaruteknikBI18,30HP1,35Sökande/plats8,5
- Civilingenjör i datateknikBI18,85HP1,35Sökande/plats10,6
- Civilingenjör i informationsteknologiBI19,01HP1,35Sökande/plats15,2
- Civilingenjör i teknisk fysik och elektroteknikBI20,05HP1,50Sökande/plats8,5
- Civilingenjör i medicinsk teknikBI20,13HP1,45Sökande/plats22,9
- Civilingenjör i maskinteknikBI20,16HP1,55Sökande/plats12,9
- Computer Science, masterprogram - Ansökningsomgång för svenska och EU/EEA-studenterBI–HP–Sökande/plats4,1
- Civilingenjör i energi - miljö - managementBI19,48HP1,40Sökande/plats12,0
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LIU-50183 · nationell antagning
353 sökande, 24 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,63 | 23 | 17,5 | 14 | 36 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,82 | 5 | 16,82 | 4 | 9 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 14 | 1,25 | 9 | 36 |
LIU-60185 · nationell antagning
Senare del, Civilingenjör i medieteknik och AI (ej åk 1). 2 sökande, 2 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| TERM3 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjör i medieteknik och AI
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör i medieteknik och AI vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,5, HP 1,25 och BII 16,82. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör i medieteknik och AI vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 353 personer, varav 24 i första hand. 30 antogs, alltså 11,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjör i medieteknik och AI vid Linköpings universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,5 HT 2026 mot 16,21 HT 2025. Sökande: 353 mot 338.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor28 %(100)
- Män72 %(253)
- 24 år eller yngre92 %324
- 25–34 år7 %25
- 35 år eller äldre1 %4
- Antagna kvinnor27 %(8)
- Antagna män73 %(22)
Anmälningskod LIU-50183. Källa: UHR.