Civilingenjör i mjukvaruteknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50180
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 465
- 50 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 69
- Sökande per plats
- 8,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,39 | 18,3 | −0,09 |
| Högskoleprov (HP) | 1,35 | 1,35 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,28 | 18,28 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 55 | 55 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 14 terminer, legat kvar i 7 och stigit i 2 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 1 av 14 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 14 terminer och legat kvar i 12 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 14 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,39 → 18,30 (−0,09) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2025 | 17,93 → 17,97 (+0,04) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2024 | 18,17 → 18,17 (±0) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2023 | 18,28 → 18,33 (+0,05) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2022 | 18,41 → 18,41 (±0) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2021 | 18,75 → 18,75 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2020 | 18,49 → 18,49 (±0) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2019 | 17,88 → 17,73 (−0,15) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2018 | 17,92 → 17,76 (−0,16) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2017 | 17,55 → 16,90 (−0,65) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,39) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2013
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2013 | 18,57 | 19,30 |
| HT 2014 | 18,77 | 19,95 |
| HT 2015 | 19,10 | 18,44 |
| HT 2016 | 19,50 | 16,50 |
| HT 2017 | 16,90 | 15,09 |
| HT 2018 | 17,76 | 18,08 |
| HT 2019 | 17,73 | 16,77 |
| HT 2020 | 18,49 | 17,75 |
| HT 2021 | 18,75 | 16,41 |
| HT 2022 | 18,41 | 17,81 |
| HT 2023 | 18,33 | 18,18 |
| HT 2024 | 18,17 | 18,23 |
| HT 2025 | 17,97 | 17,73 |
| HT 2026 | 18,30 | 18,28 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2013 | 1,60 |
| HT 2014 | 1,40 |
| HT 2015 | 1,60 |
| HT 2016 | 1,45 |
| HT 2017 | 1,25 |
| HT 2018 | 1,35 |
| HT 2019 | 1,30 |
| HT 2020 | 1,20 |
| HT 2021 | 1,25 |
| HT 2022 | 1,30 |
| HT 2023 | 1,30 |
| HT 2024 | 1,30 |
| HT 2025 | 1,30 |
| HT 2026 | 1,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2013 | 608 | 132 |
| HT 2014 | 574 | 98 |
| HT 2015 | 506 | 93 |
| HT 2016 | 418 | 54 |
| HT 2017 | 501 | 85 |
| HT 2018 | 619 | 108 |
| HT 2019 | 509 | 89 |
| HT 2020 | 598 | 107 |
| HT 2021 | 621 | 109 |
| HT 2022 | 640 | 103 |
| HT 2023 | 558 | 92 |
| HT 2024 | 571 | 69 |
| HT 2025 | 525 | 73 |
| HT 2026 | 465 | 50 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linköpings universitet Linköping · Du tittar på den här | 18,30 | 1,35 | 8,5 | 465 |
| Linnéuniversitetet Växjö | Alla antogs | Alla antogs | – | 64 |
Om programmet
På Mjukvaruteknik blir du en professionell och kompetent mjukvaruutvecklare som kan mer än programmering. Utbildningen ger en helhetsförståelse för modern mjukvaruutveckling – från idé till produkt där användaren oftast står i centrum. Du lär dig de tekniker som ligger bakom dagens populära applikationer och studerar olika programmeringsspråk som Python, C++ och Java.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik 2 samt Kemi 1 samt Matematik 4 eller Matematik E Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
| IT-säkerhetsspecialister | 54 900 kr39–79 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
- Civilingenjör i datateknikBI18,85HP1,35Sökande/plats10,6
- Civilingenjör i informationsteknologiBI19,01HP1,35Sökande/plats15,2
- Högskoleingenjör i datateknikBI17,27HP1,15Sökande/plats9,9
- Civilingenjör i medieteknik och AIBI17,50HP1,25Sökande/plats11,8
- Civilingenjör i teknisk matematikBI20,73HP1,60Sökande/plats13,3
- Computer Science, masterprogram - Ansökningsomgång för svenska och EU/EEA-studenterBI–HP–Sökande/plats4,1
- Civilingenjör i maskinteknikBI20,16HP1,55Sökande/plats12,9
- Civilingenjör i teknisk fysik och elektroteknikBI20,05HP1,50Sökande/plats8,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LIU-50180 · nationell antagning
465 sökande, 50 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,39 | 24 | 18,3 | 24 | 46 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,28 | 5 | 18,28 | 5 | 25 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 12 | Alla antogs | 12 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 14 | 1,35 | 14 | 54 |
LIU-60180 · nationell antagning
Senare del, Civilingenjör i mjukvaruteknik (ej åk 1). 8 sökande, 1 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| TERM3 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| TERM5 Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjör i mjukvaruteknik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör i mjukvaruteknik vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,3, HP 1,35 och BII 18,28. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör i mjukvaruteknik vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 465 personer, varav 50 i första hand. 55 antogs, alltså 8,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjör i mjukvaruteknik vid Linköpings universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,3 HT 2026 mot 17,97 HT 2025. Sökande: 465 mot 525.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilingenjör i mjukvaruteknik mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor16 %(74)
- Män84 %(391)
- 24 år eller yngre91 %422
- 25–34 år9 %40
- 35 år eller äldre1 %3
- Antagna kvinnor20 %(11)
- Antagna män80 %(44)
Anmälningskod LIU-50180. Källa: UHR.