Civilingenjör i informationsteknologi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50106
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 607
- 44 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 110
- Sökande per plats
- 15,2
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,01 | 19,01 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,35 | 1,35 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,07 | 19,07 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 55 | 40 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 17 terminer, legat kvar i 14 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 1 av 17 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 18 terminer, legat kvar i 15 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 18 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,01 → 19,01 (±0) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2025 | 18,80 → 18,80 (±0) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2024 | 18,09 → 18,09 (±0) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2023 | 18,09 → 18,09 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2022 | 18,25 → 18,25 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2021 | 18,70 → 18,70 (±0) | 1,20 → 1,25 (+0,05) |
| HT 2020 | 18,28 → 18,28 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2019 | 17,97 → 17,97 (±0) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2018 | 18,30 → 18,30 (±0) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2017 | 18,35 → 18,30 (−0,05) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,01) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 17,00 | Alla antogs |
| HT 2011 | 17,67 | 18,36 |
| HT 2012 | 18,50 | 19,83 |
| HT 2013 | 18,07 | 17,50 |
| HT 2014 | 18,94 | 18,30 |
| HT 2015 | 18,60 | 17,98 |
| HT 2016 | 18,82 | 18,69 |
| HT 2017 | 18,30 | 18,39 |
| HT 2018 | 18,30 | 18,54 |
| HT 2019 | 17,97 | 18,48 |
| HT 2020 | 18,28 | 18,50 |
| HT 2021 | 18,70 | 18,20 |
| HT 2022 | 18,25 | 17,92 |
| HT 2023 | 18,09 | 17,33 |
| HT 2024 | 18,09 | 18,50 |
| HT 2025 | 18,80 | 19,79 |
| HT 2026 | 19,01 | 19,07 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | 1,10 |
| HT 2010 | 1,10 |
| HT 2011 | 1,20 |
| HT 2012 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,30 |
| HT 2014 | 1,40 |
| HT 2015 | 1,30 |
| HT 2016 | 1,30 |
| HT 2017 | 1,30 |
| HT 2018 | 1,35 |
| HT 2019 | 1,30 |
| HT 2020 | 1,25 |
| HT 2021 | 1,25 |
| HT 2022 | 1,25 |
| HT 2023 | 1,25 |
| HT 2024 | 1,30 |
| HT 2025 | 1,30 |
| HT 2026 | 1,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 234 | 24 |
| HT 2009 | 349 | 40 |
| HT 2010 | 400 | 36 |
| HT 2011 | 487 | 52 |
| HT 2012 | 587 | 62 |
| HT 2013 | 541 | 43 |
| HT 2014 | 644 | 35 |
| HT 2015 | 552 | 37 |
| HT 2016 | 571 | 37 |
| HT 2017 | 589 | 36 |
| HT 2018 | 591 | 41 |
| HT 2019 | 464 | 33 |
| HT 2020 | 530 | 29 |
| HT 2021 | 524 | 34 |
| HT 2022 | 528 | 32 |
| HT 2023 | 457 | 21 |
| HT 2024 | 479 | 33 |
| HT 2025 | 554 | 38 |
| HT 2026 | 607 | 44 |
Om programmet
Vill du vara med och lösa framtidens stora utmaningar som kräver både digital kunskap, teknik och samarbete? Då passar det här programmet dig. Med teknisk spets och mjuk kompetens blir du en framtidssäkrad ingenjör som passar perfekt i ledande roller. Utöver ämnen som signalbehandling och cybersäkerhet läser du drygt 20 poäng inom människa-datorinteraktion, kommunikation, IT-rätt och etik, samt mångfald och genus. Programmet har ett starkt inslag av problembaserat lärande, PBL.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik 2 samt Kemi 1 samt Matematik 4 eller Matematik E Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga civilingenjörsyrken | 56 600 kr43–80 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
- Civilingenjör i mjukvaruteknikBI18,30HP1,35Sökande/plats8,5
- Civilingenjör i datateknikBI18,85HP1,35Sökande/plats10,6
- Civilingenjör i medieteknik och AIBI17,50HP1,25Sökande/plats11,8
- Högskoleingenjör i datateknikBI17,27HP1,15Sökande/plats9,9
- Innovativ programmering, kandidatprogramBI15,52HP0,95Sökande/plats5,6
- Civilingenjör i maskinteknikBI20,16HP1,55Sökande/plats12,9
- Civilingenjör i teknisk fysik och elektroteknikBI20,05HP1,50Sökande/plats8,5
- Flygtransport och logistik, kandidatprogramBI16,77HP1,00Sökande/plats13,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-50106
LIU-50106 · nationell antagning
607 sökande, 44 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,01 | 26 | 19,01 | 16 | 85 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,07 | 5 | 19,07 | 4 | 30 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 9 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 15 | 1,35 | 11 | 99 |
Vanliga frågor om Civilingenjör i informationsteknologi
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör i informationsteknologi vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,01, HP 1,35 och BII 19,07. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör i informationsteknologi vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 607 personer, varav 44 i första hand. 40 antogs, alltså 15,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjör i informationsteknologi vid Linköpings universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,01 HT 2026 mot 18,8 HT 2025. Sökande: 607 mot 554.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor24 %(145)
- Män76 %(462)
- 24 år eller yngre96 %580
- 25–34 år4 %23
- 35 år eller äldre1 %4
- Antagna kvinnor23 %(9)
- Antagna män77 %(31)
Anmälningskod LIU-50106. Källa: UHR.