Flygtransport och logistik, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50181
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 318
- 56 i första hand
- Antagna
- 24
- urval 2
- Reserver
- 70
- Sökande per plats
- 13,3
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,46 | 16,77 | +0,31 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 1,00 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,65 | 16,65 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 45 | 24 | −21 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 10 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 5 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median +0,03). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 10 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 10 terminer, legat kvar i 6 och stigit i 2 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 10 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,46 → 16,77 (+0,31) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2025 | 15,19 → 15,22 (+0,03) | 0,70 → 0,85 (+0,15) |
| HT 2024 | 14,78 → alla behöriga antogs | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 12,40 → 12,88 (+0,48) | 0,30 → 0,30 (±0) |
| HT 2020 | 14,04 → 14,20 (+0,16) | 0,30 → 0,30 (±0) |
| HT 2018 | 14,16 → 14,40 (+0,24) | 0,65 → 0,65 (±0) |
| HT 2017 | 15,00 → 14,25 (−0,75) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2016 | 15,41 → 15,41 (±0) | 0,90 → 0,95 (+0,05) |
| HT 2015 | 17,00 → 17,00 (±0) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2014 | 18,00 → 16,30 (−1,70) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,46) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2014
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2014 | 16,30 | 17,33 |
| HT 2015 | 17,00 | 17,50 |
| HT 2016 | 15,41 | 15,45 |
| HT 2017 | 14,25 | 15,60 |
| HT 2018 | 14,40 | 15,60 |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 14,20 | 15,22 |
| HT 2021 | 12,88 | 14,95 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | 13,16 |
| HT 2025 | 15,22 | 16,55 |
| HT 2026 | 16,77 | 16,65 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2014 | 1,00 |
| HT 2015 | 1,00 |
| HT 2016 | 0,95 |
| HT 2017 | 0,80 |
| HT 2018 | 0,65 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,30 |
| HT 2021 | 0,30 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,85 |
| HT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2014 | 568 | 116 |
| HT 2015 | 541 | 97 |
| HT 2016 | 394 | 73 |
| HT 2017 | 326 | 48 |
| HT 2018 | 322 | 58 |
| HT 2019 | 212 | 42 |
| HT 2020 | 232 | 38 |
| HT 2021 | 268 | 36 |
| HT 2022 | 210 | 34 |
| HT 2023 | 180 | 24 |
| HT 2024 | 206 | 32 |
| HT 2025 | 248 | 48 |
| HT 2026 | 318 | 56 |
Om programmet
Gör karriär i flygbranschen som logistikexpert med spetskunskap i den senaste tekniken. Flyget håller på att ställa om med elflyg och drönare till hållbart resande och leveranser. För detta krävs personer med kunskaper i planering och förändringsarbete, något du får på detta unika program. Matematik, industriell ekonomi och logistik lägger grunden för kurser inom air traffic management, flygplatslogistik, obemannad flygtrafik, optimering, simulering och hållbar utveckling.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Engelska 6 samt Matematik 3b/3c eller Matematik C Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b/nivå 1c
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Liknande program vid Linköpings universitet
- Samhällets logistik, kandidatprogramBI16,50HP0,95Sökande/plats11,1
- Kommunikation, samhälle, medieproduktion, kandidatprogramBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,8
- Civilingenjör i industriell ekonomiBI21,04HP1,65Sökande/plats11,9
- Civilingenjör i informationsteknologiBI19,01HP1,35Sökande/plats15,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LIU-50181 · nationell antagning
318 sökande, 56 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,46 | 26 | 16,77 | 12 | 47 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,65 | 4 | 16,65 | 2 | 30 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 15 | 1,00 | 10 | 44 |
LIU-60181 · nationell antagning
Senare del, Kandidatprogram i flygtransport och logistik (ej åk 1). 2 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| - Ingen urvalsgrupp | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Flygtransport och logistik, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Flygtransport och logistik, kandidatprogram vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,77, HP 1,00 och BII 16,65. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Flygtransport och logistik, kandidatprogram vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 318 personer, varav 56 i första hand. 24 antogs, alltså 13,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Flygtransport och logistik, kandidatprogram vid Linköpings universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,77 HT 2026 mot 15,22 HT 2025. Sökande: 318 mot 248.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor34 %(107)
- Män66 %(211)
- 24 år eller yngre78 %248
- 25–34 år19 %59
- 35 år eller äldre3 %11
- Antagna kvinnor29 %(7)
- Antagna män71 %(17)
Anmälningskod LIU-50181. Källa: UHR.