Civilingenjör i industriell ekonomi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50101
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 848
- 584 i första hand
- Antagna
- 240
- urval 2
- Reserver
- 689
- Sökande per plats
- 11,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,11 | 21,04 | −0,07 |
| Högskoleprov (HP) | 1,65 | 1,65 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 21,25 | 21,25 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 330 | 240 | −90 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 17 terminer och legat kvar i 9 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 1 av 17 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 19 terminer och legat kvar i 18 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 19 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,11 → 21,04 (−0,07) | 1,65 → 1,65 (±0) |
| HT 2025 | 21,09 → 20,99 (−0,10) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2024 | 21,05 → 21,05 (±0) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2023 | 20,78 → 20,73 (−0,05) | 1,50 → 1,50 (±0) |
| HT 2022 | 20,68 → 20,64 (−0,04) | 1,50 → 1,50 (±0) |
| HT 2021 | 20,73 → 20,73 (±0) | 1,50 → 1,50 (±0) |
| HT 2020 | 20,83 → 20,83 (±0) | 1,50 → 1,50 (±0) |
| HT 2019 | 20,63 → 20,63 (±0) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2018 | 20,68 → 20,68 (±0) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2017 | 20,57 → 20,57 (±0) | 1,60 → 1,60 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,11) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 20,85 | 20,56 |
| HT 2011 | 20,80 | 20,98 |
| HT 2012 | 21,20 | 21,20 |
| HT 2013 | 21,40 | 21,60 |
| HT 2014 | 21,30 | 21,60 |
| HT 2015 | 20,90 | 21,06 |
| HT 2016 | 20,89 | 20,57 |
| HT 2017 | 20,57 | 20,85 |
| HT 2018 | 20,68 | 20,49 |
| HT 2019 | 20,63 | 20,57 |
| HT 2020 | 20,83 | 20,78 |
| HT 2021 | 20,73 | 20,94 |
| HT 2022 | 20,64 | 21,20 |
| HT 2023 | 20,73 | 20,99 |
| HT 2024 | 21,05 | 21,34 |
| HT 2025 | 20,99 | 21,25 |
| HT 2026 | 21,04 | 21,25 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,40 |
| HT 2009 | 1,50 |
| HT 2010 | 1,50 |
| HT 2011 | 1,50 |
| HT 2012 | 1,60 |
| HT 2013 | 1,55 |
| HT 2014 | 1,60 |
| HT 2015 | 1,60 |
| HT 2016 | 1,60 |
| HT 2017 | 1,60 |
| HT 2018 | 1,55 |
| HT 2019 | 1,55 |
| HT 2020 | 1,50 |
| HT 2021 | 1,50 |
| HT 2022 | 1,50 |
| HT 2023 | 1,50 |
| HT 2024 | 1,55 |
| HT 2025 | 1,60 |
| HT 2026 | 1,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 1 497 | 361 |
| HT 2009 | 1 766 | 385 |
| HT 2010 | 1 805 | 366 |
| HT 2011 | 1 955 | 376 |
| HT 2012 | 2 443 | 459 |
| HT 2013 | 2 329 | 426 |
| HT 2014 | 2 489 | 466 |
| HT 2015 | 2 269 | 448 |
| HT 2016 | 2 274 | 443 |
| HT 2017 | 2 166 | 391 |
| HT 2018 | 2 093 | 415 |
| HT 2019 | 1 764 | 379 |
| HT 2020 | 1 944 | 435 |
| HT 2021 | 2 109 | 423 |
| HT 2022 | 1 813 | 333 |
| HT 2023 | 1 854 | 372 |
| HT 2024 | 2 390 | 523 |
| HT 2025 | 2 598 | 558 |
| HT 2026 | 2 848 | 584 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linköpings universitet Linköping · Du tittar på den här | 21,04 | 1,65 | 11,9 | 2 848 |
| Mittuniversitetet Sundsvall | Alla antogs | Alla antogs | 5,1 | 254 |
Om programmet
Linköpings universitet är det självklara valet om du vill bli civilingenjör i industriell ekonomi. Sedan lanseringen 1969 har vi kontinuerligt utvecklat utbildningen och i dag är den vassare än någonsin. De två första åren ägnas ungefär halva tiden åt matematik, varvat med grundkurser i ämnen som industriell organisation, hållbar utveckling och mekanik. I mitten av årskurs två väljer du en teknisk inriktning inom bioteknik, datateknik, energiteknik, maskinteknik eller systemteknik.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik 2 samt Kemi 1 samt Matematik 4 eller Matematik E Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom logistik och produktionsplanering | 49 300 kr38–70 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Lednings- och organisationsutvecklare | 53 700 kr40–83 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom logistik och produktionsplanering vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
- Civilingenjör i energi - miljö - managementBI19,48HP1,40Sökande/plats12,0
- Civilingenjör i design och produktutvecklingBI19,74HP1,45Sökande/plats13,7
- Samhällets logistik, kandidatprogramBI16,50HP0,95Sökande/plats11,1
- Internationella civilekonomprogrammetBI19,06HP1,20Sökande/plats11,1
- Civilingenjör i teknisk matematikBI20,73HP1,60Sökande/plats13,3
- Civilingenjör i medicinsk teknikBI20,13HP1,45Sökande/plats22,9
- Flygtransport och logistik, kandidatprogramBI16,77HP1,00Sökande/plats13,3
- Civilingenjör i maskinteknikBI20,16HP1,55Sökande/plats12,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LIU-50101
LIU-50101 · nationell antagning
2 848 sökande, 584 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,11 | 179 | 21,04 | 113 | 550 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,25 | 26 | 21,25 | 23 | 167 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 24 | Alla antogs | 25 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,65 | 101 | 1,65 | 79 | 653 |
Vanliga frågor om Civilingenjör i industriell ekonomi
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör i industriell ekonomi vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,04, HP 1,65 och BII 21,25. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör i industriell ekonomi vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 2 848 personer, varav 584 i första hand. 240 antogs, alltså 11,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjör i industriell ekonomi vid Linköpings universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,04 HT 2026 mot 20,99 HT 2025. Sökande: 2 848 mot 2 598.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilingenjör i industriell ekonomi mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor30 %(866)
- Män70 %(1 982)
- 24 år eller yngre98 %2 778
- 25–34 år2 %64
- 35 år eller äldre0 %6
- Antagna kvinnor35 %(84)
- Antagna män65 %(156)
Anmälningskod LIU-50101. Källa: UHR.