Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LIU-50178

BIGymnasiebetyg 20,13 av max 22,5 +0,65 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,45 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 20,47 av max 22,5 +1,12 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
846
67 i första hand
Antagna
37
urval 2
Reserver
161
Sökande per plats
22,9
Extrem konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)20,2520,13−0,12
Högskoleprov (HP)1,451,45Oförändrad
Betyg (BII)20,4720,47Oförändrad
Antagna totalt6037−23

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 17 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 2 (median −0,06). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 17 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 2.

Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 17 terminer, legat kvar i 9 och stigit i 2 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 17 terminer, minst 0,10 under i 3 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilingenjör i medicinsk teknik (senaste 10 av 17 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202620,25 → 20,13 (−0,12)1,45 → 1,45 (±0)
HT 202519,62 → 19,48 (−0,14)1,45 → 1,45 (±0)
HT 202419,69 → 19,55 (−0,14)1,30 → 1,30 (±0)
HT 202319,27 → 19,22 (−0,05)1,20 → 1,20 (±0)
HT 202218,85 → 18,80 (−0,05)1,15 → 1,20 (+0,05)
HT 202119,38 → 19,32 (−0,06)1,20 → 1,20 (±0)
HT 202019,66 → 19,66 (±0)1,30 → 1,30 (±0)
HT 201918,95 → 18,95 (±0)1,20 → 1,25 (+0,05)
HT 201818,98 → 18,54 (−0,44)1,30 → 1,30 (±0)
HT 201718,97 → 18,98 (+0,01)1,35 → 1,35 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,25) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Pacemakers, neuroteknik, nanopartiklar och tolkning av medicinska bilder - med kombinationen av kunskaper i matematik, fysik och teknik kan du vara med och utveckla den medicinska tekniken som räddar liv och förbättrar människors hälsa. Det första året skaffar du dig nödvändig grundkunskap och kompletterar med kurser i systemteknik och programmering. Du läser ekonomi och entreprenörskap för att lära dig för hur tekniska idéer kan förverkligas och leda fram till nya företag.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik 2 samt Kemi 1 samt Matematik 4 eller Matematik E Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Övriga civilingenjörsyrken 56 600 kr43–80 tkr –

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Linköpings universitet

Alla program vid Linköpings universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 2 anmälningskoder

LIU-50178 · nationell antagning

846 sökande, 67 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,25 31 20,13 18 130
BII Gymnasiebetyg med komplettering 20,47 5 20,47 2 38
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 7 Alla antogs 7 0
HP Högskoleprovet 1,45 17 1,45 10 143

LIU-60178 · nationell antagning

Senare del, Civilingenjör i medicinsk teknik (ej åk 1). 6 sökande, 1 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
TERM3 Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0

Vanliga frågor om Civilingenjör i medicinsk teknik

Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör i medicinsk teknik vid Linköpings universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,13, HP 1,45 och BII 20,47. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilingenjör i medicinsk teknik vid Linköpings universitet?

HT 2026 sökte 846 personer, varav 67 i första hand. 37 antogs, alltså 22,9 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Civilingenjör i medicinsk teknik vid Linköpings universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 20,13 HT 2026 mot 19,48 HT 2025. Sökande: 846 mot 754.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor61 %(516)
  • Män39 %(330)
  • 24 år eller yngre96 %809
  • 25–34 år4 %32
  • 35 år eller äldre1 %5
  • Antagna kvinnor59 %(22)
  • Antagna män41 %(15)

Anmälningskod LIU-50178. Källa: UHR.