Civilingenjör i teknisk biologi
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50109
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 684
- 50 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 137
- Sökande per plats
- 17,1
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,1 | 19,9 | −0,2 |
| Högskoleprov (HP) | 1,45 | 1,45 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,46 | 20,52 | +0,06 |
| Antagna totalt | 60 | 40 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 17 terminer, legat kvar i 7 och stigit i 5 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 17 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 18 terminer, legat kvar i 13 och stigit i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 18 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,10 → 19,90 (−0,20) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2025 | 19,79 → 19,79 (±0) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2024 | 19,94 → 20,00 (+0,06) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2023 | 19,36 → 18,23 (−1,13) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2022 | 18,91 → 18,91 (±0) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2021 | 19,58 → 19,58 (±0) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2020 | 19,18 → 19,20 (+0,02) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2019 | 18,05 → 18,05 (±0) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2018 | 18,13 → 18,23 (+0,10) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2017 | 18,02 → 18,02 (±0) | 1,20 → 1,20 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,10) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 16,61 | 16,30 |
| HT 2013 | 17,30 | 18,20 |
| HT 2014 | 19,00 | 18,40 |
| HT 2015 | 19,06 | 18,49 |
| HT 2016 | 18,90 | 16,19 |
| HT 2017 | 18,02 | 17,05 |
| HT 2018 | 18,23 | 17,17 |
| HT 2019 | 18,05 | 17,80 |
| HT 2020 | 19,20 | 18,96 |
| HT 2021 | 19,58 | 18,41 |
| HT 2022 | 18,91 | 19,48 |
| HT 2023 | 18,23 | 19,01 |
| HT 2024 | 20,00 | 19,43 |
| HT 2025 | 19,79 | 19,74 |
| HT 2026 | 19,90 | 20,52 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | 1,00 |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 1,00 |
| HT 2013 | 1,05 |
| HT 2014 | 1,25 |
| HT 2015 | 1,25 |
| HT 2016 | 1,20 |
| HT 2017 | 1,20 |
| HT 2018 | 1,25 |
| HT 2019 | 1,15 |
| HT 2020 | 1,25 |
| HT 2021 | 1,20 |
| HT 2022 | 1,15 |
| HT 2023 | 1,25 |
| HT 2024 | 1,35 |
| HT 2025 | 1,40 |
| HT 2026 | 1,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 277 | 41 |
| HT 2009 | 345 | 43 |
| HT 2010 | 390 | 20 |
| HT 2011 | 361 | 24 |
| HT 2012 | 401 | 25 |
| HT 2013 | 442 | 29 |
| HT 2014 | 498 | 38 |
| HT 2015 | 503 | 34 |
| HT 2016 | 477 | 35 |
| HT 2017 | 475 | 34 |
| HT 2018 | 507 | 40 |
| HT 2019 | 357 | 34 |
| HT 2020 | 546 | 42 |
| HT 2021 | 574 | 50 |
| HT 2022 | 496 | 26 |
| HT 2023 | 449 | 27 |
| HT 2024 | 576 | 55 |
| HT 2025 | 677 | 62 |
| HT 2026 | 684 | 50 |
Om programmet
Utveckla nya biobränslen, bygg sensorer för sjukdomsdiagnostik eller forska fram material som integreras med levande vävnad för att läka skador. Den här utbildningen ger dig en inträdesbiljett till den biotekniska tillverkningsindustri som växer i Sverige. Programmet ingår i LiU:s unika satsning på e-hälsa där studenter utvecklar digitala lösningar för hälso- och sjukvården. De första tre åren läser du matematik, kemi, biologi, fysik och teknik.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik 2 samt Kemi 1 samt Matematik 4 eller Matematik E Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga civilingenjörsyrken | 56 600 kr43–80 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
- Civilingenjör i medicinsk teknikBI20,13HP1,45Sökande/plats22,9
- Civilingenjör i kemisk biologi - med valbar utgång till naturvetenskaplig kandidatBI19,32HP1,35Sökande/plats6,9
- Civilingenjör i teknisk matematikBI20,73HP1,60Sökande/plats13,3
- Civilingenjör i teknisk fysik och elektroteknikBI20,05HP1,50Sökande/plats8,5
- Civilingenjör i maskinteknikBI20,16HP1,55Sökande/plats12,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LIU-50109 · nationell antagning
684 sökande, 50 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,1 | 33 | 19,9 | 21 | 109 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,46 | 4 | 20,52 | 2 | 32 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 5 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,45 | 18 | 1,45 | 12 | 124 |
LIU-60109 · nationell antagning
Senare del, Civilingenjör i teknisk biologi (ej åk 1). 6 sökande, 1 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| TERM3 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| TERM5 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjör i teknisk biologi
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör i teknisk biologi vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,9, HP 1,45 och BII 20,52. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör i teknisk biologi vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 684 personer, varav 50 i första hand. 40 antogs, alltså 17,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjör i teknisk biologi vid Linköpings universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,9 HT 2026 mot 19,79 HT 2025. Sökande: 684 mot 677.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor65 %(445)
- Män35 %(239)
- 24 år eller yngre96 %660
- 25–34 år3 %20
- 35 år eller äldre1 %4
- Antagna kvinnor78 %(31)
- Antagna män22 %(9)
Anmälningskod LIU-50109. Källa: UHR.