Civilingenjör i teknisk fysik och elektroteknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50116
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 940
- 123 i första hand
- Antagna
- 111
- urval 2
- Reserver
- 153
- Sökande per plats
- 8,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,05 | 20,05 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,50 | 1,50 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,34 | 19,34 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 135 | 111 | −24 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 17 terminer, legat kvar i 8 och stigit i 2 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 17 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 19 terminer, legat kvar i 13 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 19 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,05 → 20,05 (±0) | 1,50 → 1,50 (±0) |
| HT 2025 | 19,69 → 19,69 (±0) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2024 | 19,16 → 19,16 (±0) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2023 | 18,59 → 18,59 (±0) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2022 | 18,35 → 18,35 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2021 | 19,45 → 19,45 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2020 | 18,90 → 18,91 (+0,01) | 1,20 → 1,25 (+0,05) |
| HT 2019 | 18,65 → 18,65 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2018 | 18,45 → 18,59 (+0,14) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2017 | 17,92 → 17,76 (−0,16) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,05) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 18,75 | 18,44 |
| HT 2011 | 18,70 | 19,30 |
| HT 2012 | 19,40 | 16,67 |
| HT 2013 | 18,97 | 17,90 |
| HT 2014 | 19,20 | 18,50 |
| HT 2015 | 17,85 | 18,92 |
| HT 2016 | 18,00 | 17,26 |
| HT 2017 | 17,76 | 17,70 |
| HT 2018 | 18,59 | 19,48 |
| HT 2019 | 18,65 | 17,55 |
| HT 2020 | 18,91 | 17,80 |
| HT 2021 | 19,45 | 19,90 |
| HT 2022 | 18,35 | 19,11 |
| HT 2023 | 18,59 | 17,86 |
| HT 2024 | 19,16 | 17,40 |
| HT 2025 | 19,69 | 18,23 |
| HT 2026 | 20,05 | 19,34 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,10 |
| HT 2009 | 1,10 |
| HT 2010 | 1,30 |
| HT 2011 | 1,30 |
| HT 2012 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,25 |
| HT 2014 | 1,40 |
| HT 2015 | 1,45 |
| HT 2016 | 1,30 |
| HT 2017 | 1,30 |
| HT 2018 | 1,35 |
| HT 2019 | 1,25 |
| HT 2020 | 1,25 |
| HT 2021 | 1,25 |
| HT 2022 | 1,25 |
| HT 2023 | 1,20 |
| HT 2024 | 1,30 |
| HT 2025 | 1,45 |
| HT 2026 | 1,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 575 | 139 |
| HT 2009 | 704 | 159 |
| HT 2010 | 681 | 118 |
| HT 2011 | 623 | 115 |
| HT 2012 | 774 | 119 |
| HT 2013 | 679 | 118 |
| HT 2014 | 682 | 105 |
| HT 2015 | 707 | 106 |
| HT 2016 | 695 | 94 |
| HT 2017 | 696 | 101 |
| HT 2018 | 751 | 143 |
| HT 2019 | 605 | 130 |
| HT 2020 | 668 | 109 |
| HT 2021 | 698 | 122 |
| HT 2022 | 609 | 99 |
| HT 2023 | 579 | 82 |
| HT 2024 | 697 | 117 |
| HT 2025 | 823 | 110 |
| HT 2026 | 940 | 123 |
Om programmet
Den här utbildningen bygger broar mellan den fysiska och den digitala världen och gör dig redo att möta framtidens utmaningar. De första tre åren har ett stort fokus på matematiken eftersom det blir ditt viktigaste verktyg. Du studerar också grunderna i fysik, elektroteknik och programmering och övar dig i att omsätta dina teoretiska kunskaper i praktiskt ingenjörsarbete.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik 2 samt Kemi 1 samt Matematik 4 eller Matematik E Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom elektroteknik | 54 200 kr41–75 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom elektroteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
- Civilingenjör i elektronik och systemdesignBI18,17HP1,25Sökande/plats10,7
- Civilingenjör i medicinsk teknikBI20,13HP1,45Sökande/plats22,9
- Civilingenjör i maskinteknikBI20,16HP1,55Sökande/plats12,9
- Civilingenjör i datateknikBI18,85HP1,35Sökande/plats10,6
- Civilingenjör i medieteknik och AIBI17,50HP1,25Sökande/plats11,8
- Civilingenjör i teknisk matematikBI20,73HP1,60Sökande/plats13,3
- Högskoleingenjör i elektronikBI17,66HP1,20Sökande/plats11,7
- Civilingenjör i teknisk biologiBI19,90HP1,45Sökande/plats17,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LIU-50116 · nationell antagning
940 sökande, 123 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,05 | 70 | 20,05 | 56 | 120 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,34 | 12 | 19,34 | 9 | 44 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 12 | Alla antogs | 13 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,50 | 41 | 1,50 | 33 | 142 |
LIU-60116 · nationell antagning
Senare del, Civilingenjör i teknisk fysik och elektroteknik (ej åk 1). 39 sökande, 14 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| TERM3 Lärosätets eget urval | 42 | 5 | 42 | 5 | 3 |
| TERM5 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjör i teknisk fysik och elektroteknik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör i teknisk fysik och elektroteknik vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,05, HP 1,50 och BII 19,34. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör i teknisk fysik och elektroteknik vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 940 personer, varav 123 i första hand. 111 antogs, alltså 8,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjör i teknisk fysik och elektroteknik vid Linköpings universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,05 HT 2026 mot 19,69 HT 2025. Sökande: 940 mot 823.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor20 %(188)
- Män80 %(752)
- 24 år eller yngre94 %884
- 25–34 år5 %47
- 35 år eller äldre1 %9
- Antagna kvinnor21 %(23)
- Antagna män79 %(88)
Anmälningskod LIU-50116. Källa: UHR.