Civilingenjör i datateknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LIU-50100
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 086
- 125 i första hand
- Antagna
- 102
- urval 2
- Reserver
- 177
- Sökande per plats
- 10,6
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,85 | 18,85 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,35 | 1,35 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,89 | 18,9 | +0,01 |
| Antagna totalt | 135 | 102 | −33 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 17 terminer, legat kvar i 7 och stigit i 2 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 17 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 19 terminer och legat kvar i 17 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 19 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,85 → 18,85 (±0) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2025 | 18,85 → 18,85 (±0) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2024 | 18,97 → 18,98 (+0,01) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2023 | 19,06 → 19,06 (±0) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2022 | 18,83 → 18,76 (−0,07) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2021 | 19,60 → 19,60 (±0) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2020 | 19,48 → 19,48 (±0) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2019 | 18,75 → 18,65 (−0,10) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2018 | 18,86 → 18,79 (−0,07) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2017 | 18,46 → 18,46 (±0) | 1,45 → 1,45 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,85) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 16,70 | 15,45 |
| HT 2011 | 17,90 | 16,25 |
| HT 2012 | 18,50 | 17,52 |
| HT 2013 | 18,20 | 18,29 |
| HT 2014 | 18,40 | 18,20 |
| HT 2015 | 17,40 | 15,80 |
| HT 2016 | 18,19 | 17,62 |
| HT 2017 | 18,46 | 18,07 |
| HT 2018 | 18,79 | 18,77 |
| HT 2019 | 18,65 | 18,92 |
| HT 2020 | 19,48 | 18,59 |
| HT 2021 | 19,60 | 19,38 |
| HT 2022 | 18,76 | 18,35 |
| HT 2023 | 19,06 | 19,03 |
| HT 2024 | 18,98 | 19,33 |
| HT 2025 | 18,85 | 18,90 |
| HT 2026 | 18,85 | 18,90 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | 0,80 |
| HT 2010 | 0,90 |
| HT 2011 | 1,20 |
| HT 2012 | 1,40 |
| HT 2013 | 1,30 |
| HT 2014 | 1,40 |
| HT 2015 | 1,40 |
| HT 2016 | 1,35 |
| HT 2017 | 1,45 |
| HT 2018 | 1,40 |
| HT 2019 | 1,40 |
| HT 2020 | 1,30 |
| HT 2021 | 1,40 |
| HT 2022 | 1,40 |
| HT 2023 | 1,35 |
| HT 2024 | 1,40 |
| HT 2025 | 1,35 |
| HT 2026 | 1,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 494 | 117 |
| HT 2009 | 637 | 134 |
| HT 2010 | 790 | 146 |
| HT 2011 | 827 | 160 |
| HT 2012 | 1 100 | 196 |
| HT 2013 | 1 116 | 160 |
| HT 2014 | 1 238 | 195 |
| HT 2015 | 1 210 | 143 |
| HT 2016 | 1 188 | 176 |
| HT 2017 | 1 337 | 188 |
| HT 2018 | 1 373 | 205 |
| HT 2019 | 1 129 | 181 |
| HT 2020 | 1 305 | 205 |
| HT 2021 | 1 297 | 198 |
| HT 2022 | 1 230 | 174 |
| HT 2023 | 1 197 | 162 |
| HT 2024 | 1 168 | 192 |
| HT 2025 | 1 095 | 140 |
| HT 2026 | 1 086 | 125 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 5| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linköpings universitet Linköping · Du tittar på den här | 18,85 | 1,35 | 10,6 | 1 086 |
| Jönköping University Civilingenjör i Datateknik · Jönköping | 17,24 | – | 12,0 | 384 |
| Högskolan i Halmstad Halmstad | 14,26 | 0,60 | 5,9 | 328 |
| Linnéuniversitetet Växjö | Alla antogs | Alla antogs | 6,4 | 192 |
| Mittuniversitetet Sundsvall | Alla antogs | Alla antogs | 9,2 | 120 |
Om programmet
Civilingenjörsprogrammet i datateknik vid LiU är Sveriges första och ledande datateknikutbildning. Det ger dig en bred bas inom datavetenskap och elektroteknik, samt gedigna kunskaper i matematik och programmering. Utbildningen passar dig som har ett intresse för matematik och vill lära dig om datateknik. Förkunskaper inom programmering är inte nödvändiga. Du läser många projektbaserade och forskningsanknutna kurser.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik 2 samt Kemi 1 samt Matematik 4 eller Matematik E Alternativt Grundläggande behörighet på grundnivå samt Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linköpings universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
| IT-säkerhetsspecialister | 54 900 kr39–79 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linköpings universitet
- Civilingenjör i mjukvaruteknikBI18,30HP1,35Sökande/plats8,5
- Civilingenjör i informationsteknologiBI19,01HP1,35Sökande/plats15,2
- Högskoleingenjör i datateknikBI17,27HP1,15Sökande/plats9,9
- Civilingenjör i medieteknik och AIBI17,50HP1,25Sökande/plats11,8
- Civilingenjör i teknisk fysik och elektroteknikBI20,05HP1,50Sökande/plats8,5
- Civilingenjör i teknisk matematikBI20,73HP1,60Sökande/plats13,3
- Civilingenjör i maskinteknikBI20,16HP1,55Sökande/plats12,9
- Computer Science, masterprogram - Ansökningsomgång för svenska och EU/EEA-studenterBI–HP–Sökande/plats4,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LIU-50100 · nationell antagning
1 086 sökande, 125 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,85 | 71 | 18,85 | 50 | 140 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,89 | 11 | 18,9 | 8 | 43 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 12 | Alla antogs | 12 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 41 | 1,35 | 32 | 149 |
LIU-60100 · nationell antagning
Senare del, Civilingenjör i datateknik (ej åk 1). 24 sökande, 11 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| TERM3 Lärosätets eget urval | 45 | 5 | 45 | 5 | 2 |
| TERM5 Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjör i datateknik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör i datateknik vid Linköpings universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,85, HP 1,35 och BII 18,9. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör i datateknik vid Linköpings universitet?
HT 2026 sökte 1 086 personer, varav 125 i första hand. 102 antogs, alltså 10,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjör i datateknik vid Linköpings universitet?
Nej, den var oförändrad: i BI krävdes 18,85 HT 2026 mot 18,85 HT 2025. Sökande: 1 086 mot 1 095.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilingenjör i datateknik mer?
Samma utbildning finns på 5 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor17 %(190)
- Män83 %(896)
- 24 år eller yngre93 %1 007
- 25–34 år7 %72
- 35 år eller äldre1 %7
- Antagna kvinnor12 %(12)
- Antagna män88 %(90)
Anmälningskod LIU-50100. Källa: UHR.