Civilingenjör i Datateknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HJ-52528
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 384
- 55 i första hand
- Antagna
- 32
- urval 2
- Reserver
- 53
- Sökande per plats
- 12
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,48 | 17,24 | −0,24 |
| Betyg (BII) | 18,38 | 18,38 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 35 | 32 | −3 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2021 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 6 terminer och legat kvar i 1 (median −0,41). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 6 terminer, minst 0,50 under i 2 och minst 1,00 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 |
|---|---|
| HT 2026 | 17,48 → 17,24 (−0,24) |
| HT 2025 | 17,40 → 16,20 (−1,20) |
| HT 2024 | 17,80 → 17,80 (±0) |
| HT 2023 | 17,15 → 15,60 (−1,55) |
| HT 2022 | 17,39 → 16,98 (−0,41) |
| HT 2021 | 16,56 → 16,15 (−0,41) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,48) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2021
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2021 | 16,15 | 16,82 |
| HT 2022 | 16,98 | 17,12 |
| HT 2023 | 15,60 | 16,28 |
| HT 2024 | 17,80 | 16,28 |
| HT 2025 | 16,20 | 19,37 |
| HT 2026 | 17,24 | 18,38 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2021 | 546 | 58 |
| HT 2022 | 552 | 66 |
| HT 2023 | 472 | 67 |
| HT 2024 | 450 | 67 |
| HT 2025 | 418 | 64 |
| HT 2026 | 384 | 55 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 5| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linköpings universitet Linköping | 18,85 | 1,35 | 10,6 | 1 086 |
| Jönköping University Jönköping · Du tittar på den här | 17,24 | – | 12,0 | 384 |
| Högskolan i Halmstad Halmstad | 14,26 | 0,60 | 5,9 | 328 |
| Linnéuniversitetet Växjö | Alla antogs | Alla antogs | 6,4 | 192 |
| Mittuniversitetet Sundsvall | Alla antogs | Alla antogs | 9,2 | 120 |
Om programmet
Civilingenjörsprogrammet i Datateknik vid Jönköping University är en utbildning som kombinerar teoretiskt djup med omfattande färdighetsträning. De allra flesta kurserna på utbildningen innehåller inlämningsuppgifter eller projektarbeten där du får omsätta de teoretiska kunskaperna i praktiken. I utbildningen ingår även cirka nio veckors praktik på ett företag, samt möjligheten att läsa en termin utomlands.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2.
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Jönköping University.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
| IT-säkerhetsspecialister | 54 900 kr39–79 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Jönköping University
- AI Engineering (master)BI–HP–Sökande/plats11,8
- Software Engineering for AI (master)BI–HP–Sökande/plats6,7
- Datateknik: Mjukvaruutveckling och mobila plattformarBIAlla antogsHP–Sökande/plats5,1
- Digital Product Development (master)BI–HP–Sökande/plats–
- Teknisk bastermin: Inbyggda systemBIAlla antogsHP–Sökande/plats3,9
- Civilingenjör i ByggnadsteknikBI18,54HP–Sökande/plats11,7
- Teknisk bastermin: Mjukvaruutveckling och mobila plattformarBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HJ-52528
HJ-52528 · nationell antagning
384 sökande, 55 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,48 | 14 | 17,24 | 13 | 41 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,38 | 3 | 18,38 | 2 | 12 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 9 | 0 |
| PJ Lärosätets eget urval | 1,15 | 9 | 1,1 | 8 | 18 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Civilingenjör i Datateknik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjör i Datateknik vid Jönköping University HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,24 och BII 18,38. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjör i Datateknik vid Jönköping University?
HT 2026 sökte 384 personer, varav 55 i första hand. 32 antogs, alltså 12 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjör i Datateknik vid Jönköping University?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,24 HT 2026 mot 16,2 HT 2025. Sökande: 384 mot 418.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Civilingenjör i Datateknik mer?
Samma utbildning finns på 5 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor23 %(90)
- Män77 %(294)
- 24 år eller yngre89 %340
- 25–34 år9 %36
- 35 år eller äldre2 %8
- Antagna kvinnor19 %(6)
- Antagna män81 %(26)
Anmälningskod HJ-52528. Källa: UHR.