Datateknik: Mjukvaruutveckling och mobila plattformar
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HJ-52558
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 238
- 47 i första hand
- Antagna
- 47
- urval 2
- Reserver
- 28
- Sökande per plats
- 5,1
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,2 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 13,52 | 13,2 | −0,32 |
| Antagna totalt | 50 | 47 | −3 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 14 terminer och stigit i 1 (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,44). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 13 av 14 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 12.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 3 terminer och legat kvar i 1 (1 gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 3 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,20 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2025 | 13,80 → 11,30 (−2,50) | – |
| HT 2024 | 13,03 → 11,35 (−1,68) | – |
| HT 2022 | 13,76 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2021 | 13,64 → 12,88 (−0,76) | – |
| HT 2020 | 14,60 → 13,40 (−1,20) | – |
| HT 2019 | 14,54 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2018 | 13,97 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2017 | 11,02 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2016 | 14,40 → 12,29 (−2,11) | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,20) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2012 | Alla antogs | 13,19 |
| HT 2013 | 13,68 | 13,38 |
| HT 2014 | 12,82 | 11,60 |
| HT 2015 | 15,30 | 12,70 |
| HT 2016 | 12,29 | 12,90 |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 13,40 | 13,77 |
| HT 2021 | 12,88 | 12,34 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 11,35 | 13,75 |
| HT 2025 | 11,30 | 13,89 |
| HT 2026 | Alla antogs | 13,20 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,75 |
| HT 2014 | 0,60 |
| HT 2015 | – |
| HT 2016 | – |
| HT 2017 | – |
| HT 2018 | – |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | – |
| HT 2022 | – |
| HT 2023 | – |
| HT 2024 | – |
| HT 2025 | – |
| HT 2026 | – |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2012 | 359 | 69 |
| HT 2013 | 441 | 74 |
| HT 2014 | 447 | 83 |
| HT 2015 | 469 | 69 |
| HT 2016 | 480 | 73 |
| HT 2017 | 342 | 68 |
| HT 2018 | 320 | 76 |
| HT 2019 | 344 | 67 |
| HT 2020 | 349 | 76 |
| HT 2021 | 364 | 69 |
| HT 2022 | 412 | 84 |
| HT 2023 | 338 | 71 |
| HT 2024 | 369 | 79 |
| HT 2025 | 333 | 64 |
| HT 2026 | 238 | 47 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 5| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Chalmers tekniska högskola Datateknik (högskoleingenjörsprogram) · Göteborg | 17,35 | 1,30 | 12,1 | 907 |
| Högskolan Väst Trollhättan | 14,61 | 0,60 | 6,0 | 362 |
| Jönköping University Datateknik: Inbyggda system · Jönköping | 12,68 | – | 5,7 | 268 |
| Jönköping University Jönköping · Du tittar på den här | Alla antogs | – | 5,1 | 238 |
| Linnéuniversitetet Växjö | Alla antogs | Alla antogs | 6,9 | 186 |
Om programmet
Denna utbildning har utvecklats för att ge en bred datateknisk kompetens som ger dig möjlighet att jobba med såväl utveckling av mobil- och webbappar som mer generell mjukvaruutveckling och applikationsdesign samt programmering och nätverk. Utöver dina tekniska grundkunskaper får du även träning i entreprenörskap, ledarskap och kommunikation, hållbar utveckling samt affärsmässighet.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 1, Kemi 1, Matematik 3c. Eller: Fysik nivå 1 eller nivå 1a1+1a2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c eller motsvarande kunskaper.
- Examen
- Högskoleingenjörsexamen (över/lika med 180 hp)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Jönköping University.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Nätverks- och systemtekniker m.fl. | 48 400 kr35–66 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Jönköping University
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HJ-52558
HJ-52558 · nationell antagning
238 sökande, 47 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,2 | 32 | Alla antogs | 31 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 13,52 | 7 | 13,2 | 7 | 8 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| PJ Lärosätets eget urval | Alla antogs | 10 | Alla antogs | 7 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 19 |
Vanliga frågor om Datateknik: Mjukvaruutveckling och mobila plattformar
Vad krävdes för att komma in på Datateknik: Mjukvaruutveckling och mobila plattformar vid Jönköping University HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs i BI och BII 13,2. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Datateknik: Mjukvaruutveckling och mobila plattformar vid Jönköping University?
HT 2026 sökte 238 personer, varav 47 i första hand. 47 antogs, alltså 5,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Datateknik: Mjukvaruutveckling och mobila plattformar vid Jönköping University?
Ja, den sjönk: i BII krävdes 13,2 HT 2026 mot 13,89 HT 2025. Sökande: 238 mot 333.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Datateknik: Mjukvaruutveckling och mobila plattformar mer?
Samma utbildning finns på 5 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor24 %(58)
- Män76 %(180)
- 24 år eller yngre76 %181
- 25–34 år20 %48
- 35 år eller äldre4 %9
- Antagna kvinnor23 %(11)
- Antagna män77 %(36)
Anmälningskod HJ-52558. Källa: UHR.