Vad krävdes för att komma in på Datateknik, högskoleingenjör HT 2026?

BImedian 14,61 lägst–högst 12,68–17,35 +1,03 mot HT 2025
HPmedian 0,95 lägst–högst 0,60–1,30 Oförändrat mot HT 2025
Källa: UHR, urval 2, 5 utbildningar vid 4 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
1 961
+1,7 % mot HT 2025
Antagna
256
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
7,7
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
4
5 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Datateknik, högskoleingenjör HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Chalmers tekniska högskola Datateknik (högskoleingenjörsprogram) · Göteborg 17,3517,901,3090712,1+0,06
Högskolan Väst Trollhättan 14,6114,350,603626,0+1,03
Jönköping University Datateknik: Inbyggda system · Jönköping 12,6813,65–2685,7–
Linnéuniversitetet Växjö Alla antogsAlla antogsAlla antogs1866,9–
Jönköping University Datateknik: Mjukvaruutveckling och mobila plattformar · Jönköping Alla antogs13,20–2385,1–

Vårterminen: VT 2026

Sorterat på antal sökande
Datateknik, högskoleingenjör VT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte Sökande
Chalmers tekniska högskola Datateknik (högskoleingenjörsprogram) · Göteborg · Urval SDP: Alla antogs 31
Linnéuniversitetet Växjö · Urval Akad. poäng (APAV): Alla antogs 14

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

101214161820200820122016202020242026HT 2010: median BI 17,28, lägst 17,28, högst 17,28 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median BI 17,00, lägst 17,00, högst 17,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median BI 16,80, lägst 16,80, högst 16,80 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median BI 13,68, lägst 12,95, högst 17,20 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median BI 12,82, lägst 12,30, högst 17,30 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 15,30, lägst 13,80, högst 17,10 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 14,85, lägst 12,29, högst 17,40 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 14,70, lägst 11,73, högst 17,66 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 17,29, lägst 17,29, högst 17,29 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 15,31, lägst 12,71, högst 17,90 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 14,01, lägst 13,40, högst 17,91 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 15,30, lägst 12,88, högst 17,71 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 18,44, lägst 18,44, högst 18,44 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 18,25, lägst 18,25, högst 18,25 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 14,51, lägst 11,35, högst 17,67 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 13,58, lägst 11,30, högst 17,29 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 14,61, lägst 12,68, högst 17,35 (3 lärosäten med poänggräns)14,61
Visa som tabell
Datateknik, högskoleingenjör: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
202612,6814,6117,35
202511,3013,5817,29
202411,3514,5117,67
202318,2518,2518,25
202218,4418,4418,44
202112,8815,3017,71
202013,4014,0117,91
201912,7115,3117,90
201817,2917,2917,29
201711,7314,7017,66
201612,2914,8517,40
201513,8015,3017,10
201412,3012,8217,30
201312,9513,6817,20
201216,8016,8016,80
201117,0017,0017,00
201017,2817,2817,28
2009–––
2008–––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,250,500,751,001,251,50200820122016202020242026HT 2009: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2010: median HP 1,20, lägst 1,20, högst 1,20 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median HP 1,20, lägst 1,20, högst 1,20 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median HP 0,75, lägst 0,45, högst 1,30 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median HP 1,00, lägst 0,60, högst 1,40 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 1,40, lägst 1,40, högst 1,40 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 1,30, lägst 1,30, högst 1,30 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 1,05, lägst 0,75, högst 1,35 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 1,30, lägst 1,30, högst 1,30 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 1,30, lägst 1,30, högst 1,30 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 1,20, lägst 1,20, högst 1,20 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 1,35, lägst 1,35, högst 1,35 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 1,30, lägst 1,30, högst 1,30 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 1,35, lägst 1,35, högst 1,35 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 0,95, lägst 0,60, högst 1,30 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 0,95, lägst 0,60, högst 1,30 (2 lärosäten med poänggräns)0,95
Visa som tabell
Datateknik, högskoleingenjör: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
20260,600,951,30
20250,600,951,30
20241,351,351,35
20231,301,301,30
20221,351,351,35
20211,201,201,20
2020–––
20191,301,301,30
20181,301,301,30
20170,751,051,35
20161,301,301,30
20151,401,401,40
20140,601,001,40
20130,450,751,30
20121,201,201,20
20111,101,101,10
20101,201,201,20
20090,800,800,80
2008–––

Lön och jobbchanser

Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl.

Medianlön
53 500 kr/mån
Spann (10–90 %)
39 600 kr – 72 600 kr
Möjlighet till arbete
Stora
Rekrytering
Brist på utbildade

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Nätverks- och systemtekniker m.fl.

Medianlön
48 400 kr/mån
Spann (10–90 %)
34 600 kr – 65 500 kr
Möjlighet till arbete
Medelstora
Rekrytering
Balans

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som nätverks- och systemtekniker vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Datateknik, högskoleingenjör?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Chalmers tekniska högskola (Göteborg): 17,35 i urvalsgruppen BI och 1,30 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Datateknik, högskoleingenjör?

Vid Jönköping University (Jönköping) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.

Vad krävs på högskoleprovet för Datateknik, högskoleingenjör?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,60–1,30 beroende på lärosäte, med medianen 0,95. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Datateknik, högskoleingenjör HT 2026?

1 961 sökte programmet vid 4 lärosäten och 256 antogs, alltså ungefär 7,7 sökande per plats. 309 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Datateknik, högskoleingenjör ökat?

Medianen för BI steg med 1,03 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +1,7 %.

Vad tjänar man efter Datateknik, högskoleingenjör?

Medianlönen för mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. var 53 500 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som stora.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: högskoleingenjör och tekniskt basår

Visa alla