Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik HT 2026?

BImedian 17,90 lägst–högst 17,08–19,23 +0,53 mot HT 2025
HPmedian 1,20 lägst–högst 1,15–1,50 +0,15 mot HT 2025
Källa: UHR, urval 2, 4 utbildningar vid 4 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
1 835
+25,9 % mot HT 2025
Antagna
155
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
11,8
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
4
4 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Uppsala universitet Uppsala 19,2319,681,5094922,6+0,22
Umeå universitet Umeå 17,9016,601,203747,5+2,18
Karlstads universitet Karlstad 17,0817,191,1533913,6–
Mälardalens universitet Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik - innovativ produktutveckling · Eskilstuna Alla antogsAlla antogsAlla antogs1734,6–

Vårterminen: VT 2026

Sorterat på antal sökande
Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik VT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte Sökande
Umeå universitet Umeå · Urval Ingen grupp: Ingen antogs 10
Karlstads universitet Karlstad · Urval T4: Alla antogs 1

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

1214161820200820122016202020242026HT 2010: median BI 15,90, lägst 15,90, högst 15,90 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median BI 16,10, lägst 16,10, högst 16,10 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median BI 16,90, lägst 16,90, högst 16,90 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median BI 15,70, lägst 14,70, högst 17,50 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median BI 16,90, lägst 16,10, högst 17,55 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 18,50, lägst 18,50, högst 18,50 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 16,80, lägst 16,60, högst 17,00 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 15,35, lägst 15,35, högst 15,35 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 15,96, lägst 15,96, högst 15,96 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 15,78, lägst 15,78, högst 15,78 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 16,86, lägst 16,86, högst 16,86 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 16,92, lägst 16,92, högst 16,92 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 17,26, lägst 17,26, högst 17,26 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 17,45, lägst 17,45, högst 17,45 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 15,41, lägst 12,85, högst 17,97 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 17,37, lägst 15,72, högst 19,01 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 17,90, lägst 17,08, högst 19,23 (3 lärosäten med poänggräns)17,90
Visa som tabell
Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
202617,0817,9019,23
202515,7217,3719,01
202412,8515,4117,97
202317,4517,4517,45
202217,2617,2617,26
202116,9216,9216,92
202016,8616,8616,86
201915,7815,7815,78
201815,9615,9615,96
201715,3515,3515,35
201616,6016,8017,00
201518,5018,5018,50
201416,1016,9017,55
201314,7015,7017,50
201216,9016,9016,90
201116,1016,1016,10
201015,9015,9015,90
2009–––
2008–––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,500,751,001,251,50200820122016202020242026HT 2009: median HP 0,60, lägst 0,60, högst 0,60 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2010: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median HP 1,20, lägst 1,20, högst 1,20 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median HP 0,85, lägst 0,80, högst 1,20 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median HP 0,80, lägst 0,65, högst 1,20 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 1,25, lägst 1,25, högst 1,25 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 0,90, lägst 0,70, högst 1,10 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 1,05, lägst 1,05, högst 1,05 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 1,05, lägst 1,05, högst 1,05 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 1,10, lägst 1,10, högst 1,10 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 1,15, lägst 1,15, högst 1,15 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 1,30, lägst 1,30, högst 1,30 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 1,05, lägst 0,50, högst 1,40 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 1,20, lägst 1,15, högst 1,50 (3 lärosäten med poänggräns)1,20
Visa som tabell
Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
20261,151,201,50
20250,501,051,40
20241,301,301,30
20231,151,151,15
20221,101,101,10
20211,101,101,10
20201,001,001,00
20191,001,001,00
20181,051,051,05
20171,051,051,05
20160,700,901,10
20151,251,251,25
20140,650,801,20
20130,800,851,20
20121,201,201,20
20110,800,800,80
20101,001,001,00
20090,600,600,60
2008–––

Lön och jobbchanser

Ingenjörer och tekniker inom maskinteknik

Medianlön
45 500 kr/mån
Spann (10–90 %)
36 700 kr – 58 100 kr
Möjlighet till arbete
Medelstora
Rekrytering
Balans

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som ingenjör och tekniker inom maskinteknik vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.

Civilingenjörsyrken inom maskinteknik

Medianlön
51 800 kr/mån
Spann (10–90 %)
40 200 kr – 69 900 kr
Möjlighet till arbete
Stora
Rekrytering
Brist på utbildade

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom maskinteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Uppsala universitet (Uppsala): 19,23 i urvalsgruppen BI och 1,50 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik?

Vid Mälardalens universitet (Eskilstuna) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.

Vad krävs på högskoleprovet för Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 1,15–1,50 beroende på lärosäte, med medianen 1,20. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik HT 2026?

1 835 sökte programmet vid 4 lärosäten och 155 antogs, alltså ungefär 11,8 sökande per plats. 329 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik ökat?

Medianen för BI steg med 0,53 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +25,9 %.

Vad tjänar man efter Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik?

Medianlönen för ingenjörer och tekniker inom maskinteknik var 45 500 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som medelstora.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: högskoleingenjör och tekniskt basår

Visa alla