Vad krävdes för att komma in på Tekniskt/naturvetenskapligt basår HT 2026?

BImedian 18,20 lägst–högst 15,97–20,72 −0,98 mot HT 2025
HPmedian 1,20 lägst–högst 0,85–1,45 −0,03 mot HT 2025
Källa: UHR, senaste urvalet, 4 utbildningar vid 3 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
3 378
+21,6 % mot HT 2025
Antagna
413
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
8,2
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
3
4 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Tekniskt/naturvetenskapligt basår HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Lunds universitet Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Naturvetenskaplig inriktning · Helsingborg 20,7221,811,4584918,1+0,02
Lunds universitet Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Teknisk inriktning · Helsingborg 18,2018,331,201 40110,0+0,54
Umeå universitet Tekniskt-naturvetenskapligt basår · Umeå 15,9715,900,858545,0–
Linnéuniversitetet Tekniskt/naturvetenskapligt basår - Inriktning naturvetenskap · Växjö Alla antogsAlla antogsAlla antogs2744,9–

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

10,012,515,017,520,022,5200820122016202020242026HT 2010: median BI 17,10, lägst 14,30, högst 17,50 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median BI 17,60, lägst 14,50, högst 18,60 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median BI 14,40, lägst 12,40, högst 18,30 (7 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median BI 16,25, lägst 14,65, högst 19,06 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median BI 17,40, lägst 13,05, högst 20,50 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 17,67, lägst 13,83, högst 20,69 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 17,24, lägst 12,60, högst 21,00 (18 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 17,56, lägst 15,63, högst 20,70 (15 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 17,50, lägst 14,69, högst 21,10 (13 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 15,23, lägst 13,50, högst 16,95 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 12,19, lägst 12,19, högst 12,19 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 17,63, lägst 14,90, högst 20,35 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 18,68, lägst 16,62, högst 20,73 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 18,37, lägst 16,56, högst 20,17 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 19,15, lägst 17,78, högst 20,52 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 19,18, lägst 17,66, högst 20,70 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 18,20, lägst 15,97, högst 20,72 (3 lärosäten med poänggräns)18,20
Visa som tabell
Tekniskt/naturvetenskapligt basår: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
202615,9718,2020,72
202517,6619,1820,70
202417,7819,1520,52
202316,5618,3720,17
202216,6218,6820,73
202114,9017,6320,35
202012,1912,1912,19
201913,5015,2316,95
201814,6917,5021,10
201715,6317,5620,70
201612,6017,2421,00
201513,8317,6720,69
201413,0517,4020,50
201314,6516,2519,06
201212,4014,4018,30
201114,5017,6018,60
201014,3017,1017,50
2009–––
2008–––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,00,51,01,52,0200820122016202020242026HT 2009: median HP 0,55, lägst 0,30, högst 0,80 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2010: median HP 1,00, lägst 0,60, högst 1,10 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median HP 1,20, lägst 0,70, högst 1,20 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median HP 0,80, lägst 0,60, högst 1,40 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median HP 1,10, lägst 0,40, högst 1,40 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median HP 1,10, lägst 0,40, högst 1,40 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 1,15, lägst 0,20, högst 1,65 (6 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 1,00, lägst 0,70, högst 1,35 (18 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 1,10, lägst 0,95, högst 1,50 (15 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 1,10, lägst 0,90, högst 1,50 (13 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 0,90, lägst 0,75, högst 1,05 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 0,95, lägst 0,75, högst 1,15 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 1,13, lägst 0,95, högst 1,30 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 1,05, lägst 1,00, högst 1,10 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 1,23, lägst 1,05, högst 1,40 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 1,23, lägst 1,10, högst 1,35 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 1,20, lägst 0,85, högst 1,45 (3 lärosäten med poänggräns)1,20
Visa som tabell
Tekniskt/naturvetenskapligt basår: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
20260,851,201,45
20251,101,231,35
20241,051,231,40
20231,001,051,10
20220,951,131,30
20210,750,951,15
2020–––
20190,750,901,05
20180,901,101,50
20170,951,101,50
20160,701,001,35
20150,201,151,65
20140,401,101,40
20130,401,101,40
20120,600,801,40
20110,701,201,20
20100,601,001,10
20090,300,550,80
2008–––

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Tekniskt/naturvetenskapligt basår?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Lunds universitet (Helsingborg): 20,72 i urvalsgruppen BI och 1,45 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Tekniskt/naturvetenskapligt basår?

Vid Linnéuniversitetet (Växjö) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.

Vad krävs på högskoleprovet för Tekniskt/naturvetenskapligt basår?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,85–1,45 beroende på lärosäte, med medianen 1,20. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Tekniskt/naturvetenskapligt basår HT 2026?

3 378 sökte programmet vid 3 lärosäten och 413 antogs, alltså ungefär 8,2 sökande per plats. 801 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Tekniskt/naturvetenskapligt basår ökat?

Medianen för BI sjönk med 0,98 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +21,6 %.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: högskoleingenjör och tekniskt basår

Visa alla