Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80085

BIGymnasiebetyg 20,72 av max 22,5 +0,02 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,45 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 21,81 av max 22,5 +0,11 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
849
194 i första hand
Antagna
47
urval 2
Reserver
150
Sökande per plats
18,1
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)20,9920,72−0,27
Högskoleprov (HP)1,451,45Oförändrad
Betyg (BII)21,8121,81Oförändrad
Antagna totalt4747Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2021 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 6 terminer (median −0,55). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 5 av 6 terminer, minst 0,50 under i 4 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2021 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 6 terminer och legat kvar i 4 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 6 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Naturvetenskaplig inriktning
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202620,99 → 20,72 (−0,27)1,45 → 1,45 (±0)
HT 202520,73 → 20,70 (−0,03)1,35 → 1,35 (±0)
HT 202421,10 → 20,52 (−0,58)1,40 → 1,40 (±0)
HT 202320,99 → 20,17 (−0,82)1,40 → 1,10 (−0,30)
HT 202221,25 → 20,73 (−0,52)1,30 → 1,30 (±0)
HT 202121,20 → 20,35 (−0,85)1,25 → 1,15 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,99) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 4
Tekniskt/naturvetenskapligt basår, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Lunds universitet Helsingborg · Du tittar på den här 20,721,4518,1849
Lunds universitet Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Teknisk inriktning · Helsingborg 18,201,2010,01 401
Umeå universitet Tekniskt-naturvetenskapligt basår · Umeå 15,970,855,0854
Linnéuniversitetet Tekniskt/naturvetenskapligt basår - Inriktning naturvetenskap · Växjö Alla antogsAlla antogs4,9274

Om programmet

Vill du läsa till ingenjör men saknar behörighetsgivande kurser? På Lunds Tekniska Högskola vid Campus Helsingborg kan du komplettera dina förkunskaper på Tekniskt basår. Utbildningen innehåller framför allt matematik, fysik och kemi. Tekniskt basår vänder sig till dig som har läst Matematik 2 på gymnasiet men saknar den särskilda behörighet som krävs för att läsa vidare på en teknisk högskola.

Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c
Examen
Program som inte leder till examen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Liknande program vid Lunds universitet

Alla program vid Lunds universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80085

LU-80085 · nationell antagning

849 sökande, 194 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 5
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,99 26 20,72 26 110
BII Gymnasiebetyg med komplettering 21,81 4 21,81 4 43
DA Lärosätets eget urval Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
HP Högskoleprovet 1,45 16 1,45 16 122

Vanliga frågor om Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Naturvetenskaplig inriktning

Vad krävdes för att komma in på Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Naturvetenskaplig inriktning vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,72, HP 1,45 och BII 21,81. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Naturvetenskaplig inriktning vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 849 personer, varav 194 i första hand. 47 antogs, alltså 18,1 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Naturvetenskaplig inriktning vid Lunds universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 20,72 HT 2026 mot 20,7 HT 2025. Sökande: 849 mot 650.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Naturvetenskaplig inriktning mer?

Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor55 %(471)
  • Män45 %(378)
  • 24 år eller yngre89 %754
  • 25–34 år9 %76
  • 35 år eller äldre2 %19
  • Antagna kvinnor72 %(34)
  • Antagna män28 %(13)

Anmälningskod LU-80085. Källa: UHR.