Tekniskt-naturvetenskapligt basår
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1700
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 854
- 262 i första hand
- Antagna
- 170
- urval 2
- Reserver
- 160
- Sökande per plats
- 5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,86 | 15,97 | −0,89 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,85 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 16 | 15,9 | −0,1 |
| Antagna totalt | 200 | 170 | −30 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,86 → 15,97 (−0,89) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2025 | 13,32 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,86) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | 11,58 |
| HT 2026 | 15,97 | 15,90 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2022 | 646 | 222 |
| HT 2023 | 609 | 237 |
| HT 2024 | 664 | 231 |
| HT 2025 | 812 | 297 |
| HT 2026 | 854 | 262 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 4| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Naturvetenskaplig inriktning · Helsingborg | 20,72 | 1,45 | 18,1 | 849 |
| Lunds universitet Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Teknisk inriktning · Helsingborg | 18,20 | 1,20 | 10,0 | 1 401 |
| Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här | 15,97 | 0,85 | 5,0 | 854 |
| Linnéuniversitetet Tekniskt/naturvetenskapligt basår - Inriktning naturvetenskap · Växjö | Alla antogs | Alla antogs | 4,9 | 274 |
Om programmet
Vill du söka attraktiva utbildningar inom teknik, naturvetenskap, medicin eller vård, men saknar behörighet? Basåret är ett års intensivstudier som ger behörighet i biologi, fysik, kemi och matematik. Efter basåret har du rätt att bli antagen till någon av de efterföljande utbildningar som har särskilda garantiplatser för studenter på basåret. Vilka utbildningar som erbjuder garantiplatser och antalet garantiplatser på varje utbildning fastställs inför programstart för basåret varje läsår.
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Liknande program vid Umeå universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-P1700
UMU-P1700 · nationell antagning
854 sökande, 262 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,86 | 110 | 15,97 | 95 | 107 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16 | 18 | 15,9 | 15 | 44 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 68 | 0,85 | 57 | 79 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 16 |
Vanliga frågor om Tekniskt-naturvetenskapligt basår
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt-naturvetenskapligt basår vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,97, HP 0,85 och BII 15,9. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tekniskt-naturvetenskapligt basår vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 854 personer, varav 262 i första hand. 170 antogs, alltså 5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Tekniskt-naturvetenskapligt basår vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BII krävdes 15,9 HT 2026 mot 11,58 HT 2025. Sökande: 854 mot 812.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Tekniskt-naturvetenskapligt basår mer?
Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor46 %(393)
- Män54 %(461)
- 24 år eller yngre85 %723
- 25–34 år13 %112
- 35 år eller äldre2 %19
- Antagna kvinnor51 %(87)
- Antagna män49 %(83)
Anmälningskod UMU-P1700. Källa: UHR.