Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80084

BIGymnasiebetyg 18,20 av max 22,5 +0,54 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,20 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 18,33 av max 22,5 +0,86 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 401
288 i första hand
Antagna
140
urval 2
Reserver
275
Sökande per plats
10
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,9618,2−0,76
Högskoleprov (HP)1,201,20Oförändrad
Betyg (BII)18,3318,33Oförändrad
Antagna totalt175140−35

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2021 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 6 terminer (median −0,79). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 6 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 2.

Sedan HT 2021 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 6 terminer och legat kvar i 2 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 6 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Teknisk inriktning
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,96 → 18,20 (−0,76)1,20 → 1,20 (±0)
HT 202518,49 → 17,66 (−0,83)1,15 → 1,10 (−0,05)
HT 202418,23 → 17,78 (−0,45)1,10 → 1,05 (−0,05)
HT 202317,71 → 16,56 (−1,15)1,05 → 1,00 (−0,05)
HT 202217,33 → 16,62 (−0,71)0,95 → 0,95 (±0)
HT 202116,26 → 14,90 (−1,36)0,80 → 0,75 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,96) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 4
Tekniskt/naturvetenskapligt basår, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Lunds universitet Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Naturvetenskaplig inriktning · Helsingborg 20,721,4518,1849
Lunds universitet Helsingborg · Du tittar på den här 18,201,2010,01 401
Umeå universitet Tekniskt-naturvetenskapligt basår · Umeå 15,970,855,0854
Linnéuniversitetet Tekniskt/naturvetenskapligt basår - Inriktning naturvetenskap · Växjö Alla antogsAlla antogs4,9274

Om programmet

Vill du läsa till ingenjör men saknar behörighetsgivande kurser? På Lunds Tekniska Högskola vid Campus Helsingborg kan du komplettera dina förkunskaper på Tekniskt basår. Utbildningen innehåller framför allt matematik, fysik och kemi. Tekniskt basår vänder sig till dig som har läst Matematik 2 på gymnasiet men saknar den särskilda behörighet som krävs för att läsa vidare på en teknisk högskola.

Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c
Examen
Program som inte leder till examen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Liknande program vid Lunds universitet

Alla program vid Lunds universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80084

LU-80084 · nationell antagning

1 401 sökande, 288 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 3 4 3 6
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,96 102 18,2 80 235
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,33 10 18,33 9 51
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 1,20 59 1,20 47 192

Vanliga frågor om Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Teknisk inriktning

Vad krävdes för att komma in på Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Teknisk inriktning vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,2, HP 1,20 och BII 18,33. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Teknisk inriktning vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 1 401 personer, varav 288 i första hand. 140 antogs, alltså 10 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Teknisk inriktning vid Lunds universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 18,2 HT 2026 mot 17,66 HT 2025. Sökande: 1 401 mot 1 055.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Teknisk inriktning mer?

Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor32 %(447)
  • Män68 %(954)
  • 24 år eller yngre88 %1 239
  • 25–34 år10 %140
  • 35 år eller äldre2 %22
  • Antagna kvinnor35 %(49)
  • Antagna män65 %(91)

Anmälningskod LU-80084. Källa: UHR.