Tekniskt/naturvetenskapligt basår - Inriktning naturvetenskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-15115
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 274
- 57 i första hand
- Antagna
- 56
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4,9
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,52 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,35 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 15,05 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 75 | 56 | −19 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 6 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,85). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 6 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 6 terminer och legat kvar i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 6 terminer, minst 0,10 under i 3 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,52 → alla behöriga antogs | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 14,19 → alla behöriga antogs | 0,15 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 16,01 → alla behöriga antogs | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 16,76 → 15,91 (−0,85) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| HT 2015 | 16,51 → 15,95 (−0,56) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2014 | 17,27 → 15,80 (−1,47) | 0,75 → 0,75 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,52) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2014
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2014 | 15,80 | 15,10 |
| HT 2015 | 15,95 | 16,90 |
| HT 2016 | 15,91 | 13,03 |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2014 | 0,75 |
| HT 2015 | 0,80 |
| HT 2016 | 0,70 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2014 | 342 | 32 |
| HT 2015 | 444 | 48 |
| HT 2016 | 399 | 63 |
| HT 2017 | 306 | 64 |
| HT 2018 | 293 | 54 |
| HT 2019 | 221 | 52 |
| HT 2020 | 250 | 46 |
| HT 2021 | 237 | 51 |
| HT 2022 | 211 | 43 |
| HT 2023 | 205 | 39 |
| HT 2024 | 240 | 44 |
| HT 2025 | 261 | 45 |
| HT 2026 | 274 | 57 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 4| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Naturvetenskaplig inriktning · Helsingborg | 20,72 | 1,45 | 18,1 | 849 |
| Lunds universitet Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Teknisk inriktning · Helsingborg | 18,20 | 1,20 | 10,0 | 1 401 |
| Umeå universitet Tekniskt-naturvetenskapligt basår · Umeå | 15,97 | 0,85 | 5,0 | 854 |
| Linnéuniversitetet Växjö · Du tittar på den här | Alla antogs | Alla antogs | 4,9 | 274 |
Om programmet
Vill du läsa teknik, IT, matematik eller naturvetenskap vid Linnéuniversitetet, men saknar behörighet? Om du först läser ett tekniskt/naturvetenskapligt basår kan du få både rätt behörighet och en garantiplats på utbildningar inom till exempel natur eller ingenjörsämnen. Det tekniska/naturvetenskapliga basåret i Växjö är ett smart sätt att bredda din behörighet för fortsatta studier på universitetet, eller fräscha upp dina kunskaper om de har några år på nacken.
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a alt. Matematik 2b alt. Matematik 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 3 anmälningskoder
LNU-15115 · nationell antagning
274 sökande, 57 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,52 | 39 | Alla antogs | 28 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,05 | 5 | Alla antogs | 4 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,35 | 30 | Alla antogs | 19 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 4 | 0 |
LNU-15116 · nationell antagning
Tekniskt/naturvetenskapligt basår - Inriktning teknik. 263 sökande, 44 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 50 | Alla antogs | 26 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 12 | Alla antogs | 5 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 39 | Alla antogs | 24 | 0 |
| SA Sen anmälan | 997 | 3 | Alla antogs | 1 | 0 |
LNU-15912 · nationell antagning
Tekniskt-naturvetenskapligt basår med reserverad plats på ett civilingenjörsprogram. 260 sökande, 27 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 1 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,3 | 15 | 13,96 | 10 | 18 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,36 | 2 | 14,7 | 2 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 12 | 0,85 | 10 | 15 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Tekniskt/naturvetenskapligt basår - Inriktning naturvetenskap
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt/naturvetenskapligt basår - Inriktning naturvetenskap vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tekniskt/naturvetenskapligt basår - Inriktning naturvetenskap vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 274 personer, varav 57 i första hand. 56 antogs, alltså 4,9 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Tekniskt/naturvetenskapligt basår - Inriktning naturvetenskap mer?
Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor60 %(165)
- Män40 %(109)
- 24 år eller yngre87 %238
- 25–34 år10 %28
- 35 år eller äldre3 %8
- Antagna kvinnor61 %(34)
- Antagna män39 %(22)
Anmälningskod LNU-15115. Källa: UHR.