Naturvetenskapligt basår
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-15120
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 291
- 49 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 12
- Sökande per plats
- 4,9
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,46 | 13,03 | −3,43 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 15,28 | 14,72 | −0,56 |
| Antagna totalt | 60 | 60 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −3,96). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 9.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 7 terminer (5 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 7 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 7.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,46 → 13,03 (−3,43) | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 12,60 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2019 | 13,85 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2018 | 16,63 → alla behöriga antogs | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 15,59 → alla behöriga antogs | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 14,70 → alla behöriga antogs | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 15,70 → 11,21 (−4,49) | 0,65 → 0,05 (−0,60) |
| HT 2014 | 15,13 → 12,94 (−2,19) | 0,65 → 0,35 (−0,30) |
| HT 2013 | 15,00 → 10,11 (−4,89) | 0,50 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,46) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | – | – |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 10,11 | 13,48 |
| HT 2014 | 12,94 | 12,88 |
| HT 2015 | 11,21 | 11,85 |
| HT 2016 | Alla antogs | 11,96 |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 13,03 | 14,72 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,35 |
| HT 2015 | 0,05 |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 159 | 53 |
| HT 2011 | 149 | 37 |
| HT 2012 | 227 | 60 |
| HT 2013 | 317 | 62 |
| HT 2014 | 395 | 79 |
| HT 2015 | 426 | 76 |
| HT 2016 | 419 | 81 |
| HT 2017 | 376 | 67 |
| HT 2018 | 351 | 94 |
| HT 2019 | 290 | 57 |
| HT 2020 | 325 | 62 |
| HT 2021 | 290 | 46 |
| HT 2022 | 257 | 69 |
| HT 2023 | 217 | 43 |
| HT 2024 | 253 | 59 |
| HT 2025 | 234 | 41 |
| HT 2026 | 291 | 49 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet Göteborg | 18,32 | 1,25 | 9,3 | 1 114 |
| Linnéuniversitetet Kalmar · Du tittar på den här | 13,03 | Alla antogs | 4,9 | 291 |
Om programmet
Vill du läsa naturvetenskap, matematik, IT eller teknik vid Linnéuniversitetet, men saknar behörighet? Basåret öppnar dörren till en mängd spännande utbildningar inom dessa områden! Det naturvetenskapliga basåret är ett smart sätt att bredda din behörighet, eller fräscha upp dina kunskaper om de har några år på nacken. Linnéuniversitetets baskurser ger dig behörighet motsvarande gymnasiet.
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a alt. Matematik 2b alt. Matematik 2c.
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
- Tekniskt/naturvetenskapligt basår - Inriktning naturvetenskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,9
- Bastermin i matematik och fysik - VäxjöBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,8
- FysikerprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,5
- FysikerprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Fysik, masterprogramBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-15120
LNU-15120 · nationell antagning
291 sökande, 49 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,46 | 29 | 13,03 | 30 | 4 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,28 | 6 | 14,72 | 6 | 4 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 24 | Alla antogs | 23 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
Vanliga frågor om Naturvetenskapligt basår
Vad krävdes för att komma in på Naturvetenskapligt basår vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,03, alla behöriga antogs i HP och BII 14,72. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Naturvetenskapligt basår vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 291 personer, varav 49 i första hand. 60 antogs, alltså 4,9 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Naturvetenskapligt basår mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor72 %(209)
- Män28 %(82)
- 24 år eller yngre85 %247
- 25–34 år10 %29
- 35 år eller äldre5 %15
- Antagna kvinnor75 %(45)
- Antagna män25 %(15)
Anmälningskod LNU-15120. Källa: UHR.