Naturvetenskapligt basår
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-17003
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 114
- 339 i första hand
- Antagna
- 120
- urval 2
- Reserver
- 209
- Sökande per plats
- 9,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,38 | 18,32 | −1,06 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,25 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,2 | 18,89 | −0,31 |
| Antagna totalt | 120 | 120 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2016 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 11 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,46). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 11 terminer, minst 0,50 under i 11 och minst 1,00 under i 8.
Sedan HT 2016 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 11 terminer och legat kvar i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 10 av 11 terminer, minst 0,10 under i 10 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,38 → 18,32 (−1,06) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2025 | 18,91 → 17,95 (−0,96) | 1,25 → 1,10 (−0,15) |
| HT 2024 | 18,90 → 17,86 (−1,04) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
| HT 2023 | 18,74 → 16,83 (−1,91) | 1,10 → 0,95 (−0,15) |
| HT 2022 | 18,11 → 15,83 (−2,28) | 0,95 → 0,70 (−0,25) |
| HT 2021 | 18,44 → 16,29 (−2,15) | 1,00 → 0,85 (−0,15) |
| HT 2020 | 15,90 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 17,91 → 15,92 (−1,99) | 1,00 → 0,70 (−0,30) |
| HT 2018 | 18,28 → 16,41 (−1,87) | 1,15 → 0,90 (−0,25) |
| HT 2017 | 18,28 → 17,31 (−0,97) | 1,20 → 1,05 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,38) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2016 | 18,13 | 18,33 |
| HT 2017 | 17,31 | 17,95 |
| HT 2018 | 16,41 | 19,20 |
| HT 2019 | 15,92 | 16,41 |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 16,29 | 17,45 |
| HT 2022 | 15,83 | 17,80 |
| HT 2023 | 16,83 | 17,20 |
| HT 2024 | 17,86 | 19,50 |
| HT 2025 | 17,95 | 18,75 |
| HT 2026 | 18,32 | 18,89 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2016 | 1,15 |
| HT 2017 | 1,05 |
| HT 2018 | 0,90 |
| HT 2019 | 0,70 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,85 |
| HT 2022 | 0,70 |
| HT 2023 | 0,95 |
| HT 2024 | 1,00 |
| HT 2025 | 1,10 |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 1 110 | 314 |
| HT 2017 | 920 | 268 |
| HT 2018 | 766 | 250 |
| HT 2019 | 719 | 242 |
| HT 2020 | 951 | 293 |
| HT 2021 | 864 | 237 |
| HT 2022 | 750 | 246 |
| HT 2023 | 732 | 235 |
| HT 2024 | 882 | 266 |
| HT 2025 | 917 | 276 |
| HT 2026 | 1 114 | 339 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet Göteborg · Du tittar på den här | 18,32 | 1,25 | 9,3 | 1 114 |
| Linnéuniversitetet Kalmar | 13,03 | Alla antogs | 4,9 | 291 |
Om programmet
Vill du läsa naturvetenskap på universitetet men saknar behörighet? Då kan Naturvetenskapligt basår vara rätt för dig! Basåret är framtaget för att ge de kunskaper och den behörighet inom ämnesområdena matematik, fysik, kemi och biologi som krävs för att påbörja en universitetsutbildning inom naturvetenskap eller matematik. Det är en förutbildning vilket bl.a. innebär att du inte kan räkna in poängen i en universitetsexamen.
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Liknande program vid Göteborgs universitet
- Marin vetenskap, kandidatprogramBI17,50HP1,25Sökande/plats8,7
- Kemi, kandidatprogramBI15,46HP0,70Sökande/plats4,6
- Fysik, kandidatprogramBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,4
- Biologi, MasterprogramBI–HP–Sökande/plats5,7
- Kemi, masterprogramBI–HP–Sökande/plats4,2
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Fysik, matematikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Naturvetenskapligt miljövetarprogramBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,2
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9, Fysik, matematikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-17003
GU-17003 · nationell antagning
1 114 sökande, 339 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 8 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,38 | 66 | 18,32 | 64 | 135 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,2 | 11 | 18,89 | 13 | 71 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 40 | 1,25 | 40 | 155 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Naturvetenskapligt basår
Vad krävdes för att komma in på Naturvetenskapligt basår vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,32, HP 1,25 och BII 18,89. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Naturvetenskapligt basår vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 1 114 personer, varav 339 i första hand. 120 antogs, alltså 9,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Naturvetenskapligt basår vid Göteborgs universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,32 HT 2026 mot 17,95 HT 2025. Sökande: 1 114 mot 917.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Naturvetenskapligt basår mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor64 %(715)
- Män36 %(399)
- 24 år eller yngre84 %940
- 25–34 år13 %150
- 35 år eller äldre2 %24
- Antagna kvinnor70 %(84)
- Antagna män30 %(36)
Anmälningskod GU-17003. Källa: UHR.