Marin vetenskap, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-15004
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 321
- 79 i första hand
- Antagna
- 37
- urval 2
- Reserver
- 39
- Sökande per plats
- 8,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,75 | 17,5 | −1,25 |
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,25 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 19,57 | 16,86 | −2,71 |
| Antagna totalt | 37 | 37 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 13 terminer (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,01). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 13 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 10.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 13 terminer och legat kvar i 2 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 11 av 13 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,75 → 17,50 (−1,25) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2025 | 18,79 → 18,49 (−0,30) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2024 | 18,85 → 17,84 (−1,01) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2023 | 19,62 → 18,85 (−0,77) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
| HT 2022 | 19,53 → 18,11 (−1,42) | 1,35 → 1,15 (−0,20) |
| HT 2021 | 18,91 → 17,24 (−1,67) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2020 | 18,75 → 17,91 (−0,84) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2019 | 15,99 → alla behöriga antogs | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2016 | 16,35 → alla behöriga antogs | 0,80 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 16,61 → alla behöriga antogs | 1,00 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,75) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | 15,22 |
| HT 2020 | 17,91 | 18,07 |
| HT 2021 | 17,24 | 18,53 |
| HT 2022 | 18,11 | 18,70 |
| HT 2023 | 18,85 | 19,80 |
| HT 2024 | 17,84 | 17,66 |
| HT 2025 | 18,49 | 20,22 |
| HT 2026 | 17,50 | 16,86 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | 0,95 |
| HT 2020 | 1,10 |
| HT 2021 | 1,15 |
| HT 2022 | 1,15 |
| HT 2023 | 1,30 |
| HT 2024 | 1,15 |
| HT 2025 | 1,25 |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 224 | 49 |
| HT 2012 | 200 | 42 |
| HT 2013 | 266 | 58 |
| HT 2014 | 273 | 62 |
| HT 2015 | 271 | 54 |
| HT 2016 | 238 | 52 |
| HT 2017 | 201 | 41 |
| HT 2018 | 224 | 45 |
| HT 2019 | 233 | 62 |
| HT 2020 | 342 | 97 |
| HT 2021 | 374 | 75 |
| HT 2022 | 341 | 93 |
| HT 2023 | 370 | 94 |
| HT 2024 | 348 | 88 |
| HT 2025 | 350 | 88 |
| HT 2026 | 321 | 79 |
Om programmet
Våra hav täcker över 70 procent av jordens yta och sträcker sig över 10 000 meter ner i djupet. Havet utgör en alldeles unik miljö som rymmer en stor biologisk mångfald och många speciella kemiska, geologiska och fysikaliska processer. Att studera havet är att studera en helhet.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Liknande program vid Göteborgs universitet
- Marina vetenskaper, masterprogramBI–HP–Sökande/plats6,1
- Naturvetenskapligt basårBI18,32HP1,25Sökande/plats9,3
- Kemi, kandidatprogramBI15,46HP0,70Sökande/plats4,6
- Fysik, kandidatprogramBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,4
- Geovetenskap, kandidatprogramBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,3
- Biologi, kandidatprogramBI16,98HP1,10Sökande/plats8,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-15004
GU-15004 · nationell antagning
321 sökande, 79 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,75 | 21 | 17,5 | 21 | 25 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,57 | 3 | 16,86 | 3 | 14 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 13 | 1,25 | 13 | 35 |
Vanliga frågor om Marin vetenskap, kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Marin vetenskap, kandidatprogram vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,5, HP 1,25 och BII 16,86. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Marin vetenskap, kandidatprogram vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 321 personer, varav 79 i första hand. 37 antogs, alltså 8,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Marin vetenskap, kandidatprogram vid Göteborgs universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,5 HT 2026 mot 18,49 HT 2025. Sökande: 321 mot 350.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor64 %(205)
- Män36 %(116)
- 24 år eller yngre83 %266
- 25–34 år15 %47
- 35 år eller äldre2 %8
- Antagna kvinnor76 %(28)
- Antagna män24 %(9)
Anmälningskod GU-15004. Källa: UHR.