Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · GU-16006

BIGymnasiebetyg 15,46 av max 22,5
HPHögskoleprovet 0,70 av max 2 −0,25 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 18,32 av max 22,5 +4,40 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · GU-16042

BI · HP · BIIalla urvalsgrupper Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Söktryck just nu, VT 2027: 96 sökande hittills (16 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Osäker prognos

Få sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.

BIGymnasiebetyg16,47troligen mellan 14,00 och 18,80Chans att alla behöriga kommer in: 55 %
HPHögskoleprovet0,85troligen mellan 0,60 och 1,05Chans att alla behöriga kommer in: 30 %

BII (kompletterade betyg): 17,21, troligen mellan 15,02 och 19,28; chans att alla behöriga kommer in: 50 %.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
232
34 i första hand
Antagna
50
urval 2
Reserver
9
Sökande per plats
4,6
Måttlig konkurrens
Sökande VT 2026
106
30 i första hand
Antagna
30
urval 2
Reserver
0
Sökande per plats
3,5
Måttlig konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,2315,46−1,77
Högskoleprov (HP)0,950,70−0,25
Betyg (BII)18,4418,32−0,12
Antagna totalt5050Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan VT 2015 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (4 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 5.

Sedan VT 2015 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 4.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kemi, kandidatprogram
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,23 → 15,46 (−1,77)0,95 → 0,70 (−0,25)
VT 202617,14 → alla behöriga antogs0,95 → alla behöriga antogs
HT 202517,52 → alla behöriga antogs1,10 → 0,95 (−0,15)
HT 202416,98 → alla behöriga antogs0,95 → 0,75 (−0,20)
VT 201513,33 → alla behöriga antogs1,15 → alla behöriga antogs

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,23) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 2
Kemi, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Göteborgs universitet Göteborg · Du tittar på den här 15,460,704,6232
Linköpings universitet Kemi - molekylär design, kandidatprogram · Linköping 15,051,1010,1101

Om programmet

Kandidatprogrammet i kemi vid Göteborgs universitet Kemister använder sin kunskap om kemiska ämnen och deras reaktioner för att skapa nya läkemedel eller nya material som är återvinningsbara, miljövänliga och energisnåla. Kemi spelar en viktig roll i utvecklingen av ett hållbart samhälle och behovet av välutbildade kemister ökar ständigt. Kandidatprogrammet i kemi ger dig en bred kompetens inom kemins alla områden.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Kemister 51 700 kr40–74 tkr Småökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som kemist vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Göteborgs universitet

Alla program vid Göteborgs universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod GU-16006

GU-16006 · nationell antagning

232 sökande, 34 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 Alla antogs 1 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,23 26 15,46 25 5
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,44 5 18,32 6 4
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 2 0
HP Högskoleprovet 0,95 17 0,70 16 4
VT 2026: anmälningskod GU-16042

GU-16042 · nationell antagning

106 sökande, 30 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 Alla antogs 1 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,14 15 Alla antogs 12 0
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,26 4 Alla antogs 7 0
HP Högskoleprovet 0,95 10 Alla antogs 10 0

Vanliga frågor om Kemi, kandidatprogram

Vad krävdes för att komma in på Kemi, kandidatprogram vid Göteborgs universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,46, HP 0,70 och BII 18,32. VT 2026: alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kemi, kandidatprogram vid Göteborgs universitet?

HT 2026 sökte 232 personer, varav 34 i första hand. 50 antogs, alltså 4,6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 96 sökt hittills.

Har antagningspoängen sjunkit för Kemi, kandidatprogram vid Göteborgs universitet?

Ja, den sjönk: i HP krävdes 0,70 HT 2026 mot 0,95 HT 2025. Sökande: 232 mot 254.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Kemi, kandidatprogram mer?

Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor64 %(148)
  • Män36 %(84)
  • 24 år eller yngre84 %194
  • 25–34 år15 %34
  • 35 år eller äldre2 %4
  • Antagna kvinnor62 %(31)
  • Antagna män38 %(19)

Anmälningskod GU-16006. Källa: UHR.